Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Az orosz-ukrán háború az orosz oligarchák jólétét is veszélyezteti - vadásznak rájuk...
No menu items!

Az orosz-ukrán háború az orosz oligarchák jólétét is veszélyezteti – vadásznak rájuk a hatóságok

Illusztráció: Bigstock

Oroszország ukrajnai inváziójára válaszul az Egyesült Államok, az Európai Unió, az Egyesült Királyság, Ausztrália és mások közölték, hogy vizsgálni fogják néhány dúsgazdag és befolyásos orosz vagyonát.

A nyugati kormányok szerint az oligarchák Vlagyimir Putyin orosz elnökhöz fűződő szoros kapcsolataiknak köszönhetik vagyonukat. Sokan mesébe illő összegeket költöttek Oroszországon kívül, és ingatlanvásárlással, illetve más befektetésekkel fellendítették a helyi gazdaságokat. Most a hatóságok világszerte úgy látják, hogy ezek a személyek nyomást gyakorolhatnak Putyinra – írta a Wall Street Journal.

Roman Abramovics

Néhányan közülük nyilvánosan jelezték, hogy ellenzik a háborút, és Oroszország legismertebb oligarchái közül sokan nem is szerepelnek egyetlen kormány szankciós listáján sem. Ilyen Roman Abramovics, aki az energiaüzletben kereste a pénzét, és aki a Chelsea tulajdonosa. Abramovics néhány napja fel is ajánlotta, hogy közvetít a felek között a béke jegyében, majd bejelentette, hogy eladja londoni futballklubját, a a Chelsea-t.

Kik az oligarchák?

A kifejezés a politikatudományból származik. Az “oligarchia” egy olyan hatalmi rendszert ír le, amelyet egy kis csoport ember vezet. Az utóbbi években az “oligarcha” szó Oroszországgal kapcsolatban konkrétabb értelmet nyert, és az orosz üzletemberek, illetve tisztviselők azon csoportjára utal, akik a Szovjetunió összeomlását követő években gazdagságra és hatalomra tettek szert.

Miért vetnek ki szankciókat ellenük?

Az Egyesült Államok számos ilyen személyt szankcionált az elmúlt években, többek között a Krím 2014-es orosz annektálása után. Miután Oroszország megszállta Ukrajnát, az Egyesült Államok, az EU és az Egyesült Királyság szigorította a korlátozásokat, és újabb nevekkel egészítette ki a célpontok listáját.

A Biden-kormányzat szerint az oligarchák forrásokat biztosítanak Putyin ukrajnai katonai hadjáratának támogatásához, ezért meg kell fizetniük az árát.

Hogyan jutottak a vagyonukhoz és a hatalmukhoz?

Az ország jelenlegi milliárdosai és tisztviselői különböző módokon halmoztak fel vagyont és hatalmat. A szankciós listán szereplők közül néhányan Putyin belső köréhez tartoznak, mások régi munkatársak, megint mások a Szovjetunió összeomlását követő privatizációs hullámból profitáltak.

Mindegyiküknek van jachtja?

Igor Szecsin

Nem, de mint sok szupergazdagnak, sokuknak van. A francia hatóságok csütörtökön lefoglaltak egyet, amely szerintük Igor Szecsin, a Rosznyeft orosz olajipari vállalat vezérigazgatójának többségi tulajdonában lévő cégé. A 85 méter hosszú Amore Vero nevű jachtot az éjszaka folyamán foglalták le egy La Ciotat-i hajógyárban, ahol éppen javításokat végeztek rajta. Szecsin ellen az Egyesült Államok és az EU szankciókat is alkalmaz, akárcsak a Krím 2014-es orosz megszállása idején.

Mit mondanak az Ukrajna elleni orosz támadásról?

Oleg Gyeripaszka

Oleg Gyeripaszka nyersanyagmágnás, akit korábban az Egyesült Államok szankciókkal sújtott, vasárnap a közösségi médiában azt írta, hogy a béke “nagyon fontos“. Gyeripaszka 2019-ben beperelte az amerikai pénzügyminisztériumot, megtámadva az orosz oligarchákról szóló ügynökségi jelentésben való szerepeltetését, valamint az ellene hozott szankciókat, azt állítva, hogy az Egyesült Államok hamis, pletykákon és célozgatásokon alapuló vádakat fogalmazott meg a szankciók alátámasztására. Egy bíróság tavaly júniusban ellene döntött.

Mihail Fridman

Mihail Fridmant, a legnagyobb orosz magánbank, az Alfa Bank egyik alapítóját hétfőn késő este szankcionálta az EU. Fridman azt mondta, hogy vitatja a döntést, és hogy nincs politikai vagy pénzügyi kapcsolatban Putyinnal.

Nekem úgy tűnik, hogy sok jó dolgot tettünk, cégekbe fektettünk be, sok munkahelyet teremtettünk” – mondta Fridman a magántőke-befektetési cégének londoni irodájából tartott sajtótájékoztatón. “Pereskedni fogunk, hogy megvédjük a hírnevünket” – tette hozzá.

Mi Biden elnök véleménye az oligarchákról?

Európai szövetségeseinkkel együtt megtaláljuk és lefoglaljuk a jachtjaikat, luxuslakásaikat, magánrepülőiket. Elmegyünk a jogtalanul szerzett vagyonukért” – mondta Biden kedden az ukrajnai helyzetről szóló beszédében.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

A júliusra elvárt szint felett a gáztárolói töltöttség

A jelenleg 4,5 milliárd köbméternyi készlet másfélszeresét teszi ki a tavalyi egész éves lakossági fogyasztásnak.

Idén 2,5, jövőre 4,1 százalékos gazdasági növekedéssel számol a kormány

Ősztől a Konvergencia Programot az uniós gazdasági kormányzás reformja keretében felváltja a középtávú nemzeti fiskális strukturális terv,.

Most licitáljon több millió forintos arany ékszerekre a NAV oldalán

Több millió forintos arany ékszerekre is lehet licitálni a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV) oldalán.

Az Accent Hotels idén Magyarország legvonzóbb munkaadója lett a HORECA szektorban

Az Accent Hotels kiemelkedő eredményt ért el a vizsgált területen, melynek köszönhetően a vállalat lett 2024-ben a „Legvonzóbb munkaadó” HORECA kategóriában.
Hirdetés

Hírek

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön
Hirdetés

Gazdaság

Börtönben a Binance kriptovaluta volt főnöke

Az amerikai igazságügyi minisztérium az ügyet a kriptopénzeken belüli bűncselekmények elleni fellépés részeként indította, amelyek közül a legismertebb a Bitcoin.

Rohamra indultak a bankok az állam ellen a lakossági megtakarításokért

A leköthető összegnek felső határa nincs, vagyis tárt karokkal várják a legvagyonosabb ügyfélkört is.

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.