Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Visszaveti az olajkitermelőket a hordónkénti 50 dolláros vételár
No menu items!

Visszaveti az olajkitermelőket a hordónkénti 50 dolláros vételár

Az elemzői várakozások ellenére az olajár nemhogy a várt 100 dollárt nem érte el mindeddig, de pillanatnyilag annak a fele. Messzemenő következményekkel. 

A legnagyobb olajimportőr országokban minden hordónkénti 10 dolláros áresés a bruttó nemzeti összterméket 0,5 – 0,7%-kal növeli, az Öböl-államokban pedig éves szinten 3-5 százalékos GDP csökkenést eredményez. Az Egyesült Arab Emirátusok Oroszország és Nigéria esetében az olajár csökkenés a GDP-t 1,5-2%-kal csökkentheti  a Bloomberg és a Capital Economics elemzései szerint.

A Bloomberg hírügynökség munkatársai Enda Curran és Michelle Jamrisko annak jártak utána, hogy milyen hatást gyakorol az alacsony olajár a világgazdaságra. Mint az elemzésből kiderül, az olyan energiaimportőr államok mint India és Dél-Afrika profitálnak a jelen helyzetből, míg az olaj kitermelő nagyhatalmak – Oroszország és Szaúd-Arábia – veszteségeket szenvedhetnek el.

Az elemzés arra a megállapításra jut, hogy végső soron minden azon múlik majd, hogyan alakul  a világgazdaság olajszükséglete, ezt nem lassítja-e a dollár erőssége, végül pedig mit lépnek a kialakult helyzetre a legnagyobb olajkitermelő országok? A szaúdiak és az oroszok most egy hajóban eveznek – írja a Bloomberg – ,  és az áremelés az érdekük, a másik oldalon viszont az a Trump elnök ül, aki Twitteren megüzente az olajkitermelő országoknak, hogy fogják vissza az árakat.  Minden tekintet a G20-ak közelgő jövő heti ülésére szegeződik, hogy vajon a további kitermelés fokozásában egyezség születik-e a szaúdiak és az oroszok között? S ha még létrejön is, vajon át tudják-e azt erőltetni az OPEC jövő heti közgyűlésén?

És, hogy mindez mit jelenthet a világnak, azt meg fogja mutatni az északi féltekén lassan beköszöntő tél – írják a Bloomberg elemzői.

A csökkenő olajár mind a háztartások, mind pedig az üzleti szféra számára kedvező lehet a gazdasági lassulás időszakában. Ugyanígy nyertes lesz Dél-Afrika és minden más állam, amely importálja az olajat és jelenleg deficites a kereskedelmi egyenlege.

Kínában annyival érdekesebb a helyzet, hogy a világ legnagyobb olajimportőreként jelenleg éppen a nemzetgazdasága mélyreható átalakításával küzd, miközben sújtja az Amerikával vívott kereskedelmi háború, valamint belföldi kihívásokkal is szembenéz a kínai kormány.

Donald Trump elnök a Bloomberg nézőpontjából  az alacsony olajárra egyfajta adó visszavágásként tekint.  Az amerikaiak importolaj függőségét csökkentő palaolaj kitermelés növekedése ipari szinten mégsem látszik beteljesíteni pozitív várakozásokat – zárul a Bloomberg cikke.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Sportfogadásban lett sikeres a profi labdarúgó, saját platformot hozott létre

A Futball Pápa kriptója: indul a BetHustlers. 17 évig volt profi labdarúgó Csépányi Gábor, aki ma már a sportfogadás területén működik sikeresen. Saját fejlesztésű platformjaimmár milliárdot képviselő üzlet, amellyel most nemzetközi vizeken is bizonyít.

Újabb támogatások segítik az állattenyésztőket

Összesen 22 milliárd forint keretösszeggel két, teljesen új intézkedéssel támogatja a hazai állattenyésztés fenntarthatóságát az Agrárminisztérium. Megjelent ugyanis az antimikrobiális rezisztencia elleni küzdelem kompenzációs kifizetésére és a húshasznú szarvasmarha állatjóléti támogatására kiírt vidékfejlesztési pályázati felhívás a 2027-ig tartó KAP Stratégia Terv keretei között. A támogatási kérelmek benyújtására 2024. június 3-tól 2024. július 3-ig tartó időszakban lesz lehetőség.

Nyereséges zárás az európai tőzsdéken

Nagy, egy-másfél százalékos indexnyereséggel fejezték be a pénteki kereskedést a főbb európai értékpapírpiacok.

Ágh Péter: a béke tudja megteremteni az alapot a gazdasági fellendüléshez

A béke tudja megteremteni az alapot a gazdasági fellendüléshez - mondta az Építési és Közlekedési Minisztérium (ÉKM) állami beruházások társadalmi koordinációjáért felelős államtitkára pénteken a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei Füzéren tartott útátadón.
Hirdetés

Hírek

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Hirdetés

Gazdaság

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.