Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság India után sorra vezetnek be exporttilalmat az országok
No menu items!

India után sorra vezetnek be exporttilalmat az országok

Nem csak a búzáról van szó: számos ország más élelmiszeripari termékek exportjának tilalmát is bevezette. Illusztráció: Bigstock

A napokban India az élelmiszerválság elkerülése érdekében a búzaexport betiltása mellett döntött. A lépés a heves külföldi reakciók mellett a búza árának további emelkedését is eredményezte, ám nem a dél-ázsiai ország az egyetlen, amely megtiltotta a kivitelt bizonyos alapvető élelmiszerekből.

Az ukrajnai háború miatt a búza ára óriási mértékben megugrott, mivel Oroszország és Ukrajna a legnagyobb exportőrök közé tartozik. A Világbank adatai szerint a két ország a világ búzakivitelének 29 százalékát adja. A búza ára India hétvégi bejelentése után, hétfőn mintegy 6 százalékkal emelkedett.

Mivel az élelmiszerárak már így is magasak voltak az ellátási zavarok és a tavalyi aszály okokozta alacsony terméshozamok miatt, Oroszország inváziója rosszkor jött a globális élelmiszerpiacok számára” – írta a washingtoni székhelyű Peterson Institute for International Economics (PIIE) agytröszt egy áprilisi jegyzetében.

Oroszország és Ukrajna a PIIE szerint számos fontos gabonaféle és olajos magvak, például árpa, napraforgó és napraforgóolaj, valamint kukorica esetében az első öt globális exportőr között van.

India azonban nincs egyedül. Oroszország és Ukrajna mellett Egyiptom, Kazahsztán, Koszovó és Szerbia is betiltotta a búzaexportot.

Inflációs és élelmezésbiztonsági félelmek

És nem csak a búzáról van szó. Számos ország más élelmiszeripari termékek exportjának tilalmát is bevezette, mivel az ukrán válság következtében a globális infláció az egekbe szökött.

Számos más élelmiszeripari termék ára is megugrott, ami világszerte hozzájárult az infláció emelkedéséhez. Ezek közé a termékek közé tartozik a napraforgóolaj, a pálmaolaj, a műtrágya és a gabonafélék.

Az emelkedő élelmiszerárak mellett számos élelmiszeripari termék ellátása bizonytalan.

A háború folytatódásával egyre nagyobb a valószínűsége annak, hogy az élelmiszerhiány – különösen a gabonafélék és a növényi olajok esetében – akuttá válik

– írta a Peterson Institute for International Economics.

Ukrajna nem tud gabonát, műtrágyát és növényi olajat exportálni, miközben a konfliktus a termőföldeket is tönkreteszi, és megakadályozza a normális vetési szezont. Az ukrán kormány azzal is vádolta Oroszországot, hogy több százezer tonna gabonát lopott el és adott el a sajátjaként.

A háború folytatódásával egyre nagyobb a valószínűsége annak, hogy az élelmiszerhiány akuttá válik, ami több országot arra késztethet, hogy a kereskedelem korlátozásához folyamodjon” – írták a PIIE elemzői.

A hétvégén a G7 csoport globális figyelmeztetést adott ki az éhínségválság kockázatára, amennyiben Oroszország nem oldja fel az ukrán kikötőkben elakadt ukrán gabonával szembeni blokádot.

Az élelmiszerexportot tiltó országok

Íme azoknak az országoknak a listája, amelyek az orosz-ukrán háború kitörése utáni hónapokban betiltották valamely alapvető élelmiszer exportját.

Ország – Élelmiszer típusa – Tilalom végdátuma

ARGENTÍNA – Szójaolaj, szójadara – 2023. december 31.                                              ALGÉRIA – Tésztafélék, búzaszármazékok, növényi olaj, cukor – 2022. december 31. EGYIPTOM – Növényi olaj, kukorica – 2022. június 12.                                                    EGYIPTOM – Búza, liszt, olajok, lencse, tészta, bab – 2022. június 10.
INDIA – Búza – 2022. december 31.
INDONÉZIA – Pálmaolaj, pálmamagolaj – 2022. december 31.
IRÁN – Burgonya, padlizsán, paradicsom, hagyma – 2022. december 31.
KAZAHSZTÁN – Búza, búzaliszt – 2022. június 15.
KOSZOVÓ – Búza, kukorica, liszt, növényi olaj, só, cukor – 2022. december 31.
TÖRÖKORSZÁG – Marha-, birka- és kecskehús, vaj, étolajok – 2022. december 31.
UKRAJNA – Búza, zab, köles, cukor – 2022. december 31.
OROSZORSZÁG – Cukor, napraforgómag – 2022. augusztus 31.
OROSZORSZÁG – Búza, rozs, árpa, kukorica – 2022. június 30.
SZERBIA – Búza, kukorica, liszt, olaj – 2022. december 31.
TUNÉZIA – Gyümölcsök, zöldségek – 2022. december 31.
KUVAIT – Csirkehús, gabonafélék, növényi olajok – 2022. december 31.

Az élelmiszerexport-tilalmat bevezető országok közé tartozik Indonézia is, amely korlátozta a pálmaolaj kivitelét. A pálmaolaj számos élelmiszeripari és nem élelmiszeripari termékben használt kulcsfontosságú összetevő.

Indonézia Indiához hasonlóan arra hivatkozott, hogy biztosítani kell az élelmiszer-ellátottságot belföldön, miután a háborút követően a globális élelmiszer-infláció rekordmagasságba szökött. Indonézia adja a világ pálmaolaj-kínálatának több mint felét. (CNBC)

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Itt az ideje a magyar gazdaság újabb dimenzióváltásának

A magyar gazdaság az elmúlt 14 évben hatalmas fejlődésen ment keresztül, folyamatosan dőltek meg a beruházási, az export és a foglalkoztatottsági rekordok

KSH: 1,5 milliárd euró volt a termék-külkereskedelmi többlet

Az előző hónaphoz viszonyítva a külkereskedelmi termékforgalom szintje az exportoldalon 4,0, az importoldalon 3,0 százalékkal csökkent.

Elmaradnak a nemzetközi átlagtól automatizálás és AI terén a magyar cégek

Noha Magyarország lemarad a nemzetközi átlag mögött ezen a téren, egyre több cég érdeklődik a terület iránt.

Mesterséges intelligencia a HR-ben

A mesterséges intelligencia néhány éve valósággal ránk rúgta az ajtót, a technológia az élet számos területét igyekszik forradalmasítani. Az AI térhódításához a munkaerőpiac is fokozatosan alkalmazkodik, a HR-folyamatokban is egyre nagyobb szerepet kap, a szakemberek döntő többsége ma már úgy véli, hogy a mesterséges intelligencia valódi segítség lehet.
Hirdetés

Hírek

BÉT – Emelkedett a héten a BUX

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX a múlt pénteki záráshoz képest 1,44 százalékkal, vagyis 962,94 ponttal emelkedve, 68 002,24 ponton zárta a hetet.

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon
Hirdetés

Gazdaság

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.

Sok bankszámlás megúszta a drasztikus áremelést 

A digitális bankolásra ösztönöznek a díjemelések

A kormányzati szektor GDP-arányos hiánya 6,7 százalékos volt 2023-ban

A kormányzati szektor adóssága - a Magyar Nemzeti Bank adatai alapján - 2023 végén 55 134 milliárd forintot, a GDP 73,5 százalékát érte el.

MBH Bank: 345,3 milliárd forint korrigált adózás előtti eredmény 2023-ban

A társaság a tavalyi évben 350 millió euró értékben sikeres nemzetközi kötvénykibocsátást hajtott végre.