A magyaroknak az üzemanyagárak ugrásszerű növekedésével és az Európai Unió egyik legmagasabb inflációs rátájával kell szembenézniük, miután az Orbán-kormány kivezette a benzinárstopot – írja a Bloomberg.
Mint ismert, a plafont, amely a benzinárakat literenként 480 forinton határozta meg – ami messze a legolcsóbb volt az EU-ban -, kedden 23 órakor feloldották. Gulyás Gergely Miniszterelnökséget vezető miniszter a rendkívüli kormányinfón az orosz olajjal szembeni uniós szankciókat tette felelőssé az ellátási zavarokért.
A Bloomberg a helyzetről azt írja: a lépés egy nappal azután történt, hogy Matolcsy György jegybankelnök arra figyelmeztette a törvényhozókat, hogy Magyarország a gazdasági válság – és valószínűleg egy elhúzódó stagflációs időszak – szélén áll, mivel a különböző árszabályozások ütköznek “a gazdaság alapvető szabályaival“.
A benzinárstop megszűnésével az üzemanyagárak hirtelen 46 százalékkal emelkedtek a kutakon.
A helyzet azonban – mint a Bloomberg írja – fenntarthatatlanná vált. A kereslet ugyanis megugrott, a kínálat csökkent, ráadásul a Magyarország egyetlen finomítójában végzett karbantartási munkálatok miatt a közelmúltban majdnem felére csökkent a hazai termelés.
A magyarországi infláció már most is a harmadik legmagasabb az EU-ban, és a csütörtökön közzéteendő novemberi adatok várhatóan további emelkedést mutatnak majd – derült ki a Bloomberg közgazdászok körében végzett felméréséből akik 22,1%-os inflációs adatot várnak novemberre. A magyar kormány előrejelzései szerint az áremelkedés 25 százalékon tetőzik majd.
Matolcsy György a héten azt mondta, hogy az árnövekedés lassítása helyett az Orbán által bevezetett árplafonok rendszere akár 4 százalékponttal is növelhette az összesített adatokat, mivel azok az áruk, amelyek árai nem voltak szabályozva, jobban megugrottak, hogy a vállalatok kompenzálják a más tételeken keletkezett veszteségeket.