Az infláció 40 éves csúcsról való visszaszorítása valószínűleg időbe telik, és a gazdasági növekedés lassulását, valamint a munkaerő iránti kereslet csökkenését igényli – közölte az amerikai jegybank szerepét betöltő Federal Reserve egyik tisztviselője.
Ezek az erőfeszítések a haladás óvatos jeleit mutatják – írta Philip Jefferson, a Fed kormányzója májusi hivatalba lépése óta tett első nyilvános nyilatkozatában a The Wall Street Journal beszámolója szerint.
Jefferson azonban azt hozzátette: továbbra is aggódik amiatt, hogy a magasabb árak oly módon változtathatják meg a fogyasztók inflációval kapcsolatos várakozásait, hogy a további áremelkedések önbeteljesítővé válnak.
“Bár az olaj és a benzin ára csökkent az elmúlt hónapokban, aggódom amiatt, hogy az emberek által leginkább figyelt áruk, például az élelmiszerek és a lakások árának ingadozása befolyásolja a jövőbeli inflációval kapcsolatos várakozásokat” – írta Jefferson a Fed atlantai konferenciájára előkészített megjegyzéseiben.
A Fed legutóbb szeptemberben hagyott jóvá 0,75 százalékpontos kamatemelést, amivel a rövid távú irányadó kamatlábat a 3 és 3,25% közötti sávba emelte.
Jefferson, aki korábban az észak-karolinai Davidson College közgazdászprofesszoraként és adminisztrátoraként dolgozott, a munkaerőpiacot nagyon szűknek jellemezte. Kiemelte annak kockázatát, hogy a munkahelyek cserélődésének növekedése felfelé irányuló nyomást gyakorolhat a bérekre, ami az inflációt magasan tarthatja.
“Egy olyan piacon, ahol több az üres álláshely, mint a munkavállaló, az üres állások betöltéséért folyó verseny gyors bérnövekedéshez vezet, és az ebből eredő bérkompresszió a jövőben további felfelé irányuló bérnyomáshoz vezethet” – írta.
A munkaügyi minisztérium által kedden közzétett adatok azt mutatták, hogy az amerikai gazdaságban a nyitott munkahelyek száma 10%-kal csökkent, és az elbocsátások száma enyhén emelkedett augusztusban, ami annak a jele, hogy a munkaerőpiac kezd lehűlni. A Fed tisztviselői óvatosan optimisták, hogy a munkanélküliség nagymértékű növekedése nélkül is sikerül lassítani a munkaerő iránti keresletet és mérsékelni a bérnövekedés ütemét.
Jefferson szerint a növekedés lassulása idén valószínűleg némileg enyhíti a munkaerőpiacok keresleti és kínálati egyensúlyhiányát. “A felmérési adatokból, a közlekedési csomópontoktól származó információkból és a termelői árakból már láttunk néhány jelet arra, hogy a kínálati szűk keresztmetszetek végre elkezdtek oldódni” – tette hozzá.