A napokban India az élelmiszerválság elkerülése érdekében a búzaexport betiltása mellett döntött. A lépés a heves külföldi reakciók mellett a búza árának további emelkedését is eredményezte, ám nem a dél-ázsiai ország az egyetlen, amely megtiltotta a kivitelt bizonyos alapvető élelmiszerekből.
Az ukrajnai háború miatt a búza ára óriási mértékben megugrott, mivel Oroszország és Ukrajna a legnagyobb exportőrök közé tartozik. A Világbank adatai szerint a két ország a világ búzakivitelének 29 százalékát adja. A búza ára India hétvégi bejelentése után, hétfőn mintegy 6 százalékkal emelkedett.
“Mivel az élelmiszerárak már így is magasak voltak az ellátási zavarok és a tavalyi aszály okokozta alacsony terméshozamok miatt, Oroszország inváziója rosszkor jött a globális élelmiszerpiacok számára” – írta a washingtoni székhelyű Peterson Institute for International Economics (PIIE) agytröszt egy áprilisi jegyzetében.
Oroszország és Ukrajna a PIIE szerint számos fontos gabonaféle és olajos magvak, például árpa, napraforgó és napraforgóolaj, valamint kukorica esetében az első öt globális exportőr között van.
India azonban nincs egyedül. Oroszország és Ukrajna mellett Egyiptom, Kazahsztán, Koszovó és Szerbia is betiltotta a búzaexportot.
Inflációs és élelmezésbiztonsági félelmek
És nem csak a búzáról van szó. Számos ország más élelmiszeripari termékek exportjának tilalmát is bevezette, mivel az ukrán válság következtében a globális infláció az egekbe szökött.
Számos más élelmiszeripari termék ára is megugrott, ami világszerte hozzájárult az infláció emelkedéséhez. Ezek közé a termékek közé tartozik a napraforgóolaj, a pálmaolaj, a műtrágya és a gabonafélék.
Az emelkedő élelmiszerárak mellett számos élelmiszeripari termék ellátása bizonytalan.
A háború folytatódásával egyre nagyobb a valószínűsége annak, hogy az élelmiszerhiány – különösen a gabonafélék és a növényi olajok esetében – akuttá válik
– írta a Peterson Institute for International Economics.
Ukrajna nem tud gabonát, műtrágyát és növényi olajat exportálni, miközben a konfliktus a termőföldeket is tönkreteszi, és megakadályozza a normális vetési szezont. Az ukrán kormány azzal is vádolta Oroszországot, hogy több százezer tonna gabonát lopott el és adott el a sajátjaként.
“A háború folytatódásával egyre nagyobb a valószínűsége annak, hogy az élelmiszerhiány akuttá válik, ami több országot arra késztethet, hogy a kereskedelem korlátozásához folyamodjon” – írták a PIIE elemzői.
A hétvégén a G7 csoport globális figyelmeztetést adott ki az éhínségválság kockázatára, amennyiben Oroszország nem oldja fel az ukrán kikötőkben elakadt ukrán gabonával szembeni blokádot.
Az élelmiszerexportot tiltó országok
Íme azoknak az országoknak a listája, amelyek az orosz-ukrán háború kitörése utáni hónapokban betiltották valamely alapvető élelmiszer exportját.
Ország – Élelmiszer típusa – Tilalom végdátuma
ARGENTÍNA – Szójaolaj, szójadara – 2023. december 31. ALGÉRIA – Tésztafélék, búzaszármazékok, növényi olaj, cukor – 2022. december 31. EGYIPTOM – Növényi olaj, kukorica – 2022. június 12. EGYIPTOM – Búza, liszt, olajok, lencse, tészta, bab – 2022. június 10.
INDIA – Búza – 2022. december 31.
INDONÉZIA – Pálmaolaj, pálmamagolaj – 2022. december 31.
IRÁN – Burgonya, padlizsán, paradicsom, hagyma – 2022. december 31.
KAZAHSZTÁN – Búza, búzaliszt – 2022. június 15.
KOSZOVÓ – Búza, kukorica, liszt, növényi olaj, só, cukor – 2022. december 31.
TÖRÖKORSZÁG – Marha-, birka- és kecskehús, vaj, étolajok – 2022. december 31.
UKRAJNA – Búza, zab, köles, cukor – 2022. december 31.
OROSZORSZÁG – Cukor, napraforgómag – 2022. augusztus 31.
OROSZORSZÁG – Búza, rozs, árpa, kukorica – 2022. június 30.
SZERBIA – Búza, kukorica, liszt, olaj – 2022. december 31.
TUNÉZIA – Gyümölcsök, zöldségek – 2022. december 31.
KUVAIT – Csirkehús, gabonafélék, növényi olajok – 2022. december 31.
Az élelmiszerexport-tilalmat bevezető országok közé tartozik Indonézia is, amely korlátozta a pálmaolaj kivitelét. A pálmaolaj számos élelmiszeripari és nem élelmiszeripari termékben használt kulcsfontosságú összetevő.
Indonézia Indiához hasonlóan arra hivatkozott, hogy biztosítani kell az élelmiszer-ellátottságot belföldön, miután a háborút követően a globális élelmiszer-infláció rekordmagasságba szökött. Indonézia adja a világ pálmaolaj-kínálatának több mint felét. (CNBC)