A Standard & Poor’s pozitívról stabilra módosította a hosszú és rövid lejáratú, devizában és forintban fennálló magyar államadósság-kötelezettségek osztályzati kilátását. A lépést a koronavírus-árvány várható gazdasági hatásaival indokolta a hitelminősítő.
A nemzetközi hitelminősítő egyben bejelentette, hogy megerősíti a befektetési ajánlású, “BBB/A-2” szintű magyar szuverén besorolást.
Az S&P februárban javította pozitívra a magyar államadós-osztályzat kilátását, és akkor még azt jósolta, hogy ha a magyar gazdaságot nem éri külső sokk, a magyar hazai össztermék (GDP) az idén 3,5 százalék körüli ütemben bővülhet.
A kilátás stabilra módosításának indoklásában a cég közölte, hogy a Covid-19-járvány kedvezőtlen hatásai miatt az idén 4 százalékos GDP-csökkenést vár a magyar gazdaságban.
Ugyanakkor várakozása szerint az erőteljes magyar makrogazdasági alapmutatók és az ösztönző lépések miatt a magyar gazdaság elviseli a sokkot, és jövőre ismét növekedésnek indul.
A Standard & Poor’s alapeseti előrejelzése szerint a magyar gazdaság növekedése 2021-ben elérheti a 4,8 százalékot, bár a későbbi években valószínűleg 2-2,5 százalék körüli ütemeken stabilizálódik.
A cég közölte: a magyar adósosztályzati kilátás módosításának hátterében az áll, hogy a kis és nyitott magyar gazdaságban az export értéke eléri a hazai össztermék 85 százalékát, viszont a magyar gazdaság globális környezete súlyosan megsínyli a Covid-19-járvány gazdasági következményeit.
Az S&P új, felülvizsgált előrejelzése szerint az euróövezeti GDP-érték az idei év egészében 7,3 százalék körüli mértékben zuhan.
Ebben a környezetben – és mindenekelőtt a költségvetési válaszlépések nyomán – a hazai össztermékhez mért magyar költségvetési hiány az idén várhatóan 5 százalék környékére emelkedik, a GDP-arányos nettó államadósság-ráta pedig megközelíti a 70 százalékot – áll a Standard & Poor’s előrejelzésében.
A hitelminősítő várakozása szerint ugyanakkor a folyómérleg-egyenleg esetleges hiányát sikerül majd korlátok között tartani, sőt a nem adóssággeneráló jellegű beáramlások a deficitet valószínűleg túlfinanszírozzák. A cég 2020-ra egyensúlyi folyómérleget vár.
A Standard & Poor’s kiemeli azt is, hogy a magyar bankrendszer jó tőkeellátottságú, nyereséges és likvid, a nem teljesítő kinnlevőség-hányad a teljes követelésportfolión belül tavaly már nem érte el az 5 százalékot, jóllehet 2013-ban még 16 százalékon tetőzött.
Az S&P szerint a bankokra nyilván nyomást gyakorolnak majd a járvány negatív gazdasági hatásai, de a tartalékhelyzet, valamint a szabályozási és a likviditási támogatások várhatóan enyhítik a sokkot.