Hirdetés
Kezdőlap Gazdaság A lézer nem a nyomtatóba, hanem a Csillagok háborújába való
No menu items!

A lézer nem a nyomtatóba, hanem a Csillagok háborújába való

Miközben minden követ megmozgatnak, hogy fenntarthatóbbá tegyék a működésüket, az irodák csak ritkán jutnak el az informatikai perifériáik „kizöldítésére” irányuló felismerésekig.

Pedig a korábbi évtizedekre jellemző erőltetett központosítás felett ugyanúgy eljárt az idő, mint a centralizációt megtestesítő gépek, köztük a lézerrel működő nyomtatók és másolók felett. A paradigmaváltás azonban még várat magára…

Lézersugár és tonerpor helyett egyszerű vízbázisú tintával működnek azok a piezoelektromosság elvét használó nyomtatók, amelyek hőmentesen teszik a dolgukat. Ez komoly változás a hagyományos lézernyomtatókhoz és másolókhoz képest, amelyeknek előbb be kell melegedniük, hogy a tonerpor a magas hőmérséklet hatására rögzüljön a papír felületén.

Ezzel szemben a piezomembrán csendesen és hűvös eleganciával dolgozik: minimális elektromos impulzusra megváltoztatja az alakját, így juttatva célba a tintát. A hőmentes technológiát alkalmazó masinák így jellemzően 30-60 W, de még a legnagyobb teljesítményű példányok is mindössze néhány száz wattos teljesítménnyel érik el ugyanazt az eredményt, mint a lézerek bőven 1000 W fölött.

Egy ambiciózusan zöld cég

A technológiai paradigmaváltás terén jó példát ad az a fenntarthatósági szemlélet, amellyel az 1942-ben alapított Seiko Epson Corporation rendelkezik. A gazdag természeti környezetben fekvő Nagano városából elindult japán multinacionális cég vállalati kultúrájában a kezdetek óta kiemelt fontosságú a természeti környezet iránti feltétlen tisztelet és a harmonikus együttélés a lokális közösségekkel.

A vállalat mindig is híres volt ambiciózus környezetvédelmi céljairól: már 2008-ban kidolgozta a 2050-ig tartó időszakra vonatkozó környezetvédelmi jövőképét, amelyet azóta több alkalommal vizsgált felül, hogy a környezeti változásokhoz igazítsa. Legutóbb tavaly, amelynek eredményeképpen nem kisebb célt tűzött ki maga elé 2050-re, mint hogy szén-dioxid-negatívvá válik, és teljesen függetleníti magát a nem megújuló energiaforrásoktól.

Irodák a fenntarthatóság útján

„Noha a pandémia itthon is felerősítette a gondolkodást arra vonatkozóan, hogyan lehet fenntarthatóbbá tenni az irodákat, az informatikai megoldásokra csak visszafogottan terjed ki az érdeklődés” – állítja Tőrös Gáspár, az Epson magyarországi fióktelepének üzleti megoldásokért felelős értékesítési vezetője.

Szerinte az elmúlt időszakban erős meggyőződés alakult ki a központi, nagy lézermásolók mindenhatóságával kapcsolatban, pedig ezek a hőalapú technológiával dolgozó, energiazabáló gépek egyre kevésbé kompatibilisek a fenntarthatósági ambíciókkal.

„Miközben minden iroda próbál zöldülni a maga módján, a hulladékkezeléstől kezdve a palackozott ásványvíz száműzésén át a kávézacc komposztálásáig, a lézeres másoló-dinoszauruszok lecserélése jellemzően lényegesen később merül csak fel, pedig vannak jó megoldások” – teszi hozzá a szakember.

Nem csupán az energiafogyasztás problematikus: legalább ennyit nyom a latba a többféle és rizikós kellékanyag, amelyek többsége a felhasználást követően veszélyes hulladéknak minősül. Ilyesmi a piezoelektromos nyomtatóműben nem képződik, a vízbázisú tinta teljesen ártalmatlan, a kiürült flakon vagy utántöltő pedig nem igényel egyedi kezelést.

A tintával készített nyomatok elkenődése miatt aggódók pedig megnyugodhatnak: a színhordozó pigmenteket körülvevő gyanta gyakorlatilag azonnal száradó és vízálló nyomatokat eredményez. A lézernyomtatás ezenfelül jelentős ózontermeléssel jár, a hűtőventilátorok miatt meglehetősen hangos, a tonerporral maszatolás pedig szintén része a mellékhatásoknak.

Hogy eljussunk a lényegesen kevesebb kellékanyagot fogyasztó, stabilabb és megbízhatóbb működésű, minimális állásidejű, elenyésző szerviz- és karbantartásigényű hőmentes technológiához, paradigmaváltásra van szükség. Ez pedig Tőrös Gáspár szerint a fenntarthatósági szempontok előtérbe kerülését igényli, kéz a kézben a hosszabb távú üzemeltetési szemlélettel.

A lényeg már nem az ár, hanem az, hogy a teljes életciklusa alatt mennyit fog felemészteni az üzemeltetés, ebbe beleértve a veszélyes hulladékok megsemmisítésével járó költségeket ugyanúgy, mint a szervizelésre költött összegeket. Ez fogja megnyitni az utat a hőmentes technológia térnyerése előtt.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Érezni a zenét: Mélynyomós koncerten buliznak együtt siketek és hallók

Sub_Bar a neve annak az új rendezvényformátumnak, amelynek keretében siket, halló és nagyothalló fiatalok bulizhatnak együtt. A zene kizárólag 150 Herz alatti frekvencián szól a mélynyomókból, így inkább érezni lehet, mint hallani. Bécsben a FLUCC Wanne lokál adott helyet az első Sub_Bar koncertnek 2024. április 29-én.

A hazai vadállományunk egyedülálló nemzeti kincsünk

Teremtett világunk megőrzése közös kötelességünk, a természet rendjét pedig nem lehet megbontani, éppen ezért hárul kiemelkedően fontos szerep a felelős és tudatos vadgazdálkodásra.

Kiemelkedő szakmai munka az élelmiszerlánc biztonságáért

Az élelmiszerbiztonság és az állategészségügy szorosan összefonódik, így az állategészségügyi laboratóriumokban végzett tevékenység kulcsfontosságú.

Megalkották az első magyar AI alapú éttermi asszisztenst

A koronavírus-járvány okozta elszigetelődés adta az inspirációt egy kis baráti társaság számára, hogy olyan közösségi applikációt fejlesszen, ami megkönnyíti az információszerzést, a tájékozódást, miközben a vendéglátóhelyek kiszolgáltatott helyzetét is orvosolni tudja.  A kis közösségi alkalmazás bár népszerűvé vált, de a várt áttörést nem érte el, ezért a csapat egy inkubációs programban kapott segítséget felhasználva fejlesztette ki a jelenlegi formában elérhető rendszert.
Hirdetés

Hírek

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön
Hirdetés

Gazdaság

Börtönben a Binance kriptovaluta volt főnöke

Az amerikai igazságügyi minisztérium az ügyet a kriptopénzeken belüli bűncselekmények elleni fellépés részeként indította, amelyek közül a legismertebb a Bitcoin.

Rohamra indultak a bankok az állam ellen a lakossági megtakarításokért

A leköthető összegnek felső határa nincs, vagyis tárt karokkal várják a legvagyonosabb ügyfélkört is.

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.