Hirdetés
Kezdőlap Gazdaság Moody's: 4,8 százalékkal csökkenhet a magyar GDP idén
No menu items!

Moody’s: 4,8 százalékkal csökkenhet a magyar GDP idén

A magyar gazdaságban várhatóan az idei év első felére koncentrálódnak a koronavírus-járvány negatív hatásai, és az év második felétől elkezdődhet a kilábalás – áll a Moody’s Investors Service éves országjelentésében.

A nemzetközi hitelminősítő a 32 oldalas tanulmányban közölte: várakozása szerint a magyar hazai össztermék (GDP) 2020 egészében 4,8 százalékkal csökken, de 2021-ben már 4 százalékkal növekszik reálértéken.

A Moody’s szerint a “Baa3” befektetési ajánlású minősítéssel ellátott magyar szuverén adósprofilt a sok lábon álló, az európai beszállítói hálózatokba szorosan integrált magyar gazdaság támasztja alá, valamint a magyar költségvetési politika, amely az elmúlt években folyamatosan a maastrichti 3 százalékos küszöb alatt tartotta a GDP-arányos államháztartási hiányt.

A magyar államadós-profil minősítését alátámasztó tényezők között van emellett a fokozatos költségvetési konszolidáció és az adósságcsökkentés melletti elkötelezettség – áll a hitelminősítő elemzésében.

A cég kiemeli azt is, hogy a magyar gazdaság külső sérülékenységének jelentős és tartós csökkenése növeli Magyarország képességét a külső sokkhatások kivédésére.

Erősítették emellett a magyar gazdaság ellenállóképességét a devizaárfolyam-kilengésekkel szemben és mérsékelték az államháztartás likviditási kockázatait az államadósságon belüli devizakötelezettségek hányadának tartós csökkentését célzó szakpolitikai lépések is, valamint az, hogy csökkent a függés a nem rezidens finanszírozási forrásoktól – áll a Moody’s elemzésében.

A hitelminősítő közölte: várakozása szerint a magyar gazdaság külső sebezhetőségi jelzőszáma – amely a Moody’s módszertanában a rövid távú külső adósság, a jelenleg lejáró hosszú futamú külső adósság és a nem rezidens tulajdonú, egy évnél hosszabb futamú betétállomány összegének, valamint a hivatalos devizatartalék értékének a hányadosa – 2021-ben 100 százalék alá csökken a 2011-ben mért 190 százalékos csúcsról, bár még mindig magasabb lesz a “Baa” osztályzati sávban nyilvántartott szuverén adósok mediánértékénél, amely 63 százalék.

A Moody’s szerint az idei első negyedévi 2,2 százalékos éves GDP-növekedés és a 0,4 százalékos negyedéves összevetésű visszaesés arra vall, hogy a magyar gazdaság meglehetősen jól teljesített EU-szintű összehasonlításban és néhány térségi társgazdasággal, például Csehországgal és Szlovákiával összemérve is.

A járvány megfékezését célzó intézkedések miatt azonban a cég sokkal nagyobb visszaesést valószínűsít a második negyedévben.

A tanulmány kiemeli, hogy a 2019 végén mért 66,3 százalékos GDP-arányos magyar államadósság-ráta csaknem 15 százalékponttal alacsonyabb, mint a 2011-ben mért legutóbbi csúcsszint, de még mindig meghaladja a Moody’s által a Magyarországéhoz hasonló államadós-besorolással ellátott országokét.

A hitelminősítő azt valószínűsíti, hogy a koronavírus-járvány okozta idei GDP-visszaesés következtében a magyar államadósság-ráta 2020-ban a hazai össztermék 73,6 százalékára emelkedik.

A cég előrejelzése szerint ugyanakkor az adósságállomány emelkedése átmeneti lesz, és a GDP-értékhez mért adósságráta már 2021-ben 71,2 százalékra csökken.

A Moody’s közölte: felminősítési lendületet adhat a magyar államadós-besorolásnak, ha a magyar gazdasági és államháztartási mérőszámok a koronavírus-járvány után ismét gyors javulásnak indulnak, és ha ennek hatására jelentősen, a hasonló besorolású szuverén adósok mediánszintjének közelébe csökken az államadósság-teher.

Leminősítési nyomást eredményezhet ugyanakkor, ha a járvány után gyengülne az államháztartási hiány kordában tartása és/vagy az elsődleges többletek elérése melletti elkötelezettség – hangsúlyozza országjelentésében a hitelminősítő.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

A francia elnök sötét és prófétai figyelmeztetést adott ki

Európának fel kell ébrednie erre az új veszélyre. Macron nem hajlandó visszalépni februári nyilatkozatától, miszerint Európának nem szabad kizárnia, hogy csapatokat vezényeljen Ukrajnába.

További két évvel meghosszabbítják a kedvezményes lakásáfát

A költségvetés biztosítja az adócsökkentéshez szükséges forrásokat, az intézkedés a hiánycélt nem veszélyezteti

Véget ért az idei Szakma Sztár Fesztivál

Sikerrel zárult az idei Szakma Sztár Fesztivál. Az esemény zárónapján 65 szakmából 21 agrárszakmában, az ország legjobb tanulói, összesen 63 diák részesült elismerésben, akik példát mutatnak a környezetüknek, iskolájuknak, településüknek, sok száz hozzájuk hasonló fiatalnak. A fesztivál ideje alatt a szakmai bemutatók során, a foglalkoztatószigeteken keresztül az általános iskolások és szüleik is megismerkedhettek az agrár- és élelmiszeripari szakmákkal.

Mit várnak a cégvezetők a mesterséges intelligenciától?

Mit várnak a cégvezetők a mesterséges intelligenciától? A mesterséges intelligencia térnyerése egyaránt kelt izgalmat és aggodalmat a cégvezetők körében. Vajon mekkora tudással rendelkeznek a mindent elsöprő technológiával kapcsolatban? Elkészült Magyarország átfogó AI&Leadership kutatása, hogy hiteles- és valós képet kapjanak egymásról is a vállalatirányítók.
Hirdetés

Hírek

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön
Hirdetés

Gazdaság

Begyújtották a rakétát a nyugdíjpénztárak

A magán-nyugdíjpénztári alapok hasonlóan teljesítettek, mint az önkéntes pénztári portfóliók. A legkockázatosabb növekedési alapok árfolyama emelkedett a legnagyobb mértékben 2,7-5,1 százalék között.

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.

Sok bankszámlás megúszta a drasztikus áremelést 

A digitális bankolásra ösztönöznek a díjemelések

A kormányzati szektor GDP-arányos hiánya 6,7 százalékos volt 2023-ban

A kormányzati szektor adóssága - a Magyar Nemzeti Bank adatai alapján - 2023 végén 55 134 milliárd forintot, a GDP 73,5 százalékát érte el.