Hirdetés
Kezdőlap Gazdaság Az MNB szerint K-alakú kilábalás jön
No menu items!

Az MNB szerint K-alakú kilábalás jön

A magyar bankrendszer sokkellenálló-képessége erős maradt, de a kilábalás nem minden gazdasági szektort érint majd egyformán, ezért a gazdaságtámogató intézkedések előtérben maradhatnak – mondta Dancsik Bálint, a Magyar Nemzeti Bank főosztályvezetője a novemberi Pénzügyi stabilitási jelentést ismertetve.

A szektor első féléves eredménye pozitív maradt a végrehajtott jelentős céltartalékképzés ellenére. Az intézményeknek csak kis része válna sérülékennyé még súlyos stressz esetén is – emelte ki.

A járvány második hullámának felfutása és az elhúzódó kilábalás miatt további gazdaságtámogató intézkedésekre lehet szükség – jelezte. Hozzátette, hogy a bankrendszer likviditási tartalékai bőségesek, ebben a jegybanki likviditásbővítő intézkedéseknek jelentős hatásuk volt.

Dancsik Bálint

Ismertette: a húsz éve kiadott jelentésük szerint a teljes hitelintézeti szektor mérlegfőösszege 2000-ben 9 ezer milliárd forint volt, idén az első félév végén 47 ezer milliárd forintra bővült. A magánszektor betétállománya 4,7 ezer milliárd forintról 20 ezer milliárd forintra, a hitelállománya 3,8 ezer milliárd forintról 16,4 ezer milliárd forintra nőtt az elmúlt húsz évben 2020 első félévének végére.

Az időszakban a szektor saját tőkéje 823 milliárd forintról 4,7 ezer milliárd forintra, míg éves adózott eredménye 82 milliárd forintról 304 milliárd forintra bővült. A nominális GDP 3,5-szeresére emelkedett ugyanebben az időszakban, ami azt jelenti, hogy ezek a mérlegtételek a GDP arányában is bővültek – fejtette ki.

Kiemelte: a magyar bankrendszer likviditási- és tőkehelyzete javult az elmúlt fél évben, erősítette az ellenállóképességét még egy hosszabban elhúzódó kilábalással szemben is.

A nemzetközi környezetre elhúzódó, és ágazatonként eltérő ütemű, azaz K-alakú kilábalás jellemző, emiatt a gazdaságtámogató intézkedések előtérben maradhatnak az MNB szerint.

Tehát a minden szektort egyformán érintő V-alakú visszapattanás helyett olyan kilábalás jön, amelyben egyes szektorok gyorsan nőnek majd, míg másoknál elhúzódik a válság – magyarázta Dancsik Bálint.

Aláhúzta, hogy a jegybanki, és az állami programok fenntartják a hitelezést, a vállalati hitelezés megtorpanása után a kkv-hitelezés új lendületet vett a harmadik negyedévben, és a lakáshitelpiac is élénkülést mutatott. A fizetési moratórium átmenetileg támogatást nyújt a banki portfólióminőségben, ugyanakkor emellett nőnek a hitelkockázatok és az előretekintő értékvesztés is.

Jelezte azt is, hogy adataik szerint idén a bankok kisebb aránya szigorított a hitelezési feltételeken, mint a 2008-as válság idején, amikor 90 százalék szigorított. A harmadik negyedévben a lakáshitelek iránti kereslet élénkült, a fogyasztási hiteleknél nem volt elmozdulás a korábbi negyedévekhez képest.

A kilábalás szempontjából fontosnak nevezte a bankok hitelezési hajlandósága fennmaradását, és azt, hogy a gazdaság szereplői továbbra is megfelelő finanszírozási forrásokhoz juthassanak, amit a hitelpiaci állami szerepvállalás elősegíthet.

Jelezte: 2019 közepe óta állami támogatású az új lakossági hitelek harmada, a babaváró hitelállomány 2020 novemberre közel ezer milliárd forint. A lakossági szegmensben az államilag támogatott babaváró konstrukció és a CSOK, míg a vállalati szegmensben a jegybank Nhp Hajrá! programja, valamint az állami bankok és garanciaintézmények hitel- és garanciaprogramjai nyújtanak támaszt a hitelpiacnak.

Ezeknek és a fizetési moratórium támogató hatásának köszönhetően a hitelállomány éves növekedési üteme a harmadik negyedévben a vállalati szegmensben 8 százalékot, a háztartásiban pedig 16 százalékot ért el.

Közölte: idén a vállalati hitelek állománya 6-9 százalékkal, a háztartási hitelállomány pedig 8-12 százalékkal bővülhet. Várakozásuk szerint az éves vállalati hiteldinamika jövőre 4 százalék felett, míg a háztartási dinamika 5 százalék felett alakulhat, és két éven belül mindkét szegmensben visszatérhet a hitelállomány kétszámjegyű bővülése is. A banki hitelezési hajlandóság növekedését, és ezáltal a vállalati hitelállomány bővülését a kockázatmegosztást segítő állami garanciaprogramok jelentős kiterjesztése is támogathatná a következő időszakban – mondta.

Közölte: a bankok vállalati hitelállományának 15-20 százaléka kapcsolódik kiemelten kockázatos, moratóriumban lévő cégekhez. A hitellel rendelkező háztartásoknak pedig jövedelmi helyzet, munkaerőpiaci státusz változása, illetve a moratóriumban való részvétel alapján az 5-10 százaléka tekinthető sérülékenynek. A kormány 2021 januárjától célzottan meghosszabbítja a fizetési moratóriumot, segítve a sérülékennyé vált adósokat likviditási helyzetük kezelésében, így 2021 első felében nem várható a késedelmes hitelek arányának jelentős megugrása.

Arra is kitérte, hogy a gyenge profitabilitás jelentős kihívás elé állíthatja a bankokat. A bankrendszer 2020 első félévében a kockázati költségek növekedése ellenére pozitív, ám a korábbi éveknél jóval alacsonyabb adózott eredményt ért el.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

KSH: 1,5 milliárd euró volt a termék-külkereskedelmi többlet

Az előző hónaphoz viszonyítva a külkereskedelmi termékforgalom szintje az exportoldalon 4,0, az importoldalon 3,0 százalékkal csökkent.

Elmaradnak a nemzetközi átlagtól automatizálás és AI terén a magyar cégek

Noha Magyarország lemarad a nemzetközi átlag mögött ezen a téren, egyre több cég érdeklődik a terület iránt.

Mesterséges intelligencia a HR-ben

A mesterséges intelligencia néhány éve valósággal ránk rúgta az ajtót, a technológia az élet számos területét igyekszik forradalmasítani. Az AI térhódításához a munkaerőpiac is fokozatosan alkalmazkodik, a HR-folyamatokban is egyre nagyobb szerepet kap, a szakemberek döntő többsége ma már úgy véli, hogy a mesterséges intelligencia valódi segítség lehet.

Rekordon a személyi kölcsönök, ismét 100 milliárdnál a lakáshitelek

Márciusban tovább csökkent a lakáshitelek átlagos kamata, az új szerződések összege pedig megközelítette a 100 milliárd forintot, amire utoljára közel két éve volt példa. A személyi kölcsönből is rekordösszegben vettek fel az igénylők.
Hirdetés

Hírek

BÉT – Emelkedett a héten a BUX

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX a múlt pénteki záráshoz képest 1,44 százalékkal, vagyis 962,94 ponttal emelkedve, 68 002,24 ponton zárta a hetet.

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon
Hirdetés

Gazdaság

Ami sok, az sok: Nagy Márton behívatta a Mol és a Magyar Ásványolaj Szövetség képviselőit

A tárcavezető a rendkívüli egyeztetésen megállapította, hogy Magyarországon az üzemanyagok ára a régiós átlagnál magasabb.

Sok bankszámlás megúszta a drasztikus áremelést 

A digitális bankolásra ösztönöznek a díjemelések

A kormányzati szektor GDP-arányos hiánya 6,7 százalékos volt 2023-ban

A kormányzati szektor adóssága - a Magyar Nemzeti Bank adatai alapján - 2023 végén 55 134 milliárd forintot, a GDP 73,5 százalékát érte el.

MBH Bank: 345,3 milliárd forint korrigált adózás előtti eredmény 2023-ban

A társaság a tavalyi évben 350 millió euró értékben sikeres nemzetközi kötvénykibocsátást hajtott végre.