A masszív kormányzati segélyek és az oltási kampány felgyorsítása eredményeként jelentős, a várakozásokat is felülmúló ütemben nőtt az amerikai gazdaság teljesítménye az első negyedévben.
A kereskedelmi minisztérium statisztikai intézete által közölt első becslés szerint az Egyesült Államok bruttó hazai terméke (GDP) szezonális kiigazítással számolva 6,4 százalékos évesített ütemben nőtt január-márciusban. Elemzők átlagosan 6,1 százalékos emelkedésre számítottak a tavalyi negyedik negyedévben mért 4,3 százalékos növekedés után.
Az első negyedéves 6,4 százalék a második legerősebb ütem 2003 harmadik negyedéve óta, ezt csak a tavalyi harmadik negyedév múlja felül, amikor a koronavírus-járvány első brutális hullámát követő felpattanás 33,4 százalékos rekordnagyságú növekedést eredményezett.
A járvány éppen egy évvel ezelőtt példátlanul hosszú, 11 évig tartó expanziónak vetett véget, amikor átlagosan 2 százalékos ütemben nőtt az amerikai gazdaság.
Folyó áron számolva az amerikai GDP értéke 10,7 százalékkal, 554,2 milliárd dollárral, 22 050 milliárd dollárra kúszott fel idén január-márciusban.
A tavalyi negyedik negyedévben 6,3 százalékkal, 324,5 milliárd dollárral nőtt ez az érték.
A tavalyi első negyedévhez képest 0,4 százalékkal nőtt az amerikai gazdaság január-márciusban, ami jelentős javulást jelent ahhoz képest, hogy tavaly a negyedik negyedévben 2,4 százalékkal, a harmadikban 2,8 százalékkal, a másodikban pedig 9,0 százalékkal csökkent, az elsőben pedig mindössze 0,3 százalékkal nőtt a reál-GDP.
A személyes fogyasztások, amelyek a GDP 70 százalékát teszik ki, 10,7 százalékos évesített ütemben emelkedtek az első negyedévben, míg az előző negyedévben csak 2,3 százalékkal nőttek. A vállalati beruházások 9,9 százalékkal nőttek, lassult kissé az évesített ütem az előző negyedév 13,1 százalékához képest. Az export 1,1 százalékkal csökkent, az import viszont 5,7 százalékkal nőtt. A kormányzati kiadások és befektetések 6,3 százalékkal ugrottak meg az előző negyedévi 0,8 százalékos csökkenés után.
A személyes fogyasztások árindexe 3,5 százalék volt a tavalyi negyedik negyedévben mért 1,5 százalék után, az élelmiszerek és energiaáraktól megtisztított index pedig 2,3 százalékra rúgott január-márciusban, míg az előző negyedévben 1,3 százalékra.