Kezdőlap Pénzvilág NAV: már 2 milliós bírság jön a bejelentés nélküli idény és alkalmi...

NAV: már 2 milliós bírság jön a bejelentés nélküli idény és alkalmi munkára

Fotó: Freepik

Azok a munkáltatók, akik nem jelentik be szabályszerűen az alkalmi és idénymunkát, augusztus 1-től alkalmazottanként már nem egymillió, hanem akár kétmillió forintos bírsággal is szembesülhetnek. Az ilyen súlyos szabálytalanságot elkövető vállalkozások két évre felkerülnek a NAV illegális foglalkoztatók nyilvános listájára, és ezen időszak alatt semmilyen költségvetési támogatásra nem jogosultak.

Az egyszerűsített foglalkoztatás népszerűsége töretlen, júliusban 350 ezren dolgoztak ilyen formában. Ennek a foglalkoztatási módnak nemcsak az adminisztrációja, hanem az adózása is egyszerű és kedvezményes. Azonban komoly kockázatot vállal az, aki elmulasztja bejelenteni alkalmi munkavállalóját – figyelmeztetett pénteki közleményében a Nemzeti Adó- és Vámhivatal (NAV).

A NAV kiemelte, hogy aki nem tesz eleget a bejelentési kötelezettségnek az alkalmi és idénymunkások esetében, augusztus 1-től már alkalmazottanként akár kétmillió forintos bírságot is kockáztathat, szemben a korábbi egymillió forinttal. Ezen felül az érintett munkáltató két évre felkerülhet a NAV illegális foglalkoztatók listájára, és nem jogosult semmilyen költségvetési támogatásra ezen időszak alatt. Továbbá, az adóhatóság figyelmeztetett, hogy a munkáltató adózói besorolása is kockázatossá válik két évre.

A kisvállalati adózók (kiva) még nagyobb veszélynek vannak kitéve, mert a bejelentési kötelezettség elmulasztása esetén elveszítik kedvező adózási státuszukat, és 24 hónapig nem térhetnek vissza ebbe az adózási körbe.

A NAV arra is felhívta a figyelmet, hogy ha egy munkáltatónak átmenetileg több munkaerőre van szüksége, az egyszerűsített foglalkoztatás jó megoldást jelenthet. Ez a foglalkoztatási forma főként mezőgazdasági vagy turisztikai idénymunkára, illetve alkalmi munkára alkalmazható. Különösen a filmipari statiszták esetében érvényes ez az alkalmi foglalkoztatás.

A közleményben a NAV ismertette, hogy mezőgazdasági és turisztikai idénymunka esetén a foglalkoztatás időtartama egy adott évben nem haladhatja meg a 120 napot ugyanazon munkáltatónál. Alkalmi munka esetén szintén figyelemmel kell lenni a korlátokra: azonos felek között az egymást követő napok száma nem haladhatja meg az 5 napot, egy hónapban a 15 napot, és egy évben a 90 napot.

A munkavégzés megkezdése előtt a munkáltatónak be kell jelentenie a munkavállalót, amit több gyors és egyszerű módon is megtehet. A NAV javasolja az online nyomtatványkitöltő alkalmazás használatát, amely akár okostelefonról is elérhető, és lehetővé teszi a bejelentések gyors és egyszerű kezelését. Emellett elérhető az EFO pro mobilalkalmazás, valamint a 185-ös telefonszám is.

0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Az albérletpiac átalakulására számítanak a szakértők a következő hónapokban

A keresleti viszonyok változásával jelentősen átalakulhat az albérletpiac a következő hónapokban.

SZÉP-kártya továbbra is a belföldi turizmus mozgatórugója

A SZÉP-kártya továbbra is a belföldi turizmus mozgatórugója - idén májusban közel 10 százalékkal többet költöttek a SZÉP-kártyákról tavalyhoz képest.

Jelentősen nő a hitelösszeg az Otthon Start Programban

Az Otthon Start Programban az alacsonyabb kamatszintből adódóan 25-33 százalékkal nőhet a felvehető hitelösszeg, ezzel jobban igazodik a megemelkedett ingatlanárakhoz.

Regélő kisvonatokkal ünneplik Jókai Mór születésének 200. évfordulóját

Kilenc városban indulnak Jókai-tematikus városnéző járatok
Hirdetés

Hírek

Jelentősen nő a hitelösszeg az Otthon Start Programban

Az Otthon Start Programban az alacsonyabb kamatszintből adódóan 25-33 százalékkal nőhet a felvehető hitelösszeg, ezzel jobban igazodik a megemelkedett ingatlanárakhoz.

Amit a 3%-os hitelről tudni kell, de nem beszélnek róla

Szeptembertől indul a legfeljebb 3%-os kamatozású lakáshitel, mely legfeljebb...

Augusztus végéig folyósítják az eddig elbírált támogatásokat a Demján Sándor 1+1 Programban

Július végéig 45 milliárd forintot, augusztus végéig pedig az eddig elbírált 105 milliárd forintot folyósítják a Demján Sándor 1+1 Program nyertes vállalkozásai számára.

19,8 százalékkal nőttek globálisan a chipeladások

Globálisan 58,98 milliárd dollár értékben adtak el chipeket májusban, ami 19,8 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. Áprilisához képest a növekedés 3,5 százalék volt.

Történelmi rekordot döntött a magyar tőzsde vezető részvényindexe, a BUX

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) vezető részvényindexe, a BUX első alkalommal lépte át a 100 000 pontos záróértéket szerdán, ezzel a legnagyobb tőkeértékű és forgalmú hazai részvények árfolyamának változását követő BUX a százszorosára nőtt 1991-es 1000 pontos indulási értékéről.

A tervezettnél korábban indítja újra a Budapest és Tel-Aviv közötti járatait a Wizz Air

A Wizz Air a tervezettnél korábban, szeptember 15. helyett augusztus 8-tól indítja újra a Budapest és Tel-Aviv közötti járatait – közölte a légitársaság.

Vállalkozások hozzájutnak a Demján Sándor 1+1 Program forrásaihoz

Már több mint 1300 vállalkozás kapott támogató döntést a Demján Sándor 1+1 Program keretében, a jóváhagyott 105 milliárd forint vissza nem térítendő támogatásból 10 milliárd forintot már megkaptak a cégek, a teljes keret kifizetése augusztus végéig befejeződik.

Alig változott szerda reggelre a forint árfolyama

Lényegében nem változott szerda reggelre a forint árfolyama az előző esti jegyzéséhez képest a főbb devizákkal szemben a nemzetközi devizakereskedelemben.
Hirdetés

Gazdaság

Még Angliában is jól pörgött a Raiffeisen Bank zöld kötvénye

Több mint 3,6-szoros túljegyzést regisztrált zöld kötvényére a Raiffeisen Bank Zrt., melyet 300 millió euró összegben bocsátott ki, megerősítve ezzel a fenntartható finanszírozás iránti...

Elfogadta az Országgyűlés az új adószabályokat: változások nem csak 2026-ra, de már az idei évre is!

A magyar gazdaság szereplői és a lakosság számára is jelentős változásokat hoz a napokban kihirdetett, új adócsomag.

Itt a kormány új készpénzes szabálya

A Magyar Közlönyben megjelentek a a részletszabályok arról, hogy hogyan kell a vállalkozásoknak készpénzhasználatot biztosítani.,

Többlettel zárt a központi költségvetés májusban

Májusban többlettel zárt a központi költségvetés: ebben a hónapban 213,5 milliárd forint összegű MVM osztalék-befizetés érkezett a költségvetésbe.