Oroszország ukrajnai inváziójára válaszul az Egyesült Államok, az Európai Unió, az Egyesült Királyság, Ausztrália és mások közölték, hogy vizsgálni fogják néhány dúsgazdag és befolyásos orosz vagyonát.
A nyugati kormányok szerint az oligarchák Vlagyimir Putyin orosz elnökhöz fűződő szoros kapcsolataiknak köszönhetik vagyonukat. Sokan mesébe illő összegeket költöttek Oroszországon kívül, és ingatlanvásárlással, illetve más befektetésekkel fellendítették a helyi gazdaságokat. Most a hatóságok világszerte úgy látják, hogy ezek a személyek nyomást gyakorolhatnak Putyinra – írta a Wall Street Journal.
Néhányan közülük nyilvánosan jelezték, hogy ellenzik a háborút, és Oroszország legismertebb oligarchái közül sokan nem is szerepelnek egyetlen kormány szankciós listáján sem. Ilyen Roman Abramovics, aki az energiaüzletben kereste a pénzét, és aki a Chelsea tulajdonosa. Abramovics néhány napja fel is ajánlotta, hogy közvetít a felek között a béke jegyében, majd bejelentette, hogy eladja londoni futballklubját, a a Chelsea-t.
Kik az oligarchák?
A kifejezés a politikatudományból származik. Az “oligarchia” egy olyan hatalmi rendszert ír le, amelyet egy kis csoport ember vezet. Az utóbbi években az “oligarcha” szó Oroszországgal kapcsolatban konkrétabb értelmet nyert, és az orosz üzletemberek, illetve tisztviselők azon csoportjára utal, akik a Szovjetunió összeomlását követő években gazdagságra és hatalomra tettek szert.
Miért vetnek ki szankciókat ellenük?
Az Egyesült Államok számos ilyen személyt szankcionált az elmúlt években, többek között a Krím 2014-es orosz annektálása után. Miután Oroszország megszállta Ukrajnát, az Egyesült Államok, az EU és az Egyesült Királyság szigorította a korlátozásokat, és újabb nevekkel egészítette ki a célpontok listáját.
A Biden-kormányzat szerint az oligarchák forrásokat biztosítanak Putyin ukrajnai katonai hadjáratának támogatásához, ezért meg kell fizetniük az árát.
Hogyan jutottak a vagyonukhoz és a hatalmukhoz?
Az ország jelenlegi milliárdosai és tisztviselői különböző módokon halmoztak fel vagyont és hatalmat. A szankciós listán szereplők közül néhányan Putyin belső köréhez tartoznak, mások régi munkatársak, megint mások a Szovjetunió összeomlását követő privatizációs hullámból profitáltak.
Mindegyiküknek van jachtja?
Nem, de mint sok szupergazdagnak, sokuknak van. A francia hatóságok csütörtökön lefoglaltak egyet, amely szerintük Igor Szecsin, a Rosznyeft orosz olajipari vállalat vezérigazgatójának többségi tulajdonában lévő cégé. A 85 méter hosszú Amore Vero nevű jachtot az éjszaka folyamán foglalták le egy La Ciotat-i hajógyárban, ahol éppen javításokat végeztek rajta. Szecsin ellen az Egyesült Államok és az EU szankciókat is alkalmaz, akárcsak a Krím 2014-es orosz megszállása idején.
Mit mondanak az Ukrajna elleni orosz támadásról?
Oleg Gyeripaszka nyersanyagmágnás, akit korábban az Egyesült Államok szankciókkal sújtott, vasárnap a közösségi médiában azt írta, hogy a béke “nagyon fontos“. Gyeripaszka 2019-ben beperelte az amerikai pénzügyminisztériumot, megtámadva az orosz oligarchákról szóló ügynökségi jelentésben való szerepeltetését, valamint az ellene hozott szankciókat, azt állítva, hogy az Egyesült Államok hamis, pletykákon és célozgatásokon alapuló vádakat fogalmazott meg a szankciók alátámasztására. Egy bíróság tavaly júniusban ellene döntött.
Mihail Fridmant, a legnagyobb orosz magánbank, az Alfa Bank egyik alapítóját hétfőn késő este szankcionálta az EU. Fridman azt mondta, hogy vitatja a döntést, és hogy nincs politikai vagy pénzügyi kapcsolatban Putyinnal.
“Nekem úgy tűnik, hogy sok jó dolgot tettünk, cégekbe fektettünk be, sok munkahelyet teremtettünk” – mondta Fridman a magántőke-befektetési cégének londoni irodájából tartott sajtótájékoztatón. “Pereskedni fogunk, hogy megvédjük a hírnevünket” – tette hozzá.
Mi Biden elnök véleménye az oligarchákról?
“Európai szövetségeseinkkel együtt megtaláljuk és lefoglaljuk a jachtjaikat, luxuslakásaikat, magánrepülőiket. Elmegyünk a jogtalanul szerzett vagyonukért” – mondta Biden kedden az ukrajnai helyzetről szóló beszédében.