Hirdetés
Kezdőlap Pénzvilág Nem szállt el a forint, csak drága lesz az euró
No menu items!

Nem szállt el a forint, csak drága lesz az euró

Miközben az átlagemberek többsége már a 300 forintos euró árfolyamnál is úgy érezte, ki van babrálva vele, a jegybank tudatosan tartja gyengének a forintot, a napokban tovább gyengülve már a 317-es árfolyamba is belekóstolt a nemzeti valuta. Mi történik?

– A forintra éveken keresztül nehezedett egy felértékelési nyomás, ami az árfolyamot időközönként megindította lefele, a 300 forint/euró árfolyam irányába, és a jegybank időről időre próbálta ezt a felértékelődést megakadályozni – fejti ki Tardos Gergely, az OTP vezető elemzője.

– Tette ezt nem konvencionális eszközökkel.

– Részben konvencionális eszközökkel – kamatcsökkentéssel, kommunikációval – illetve nem konvencionális eszközökkel (ide tartozik a Növekedési hitelprogram, az Önfinanszírozási program keretében a korábbi kéthetes kötvények betétté alakítása, futamidejének nyújtása és az elhelyezhető összeg korlátozása, az IRS és az FX swap, illetve a jelzáloglevél-vásárlási program). Ennek következtében kialakult egy olyan sáv, ahol a forint jellemzően tartózkodott. Azt mondhatjuk, hogy a forint ebben az időben, jellemzően a 307-315 közötti árfolyamon ingadozott.

– De azért az év elején még így is inkább a 310 körüli árfolyam volt a jellemző. Mi változott?

– Az elmúlt időszakban gyengültek a felértékelődés irányába ható erők. A külső egyensúly többlete mérséklődött, illetve a világban elindult egy kamatemelési trend: az Egyesült Államokban már régóta folyamatban van egy kamatemelési ciklus, illetve most úgy tűnik, hogy az euró zónában is belátható időn belül sor kerül a likviditásbővítő intézkedések kivezetésére, és várhatóan 2019-ben ott is elindulhat egy lassú kamatemelési folyamat. Ezzel párhuzamosan pedig azt látjuk, hogy mindennek hatására a feltörekvő országoktól elvárt felárak növekednek.

– Ez alatt mit kell érteni?

– Mivel a befektetők számára legbiztosabbnak tekintett fejlett országokban a kamatszint szépen lassan emelkedik, ilyenkor a fejlődő országoktól elvárt kamatot nemcsak a dollár és az euró rövidkamatok, hanem az ezen felül elvárt többletkamat emelkedése is növeli. És mivel egy nagyon hosszú időszak után, most a dollár rövidkamat is emelkedik, sőt a rárakódó prémium (vagyis a megszokottnál is nagyobb kamatot realizálhatnak a befektetők) mindez a feltörekvő piacok devizáinak gyengülését okozza. Ráadásul a térség devizáihoz hasonlóan – más, geopolitikai tényezők is gyengítik a forintot: nagyon nem használ a legújabb Argentin válság sem, de mivel hozzánk közelebb van – még ennél is nagyobb szerepe van annak, hogy a törökországi események miatt a török líra is lejtmenetbe kezdett.

– Mit jelent ez a gyakorlatban?

– Elemzői körökben az a várakozás, hogy a forint árfolyama nemcsak kilép a 307-315-ös sávból, hanem tartós gyengülésre is sor kerülhet.

– Mennyiben kell attól tartani, hogy elszáll az árfolyam?

– Ezt nem nevezném elszállásnak, eddig mindössze  2-3%-ot értékelődött le a forint, ami egy lebegő árfolyamrendszerben lévő országnál nem jelentős. A magyar gazdaság erős, a jegybank eszköztára pedig széles. A magyar gazdaság külső adóssága, illetve a devizakitettség jellemzően elég kicsi, ezért most a forintgyengülés negatív hatásai lényegesen kisebbek, mint amikor korábban a lakosság mellett majd minden ágazat devizában volt eladósodva. Így most egy mérsékelten gyengülő forint nem okoz komolyabb gondot a gazdaságban. A jegybank – az MNB – sem kényszerül arra, hogy azonnal, kamatváltozással reagáljon a leértékelődésre. Még akkor sem, ha azt gondoljuk, hogy a forint akár a 320-as árfolyam fölé is gyengülhet az euróval szemben, hiszen az sem okozna különösebb gondot senkinek.

– A forint erősödése ellen tett korábbi sikeres lépéseket figyelve, a jegybanknak mindez nincs is ellenére.

– Igen, a jegybank sokszor kifejezte, hogy még ebben a környezetben sem ellensége a gyengébb forintnak. Ehhez azt kell látni,  hogy a jegybank álláspontja szerint a gyenge forint segíti az exportot és a versenyképességet, segíti a felzárkózást, miközben a mérsékelten gyenge árfolyamnak nem tulajdonít érdemi inflációs kockázatot sem. Már csak azért sem, mert az infláció egyelőre a cél alatt van, és a jegybanki illetve az elemzők többségének várakozásai szerint nem emelkedik a cél fölé az előrejelzési horizonton.

– Mi lehet a forint valódi értéke most?

– Ezt természetesen nehéz pontosan meghatározni, hiszen a külső politikai és világgazdasági tényezőktől sem lehet elvonatkoztatni. De a gazdaság teljesítményére és a külső egyensúlyra tekintettel a forint lehetne a mainál érdemben erősebb is.

– Vagyis egy kis ország valutája önmagában már nem is igen értékelhető, ha a külső körülmények ennyire befolyásolják az árfolyamot?

– De. Azt gondolom, minden ország devizája önmagában értékelhető, miközben az is tény, hogy már nagyon régóta olyan világban élünk, ahol egy kis ország devizáját nagyon sok külső tényező mozgatja. De ennek így is kell lennie, hiszen a deviza az egyik legerősebb kapocs egy ország belső gazdasága és a külső környezete között. És ha egy ország elég szerencsés ahhoz, hogy lebegő árfolyamrendszert használja – ahogy azt a magyar jegybank is teszi –, akkor, ha a külső környezet változik, az nyilván megmozgatja az árfolyamot is. Ezt látjuk most, egy kedvezőtlen külső fordulat esetén az árfolyam gyengül.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Jó, hogy van: pozitívan fogadták a zsugorinflációs tájékoztatást

A lakosság kétharmada hallott már az élelmiszer-kereskedőket érintő tájékoztatási kötelezettségről, amely a kiszereléscsökkentett termékekre hívja fel a figyelmet.

Jól állunk – Dinamikusan nő a turisztikai ágazat teljesítménye

A szálláshelyek márciusban 63,6 milliárd forint bevételt könyvelhettek el, 24 százalékkal többet, mint tavaly ilyenkor

Nagyobb hozzájárulást várunk Brüsszeltől a határvédelmi költségekhez

Magyarország a migránsválság 2015-ös kezdete óta 700 milliárd forintot fordított határvédelemre, miközben az uniós hozzájárulás mértéke alig haladja meg az 1 százalékot

Az agglomerációban 10 százalékkal nőtt a házak négyzetméterára

A járásokat tekintve közölték, hogy a használt családi házak terén a rekorder a Váci járás 798 ezer forintos négyzetméterárral, majd a Budakeszi járás következik 745 ezer forintos átlag értékkel.
Hirdetés

Hírek

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.
Hirdetés

Gazdaság

Rohamra indultak a bankok az állam ellen a lakossági megtakarításokért

A leköthető összegnek felső határa nincs, vagyis tárt karokkal várják a legvagyonosabb ügyfélkört is.

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.