Hirdetés
Kezdőlap Cégvilág Újra/még mindig. Home office-ban a többség többet dolgozik
No menu items!

Újra/még mindig. Home office-ban a többség többet dolgozik

Otthonról. Forrás: Huffpost

A koronavírus -járvány miatt sokan dolgoztak és dolgoznak ismét (még mindig) otthonról. A home office-ban átlagosan több időt töltenek munkával, mégis nagyon népszerű. Körkép.

A többség újra a munkahelyén

Nyár végére az európaiak 70 százaléka visszatért a munkahelyére – derül ki a Morgan Stanley tanácsadó cég öt legnagyobb uniós tagországban készített felméréséből. Németországban 74, Itáliában és Spanyolországban 76, Franciaországban 84 százalék ismét az irodájában dolgozik.

Meglepő, de Milánóban, a járvány olasz epicentrumában, ahol hónapokig szigorú kijárási tilalom volt, nyár végén 78 százalék már az irodájában volt, mintha mi se történt volna. A home office aránya a pandémiától szintén sokat szenvedett Barcelonában is csak 25 százalék. Viszont Madridban, ahol igazán máig nincs kontrol alatt a COVID, a munkavállaók 39 százaléka továbbra is otthonról dolgozik.

Nagy-Britannia a kakukktojás. Csak a munkavállalók 37 százaléka tért vissza a megszokott kerékvágáshoz. 60 százaléka továbbra is otthonról dolgozik. Közel tízszer annyian, mint a korona-krízis előtt. A főváros a rekorder. A londoniak 75 százaléka továbbra sem jár be a munkahelyre. A City nagy cégei nem is tervezik, hogy erre kötelezzék munkatársaikat.

Népszerű a home office

Németországban már csak 16 százalék dolgozik folyamatosan az otthonából. További 7 százalék heti 1-2 alkalmammal megy be a munkahelyére. Azonban ez is jóval több, mint a COVID előtt. Ha a munakvállalókon múlna, emelkedne az arány. A felmérés szerint a németek 82 százaléka szívsebebben dolgozna többet otthonról! 43 százalékuk pedig a kizárólag otthoni munkavégzés mellett döntene, ha tehetné.

A munkavállalók eleinte úgy érezték sok improvizációt és kreativitást kíván tőlük az új, váratlan szituációhoz alkalmazkodni. A többség számára azonban ami márciusban még szokatlan volt, az nyárra rutin lett.

A megkérdezettek a home office legnagyobb problémájának azt tartották, hogy munka mellett gyerekeikkel is foglalkozniuk kellett. Az oktatási intézmények újraindulásával azonban megszűnt ez a hátulütő.

Otthonról többet dolgozunk, mégis home officet akarunk

Márciusban egy előre nem tervezett, hatalmas kísérlet indult a munka világában: Lehet-e effektíven vagy akár produktívabban is otthonról dolgozni? A Morgan Stanley tanulmánya szerint a válaszok nem egyértelműek.

Ugyan erre a kérdésre kereste a választ a Harvard Business School és a New York University tanulmánya. 23 észak-amerikai és európai cég 3 millió dolgozójának e-mailjeit elemezték a kutatók. Home office-ban a többség többet dolgozik – hangzik a legmeglepőbb felismerés. A munkavállalók megspórolták ugyan a munkába járassál töltött időt, de az e-mail forgalmuk alapján már valamivel a rendes munkaidő kezdete előtt és jóval a vége után is elektronikus üzeneteket írtak és olvastak. A tanulmány készítői szerint a többségnek nehezére esik este letenni a tollat, ha egésznap otthon dolgozott vele.

Átlagos 50 perccel hosszabbodott meg a 3 millió vizsgált dolgozó munkaideje. A munkanap meghosszabbodásában nagy szerepe lehetett, hogy 13 százalékkal több időt töltöttek (virtuális) értekezéssel. Viszont egy átlagos megbeszélés hossza 11 százalékkal, mintegy 20 perccel csökkent. Ennek okára a Harvard egy korábbi tanulmánya világít rá: A többség számára nehézséget jelent hosszabb időn keresztül koncentrálni, ha beszélgetőpartnerei csak virtuálisan vannak jelen.

A tanulmány szerint biztos, hogy a home office elmosta a munka és a szabadidő közötti határt. Tény az is, hogy a megkérdezettek 75 százaléka a jövőben több home Home office office-t szeretne. Arra viszont nem találtak a tudósok egyértelmű választ, hogy az otthoni munka objektíven javított-e az emberek testi és szellemi egészségén.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Idén több mint 108 ezren szedik a szemetet a TeSzedd! programban

Idén 2373 helyszínen, több mint 108 ezren szedik a szemetet a TeSzedd! - Önkéntesen a Tiszta Magyarországért programban.

Kínán kívül dupla áron adja a villanyautót a BYD. Miért?

Miközben az amerikai és európai politikusok riadalmat keltettek, hogy a hazai autóiparukat tönkreteheti az olcsó kínai elektromos járművek hulláma, Kína vezető EV-gyártója, a BYD eddig mást lépett: az otthonihoz képest drasztikusan megemelte az exportárait ahelyett, hogy alulmúlta volna a külföldi riválisokat.

BÉT – Emelkedő forgalomban emelkedett a BUX a héten

Emelkedő forgalom mellett erősödött a héten a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX 67 039,30 pont zárt pénteken, 1994,24 ponttal, 3,07 százalékkal magasabban az egy héttel korábbinál.

Heti makronaptár: GDP és lakásépítési, idegenforgalmi adatok érkeznek majd

A következő héten megjelenik az első negyedévi bruttó hazai termék (GDP) első becslése, emellett lakásépítési és idegenforgalmi adatokat közölnek.
Hirdetés

Hírek

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Pluszban kezdtek a vezető nyugat-európai tőzsdék

Erősödéssel indítottak a vezető nyugat-európai tőzsdék csütörtökön

Pozitív korrekcióval indulhat a kereskedés a tőzsdén

Kedden az OTP-részvények ára 670 forinttal, 3,79 százalékkal 17 030 forintra esett, forgalmuk 8,5 milliárd forintot tett ki.

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására esett a BUX

A kedvezőtlen nemzetközi befektetői hangulat hatására, magas forgalom mellett, elsősorban az OTP, valamint a Richter és a Mol gyengülése miatt esett a BUX-index.

BÉT – Enyhe emelkedés várható a nyitásban

A BUX pénteken 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt.

BÉT – Új történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 84 pontos, 0,12 százalékos emelkedéssel, 67 289,07 ponton, új történelmi csúcson zárt pénteken.
Hirdetés

Gazdaság

Szeptembertől kötelező átutalási korlát lesz a bankszámlákra, az OTP már májusban bevezeti

Az internet- és mobilbankból indított utalásoknak május 8-tól kezdve 1 millió forint lesz a napi limitjük.

A Gránit Bank, az MBH és az OTP konzorciuma működtetheti az MFB Pont Plusz lakossági hálózatot

A közvetítői hálózatról szóló közbeszerzési eljárást a Magyar Fejlesztési Bank (MFB) jelentette meg, a szerződést még ebben a hónapban megköthetik.

Felmérik a magyarországi kriptopiaci szereplőket

A MiCA és az FTR révén Európa-szerte felügyelt, szabályozott keretek között működő nemzeti kriptopiacok alakulhatnak ki.

Az emberek már kevésbé félnek a kriptovalutától, pedig van miért

Egyes elemzők a bitcoin közelmúltbeli 70 000 dollár feletti emelkedését annak jeleként értékelik, hogy a befektetők nem foglalkoznak a hivatalos figyelmeztetésekkel.