Hirdetés
Kezdőlap Mozaik Németországban így versenyeznek a munkavállalókért - A pontosságért prémium jár
No menu items!

Németországban így versenyeznek a munkavállalókért – A pontosságért prémium jár

A koronavírus-válság és a növekvő munkanélküliségi számok ellenére akadnak létszámhiánnyal küzdő ágazatok. Wellness részleg, kutyabarát munkahely, prémium a pontosságért – a cégek egyre különösebb, sokszor abszurd ötletekkel csalogatják magukhoz a szakembereket.

A cégek igazodnak a dolgozókhoz!

A kéményseprő vállalkozás vezetőjének öröme leírhatatlan volt, amikor sikerült felvennie egy fiatal munkavállalót. A válság ellenére több szektorban munkaerőhiánnyal küzdő Németországban már az is meglepő, hogy volt érdeklődő pályakezdő az avittosnak tűnő szakma iránt. A fiatalember nem a munka hőse. „Elégé félvállról veszi, még sosem jött pontosan” – panaszolja az alapító-cégvezető a Zeit riporterének.

Plusz pénz fog kapni, ha pontosan jár dolgozni – tett szokatlan ígéretet a főnök.

Olyan tulajdonságok, mint a pontosság és a megbízhatóság, valamint képesítések, mint egy irodai munkánál a Word és az Excel kiváló ismerete általában a sikeres munkahelykeresés elengedhetetlen feltételei. A hiányszakmákban semmi sem magától értetődő. A cégek igazodnak a dolgozókhoz.

Hiányszakmák – hr innovációk

A fiatalok az uncool imázsú munkáért  sokat várnak el cserébe

„A pontosságprémium jó ötlet” – véli Klaus Hurrelmann, a berlini Hertie School of Governance szociológiaprofesszora, aki évek óta a fiatalok munkaerőpiaci elvárásait kutatja.

Az ’50-es, ’60-as évek nagy létszámú generációi távoznak a munkaerőpiacról. Helyükre sokkal kevesebben lépnek, ráadásul olyan fiatalok, akik jólétben és kényelemben nőttek fel – festi fel napjaink munkaerőpiaci helyzetét Hurrelmann. Szerinte a fiatalok a munkát nem kellemes kötelezettségnek, hanem jobb esetben az önmegvalósítási lehetőségének, rosszabban csak az ehhez szükséges anyagi fedezet megteremtéséhez elengedhetetlen rossznak látják. Az Y és a Z generáció tagjainak, tehát ’80 ’95 között, illetve a ’95 után születettek fontos, hogy tiszteletben tartsák személyiségüket. Ezt elvárják a munkahelyen is. Aki kellemetlen időbeosztású, vagy uncool imázsú munkát vállal, sokat vár el cserébe, például pontosságprémiumot.

„A felvételi beszélgetéseket az anyagi és természetbeni juttatások részletes bemutatásával kell kezdenünk” – meséli tapasztalatait a Zeit riporterének egy nagyvállalat név nélkül megszólaló hr-vezetője. A fiatalok elvárják, hogy több területen és munkakörben kipróbálhassák magukat és csak utána kelljen dönteniük, melyikben tudják elképzelni magukat. „Aki hiányszakmákban keres jól képzett munkavállalót, nehéz helyzetben van” – panaszolja a hr-vezető.

Gondok vannak a pontossággal. És a nehezen indokolható betegszabadságokról ne is beszéljük!” – mondja egy szoftverfejlesztő nagyvállalt középkorú dolgozója név nélkül a Zeitnek. „Már megszoktuk, hogy egy kis köhögéssel több napra kiíratják magukat a fiatal kollégák.”

„Amiért korábban elbocsátás járt, azért ma figyelmeztetés se. Nem engedhetjük meg maguknak. Sok idő és pénz lenne utánpótlást találni. Ráadásul valószínűleg az utód se lenne jobb” – kommentálja a panaszt a hr-vezető.

Egy rostocki elektrotechnikai családi vállalkozás tulajdonosa, Thomas Lambusch főleg a kreativitást, az önállóságot, a kezdeményezőkészséget hiányolja. „Ha hiányzott egy szerszám vagy egy csavar, az idősebb kollégák elszaladnak a barkácsáruházba, hogy ne álljon le a munka. A fiatalok megvárják, hogy valaki adja a kezükbe az új szerszámot. Ha ezt a szemükre hányom, azzal vágnak vissza, hogy a munkafeltételek biztosítása a munkáltató feladata” – ecseteli tapasztalatait Lambusch.

Munkaerőhiány az informatikában

Susanne Krause-Hennemann változó plusz juttatásokról beszélt

Az 1.700 embert foglalkoztató informatikai cég, az ’All for One Group’ magas pénzbeli juttatások mellett wellnessrészleggel, kávéval, gyümölccsel és snackekkel, valamint monitorszemüveggel csalogatja a munkavállalókat. Mindezzel már nem lehet meghatni a fiatalokat.

Természetesnek veszik – meséli Susanne Krause-Hennemann, a cég hr-részlegétől.

Az informatikai ágazat érdekképviseleti szövetségének folyóirata, a Bitkom friss száma szerint 2020-ban, a válság ellenére 124.000 betöltetlen álláshelyek volt az IT területén! A cégeknek kihívás igazodni a fiatalok sokszor nagyon eltérő elvárásaihoz. „Az egyik flexibilis munkaidőt szeretne, a másik, hogy pontban 5-kot kieshessen a kezéből a toll. Van, aki kreativitását akarja kibontakoztatni, van, aki elvárja, hogy a legapróbb részletekig elmondják neki, mi a dolga” – panaszolja Krause-Hennemann.

Változó prioritások

Általában elmondható, hogy az Y és Z generációnak a családi- és baráti kapcsolatok, a hobbi, valamint az egészséges életmód sokkal fontosabb, mint a szüleiknek. Prioritásuk van a munkával szemben és elvárják ennek tiszteletben tartását a főnöküktől – mondja kutatásaira hivatkozva Hurrelmann, a berlini Hertie School of Governance professzora.

Vonzóbb a munkahely, ha kutyabarát

Egy bostoni versenyképességi tanácsadó, a Semrush vizsgálata is megerősíti a változó elvárásokat: Németországban tavaly a ’céges bicikli’ kifejezést tízszer, a ’kutya a munkahelyen’-t pedig háromszor annyian írták be a Google-be, mint 2014-ben.

A pályakezdőknek egészen mások a prioritások, mint szüleik generációjának” – mondja a számok mögötti jelenséget jól ismerő Markus Beyer. A fiatalember kutyaoktató Berlinben, ahol a legtöbben írták be a netes keresőbe a ’kutya a munkahelyen’ kifejezést. 2013-ban megalapított a Munkahelyi Kutyák Szövetségét (Bundesverbandes Bürohund). A kutyabarát munkahelyekért lobbizik. „Sok vállalatnál látják, hogy segít a fiatal munkavállalók megnyerésénél, ha a házikedvencet is magukkal vihetik dolgozni” – tapasztalja Beyer. „A gazdáknak nagy könnyebbség és örül a kollégák többsége is, mert jó hangulatot teremtenek a négylábúak” – folytatja a kutyaidomár.

A kutyabarát munkahely iránti igény jól mutatja, hogy a fiatalok többségének az anyagi juttatásoknál is fontosabb, hogy a munka világában se kelljen feladniuk személyiségüket, a munka összeegyeztethetők legyen magánéleti preferenciáikkal, hobbijukkal. Ez tovább nehezíti a cégek dolgát, hisz ahány ember, annyi individuum. Krause-Hennemann szerint sokszor a legnehezebb feladatuk kitalálni, mivel lehet megfogni egy-egy állásra pályázót.

Válogatós menedzserek

“Egyedi igényekhez igazodó ajánlatokkal kell előállnunk”

A vezetői szintet koruknál fogva kevesen érték el a Z generációból. Az Y-ból viszont már sokan vannak. Ezért a menedzserekre és felsővezetőkre specializálódott angol fejvadászcég, az Odgers Berndtson németországi vezetője is látja a változásokat. „Korábban a szakmai kihívások, az előrelépés lehetőségek és az anyagi juttatások voltak a mérlegelési szempontok, ma az egyedi igényekhez igazodó ajánlatokkal kell előállnunk” – mondja Markus Trost.

Magyarországon is van közel 100 ezer betöltetlen álláshely. Az informatikusokért, a villamos-, gépész- és vegyészmérnökökért nemzetközi verseny folyik, a multik sokezer szám Nyugat-Európába, az USA-ba, a Távol-Keletre csábítják a szakembereket a hazai munkaerőpiacról.

Tapasztalata szerint egy keresett menedzser már elvárják, hogy ha más városból jön, az új munkaadó gondoskodjon az új otthonról és szervezze meg a költözést. Elmondása szerint azt is igényli, hogy a munkaadó, illetve a fejvadász gondoskodjon munkahelyről a partnernek és iskoláról a gyerekeinek. A hr-esek és a cégvezetők is tudják, alkalmazkodniuk kell.

Egy név nélkül nyilatkozó német nagyvállalat személyzeti vezetője arról beszél a Zeitnak, hogy a következő 5 évben dolgozóik 25 százaléka megy nyugdíjba. „Akárhogy is alakul a gazdasági helyzet, 100 ezer álláshelyre kell új embert találnunk” – mondja aggódva a hr vezető.

 

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Megnyílt a JÉGVILÁG a Nyíregyházi Állatparkban

A 10.000 évvel ezelőtti jégkorszakot valósághű mamutok, mamutcsontvázak jelzik.

Kedd éjfélig döntsünk! Ki kapja az 1+1 százalékunkat?

A személyi jövedelemadó kapcsán idén is élni lehet az öngondoskodási megtakarítási formákhoz kapcsolódó adó feletti rendelkezési jogosultsággal, amely alapján jellemzően a befizetések húsz százalékát lehet visszaigényelni.

Együttműködési megállapodás a magyar Aeroplex és a román Romaero között

Együttműködési megállapodást írt alá az Aeroplex Közép-Európai Légijármű Műszaki Központ Kft. (ACE) és a román Romaero S.A. pénteken Budapesten, amely alapján a magyar vállalat saját megrendelői részére repülőgép-karbantartást végez a bukaresti Baneasa repülőtéren, ebbe bevonja a román repülőgép-karbantartó vállalat létesítményeit, infrastruktúráját, eszközparkját, szakembereit. Az aláírási ünnepségen Demény Árpád, az ACE ügyvezető igazgatója elmondta: az ACE Európa egyik legnagyobb független repülőgép-karbantartó társasága, a legnagyobb légitársaságokkal dolgoznak együtt. Kiemelte, hogy a román partnerrel kötött megállapodás hosszú távú üzleti stratégiai céljuk megalósítását segíti. Az ACE ügyvezető igazgatója rámutatott arra, hogy a világ repülőgépiparában jelentős verseny van, amelyben fontos értéket képvisel az eszközök, a növekedés és a stabilitás megléte. Demény Árpád az MTI kérdésére elmondta: a bukaresti bázison 2024 októberében indulna a karbantartás. Kezdetben egy termelési vonalat (egy termelési vonalon egyidejűleg egy repülőgépet fogadnak) alakítanak ki, majd ezt fejlesztenék fokozatosan öt termelési vonallá. Az ACE tájékoztatása szerint a megállapodással új karbantartó bázis jön létre az Aeroplex égisze alatt, amely lehetőséget kínál arra, hogy a társaság szolgáltatásait még szélesebb körben elérhetővé tegyék a régióban. Az Aeroplex Közép-Európai Légijármű Műszaki Központ Kft. magyar vállalat, a régió legnagyobb független repülőgép műszaki központja. Fő tevékenységi köre az Airbus és Boeing típusú repülőgépek javítása és karbantartása. Az Aeroplex Budapesten és Debrecenben lát el forgalmi karbantartási tevékenységet, budapesti bázisán hangár szintű karbantartást, illetve repülőgépes berendezésjavítást végez, mintegy 18 ezer négyzetméternyi hangárban és a hozzá kapcsolódó 3,5 ezer négyzetméternyi műhelyterületen. Az ACE 2022-ben 21,6 milliárd forint árbevételt és 960 millió forint adózott eredményt ért el. A cég árbevétele 2023-ban 31,3 milliárd forintra, nyeresége 1,6 milliárd forintra emelkedett. A Romaero céget 1920-ban alapították, egykor a román védelmi és repülőgépipar legnagyobb vállalata volt, jelenleg repülőgép-karantartással foglalkozik.

A nyugati és keleti technológiák találkozóhelye lesz Magyarország

A jövő a zöldenergiáé Lantos Csaba energiaügyi miniszter szerint, ezért a legkorszerűbb nyugati és keleti technológiák találkozóhelyévé teszik Magyarországot.

Hírek

BÉT – Emelkedett a héten a BUX

A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe, a BUX a múlt pénteki záráshoz képest 1,44 százalékkal, vagyis 962,94 ponttal emelkedve, 68 002,24 ponton zárta a hetet.

Felülteljesített a magyar tőzsde

A részvénypiac forgalma 14,6 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével erősödtek az előző napi záráshoz képest.

Mínuszban zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

 Mínuszban zárták a kereskedést a vezető nyugat-európai tőzsdék kedden.

Történelmi csúcson zárt a BUX – A Magyar Telekom és az OTP húzta az indexet

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 846,62 pontos, 1,26...

Vegyesen zártak a vezető nyugat-európai tőzsdék

Az euróövezeti EuroStoxx50 index 0,48 százalékkal esett.

Heti várható – Kamatdöntő ülést tart a jegybank, munkaerőpiaci adatok

Januárban a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 605 100 forint, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 416 600 forint volt.

Indexemelkedéssel zártak csütörtökön az európai tőzsdék

Az európai gyűjtőindexek az év eleje óta több mint négy százalékkal emelkedtek, az euróövezeti kilenc százalékkal.

Gyengült csütörtökön a forint

Gyengült csütörtökön a forint a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon

Gazdaság

Nagy Márton: május 16-tól elérhetők a 30 év feletti álláskeresőket segítő támogatások

Május 16-tól elérhetők a 30 év feletti álláskeresők és inaktívak elhelyezkedését célzó támogatások, az uniós társfinanszírozással megvalósuló program teljes kerete több mint 150 milliárd forint

A többség családon belül dönt a pénzügyeiről

meghaladja az 50 százalékot azok aránya, akik családtagoktól kérnek tanácsot pénzügyi döntésekben, de a baráti, ismeretségi körben tájékozódók aránya is megközelíti a 30 százalékot.

Már él az automatikus napi átutalási limit az OTP-nél

Sok OTP-ügyfél most, az internet- vagy mobilbanki belépésénél szembesül azzal az üzenettel, hogy május 8-tól a pénzintézet biztonsági okokból automatikus napi limitösszeget vezetett be...

Erre vigyázzunk a külföldi pénzfelvételnél

Ha a bankkártya elveszik vagy elakad egy ATM-ben, azonnal le kell tiltani. Ezt az adott bank honlapján található letiltási számok segítségével tehetjük meg.