A kandallók nemcsak azért népszerűek, mert meghitt meleget árasztanak, hanem mert a jelenlegi energiaárak mellett gazdaságosabb is lehet a velük való fűtés. Ugyanakkor nagymértékben felelnek a légszennyezésért, ami miatt egyre többen felemelik a hangjukat.
Bár a fa környezetbarát energiaforrás képét kelti, a német Szövetségi Környezetvédelmi Ügynökség (UBA) másképp látja ezt – írja a Tagesschau. “Az egyre népszerűbbé váló fatüzelésű kályhák jelentős mértékben szennyezik a levegőt. Németországban a fatüzelésből származó részecskekibocsátás messze meghaladja a teherautók és személygépkocsik kipufogógáz-kibocsátását” – állítja az UBA.
A fatüzelésből származó finom por nem kevésbé káros, mint a közúti közlekedésből származó finom por. A Rostocki Egyetem kutatása szerint a fával való fűtés során finom részecskék keletkeznek, amelyek behatolhatnak a tüdőbe, és súlyos betegségeket okozhatnak. Különösen olyan időjárási viszonyok között, amikor a felső légrétegek melegebbek, mint az alsóbb rétegek. Emellett a völgyekben és medencékben is jelentős szennyezés érheti a belélegzett levegőt – közölte az ügynökség.
Az erdőket is pusztítja
A Robin Wood természetvédelmi szervezet szintén kritikusan szemléli a fával való fűtést. “A fa elégetése növeli az értékes nyersanyag iránti keresletet, és ezáltal a nyomást az éghajlatváltozás és a légszennyező anyagok miatt már amúgy is meggyengült és túlhasznált erdőkre. A Kárpátokban, a Baltikumban vagy Skandináviában a nagy biológiai sokféleségű erdőket visszafordíthatatlanul pusztítják a fatüzelés miatt” – mondja Ute Bertrand a Robin Woodtól.
“A fa ipari méretű elégetése nem klímasemleges, mivel a fáknak évtizedekre van szükségük ahhoz, hogy a fából készült biomassza elégetése során felszabaduló szén-dioxidot visszaszívják. A fa értékes nyersanyag. A betakarítás és elégetés a lehető legrosszabb megoldás. A fát inkább takarékosan és hosszú élettartamú termékekhez kell használni” – figyelmeztet Bertrand.
A Német Energiafa- és Pelletipari Szövetség ezzel nem ért egyet. “A pellet- és fatüzelésű kályhákat általában egy-egy helyiségek melegítésére használják, hogy spóroljanak az energiaárakon. A megfelelő tüzelőanyaggal fűtött, megfelelően használt modern pelletkályhák nem jelentenek problémát a károsanyag-kibocsátás szempontjából” – mondja Martin Bentele, a szövetség ügyvezető igazgatója.
A Kéményseprők Központi Céhének Szövetségétől származó adatok azt mutatják, hogy a klasszikus fakályhák száma stagnál, a modern, automatikusan működő központi fafűtési rendszerek száma pedig növekszik.
Államilag támogatott rendszer
A fával való fűtés bizonyos formáit még sokhelyütt támogatja az állam, mivel ezt éghajlatbarátabbnak tartják, mint a fosszilis tüzelőanyagokkal való fűtést. A Szövetségi Környezetvédelmi Ügynökség szerint ennek véget kell vetni: a fatüzelésű fűtési rendszerekbe nem szabad több új beruházást eszközölni. Ez vonatkozik a pelletfűtésű rendszerekre is, amelyekben préselt fűrészport és fahulladékot égetnek el. Pedig a gáz- és olajfűtés klímabarát alternatívájaként híresek, és így népszerűsítik őket – tették hozzá.
A Robin Wood klímaaktivistái szintén kritikusan szemlélik ezt a promóciót. “A fatüzelés támogatása árt a környezet- és éghajlatvédelemnek. Ezért meg kell szüntetni a faégetés pénzügyi ösztönzését. Máshol is sürgősen szükség van közpénzekre az éghajlatbarát energetikai átállás előmozdítása érdekében, például energiahatékony épületfelújítások vagy a hőszivattyús technológia népszerűsítése révén” – mondja Bertrand.
Nincs tökéletes megoldás
A Szövetségi Környezetvédelmi Ügynökség szerint a pelletfűtésű rendszerek sem problémamentesek a szálló por szempontjából. A kibocsátás azonban általában alacsonyabb, mint a hagyományos kályhák esetében, mivel a pellet szabványosított és víztartalma alacsony.
A Szövetségi Környezetvédelmi Ügynökség szerint a fatüzelésű kályhák sokkal problémásabbak. Ennek oka, hogy a kandallóba fahasábokat helyeznek. Ha a rönkök nem elég szárazak, sok szennyező anyag keletkezik. A parázsló rönkök miatt is sok szennyező anyag szabadul fel.
A kályhákkal kapcsolatos legalacsonyabb kibocsátású megközelítés tehát a következő lenne: vásároljunk tűzifát a régióból, égessünk száraz fát, tároljuk megfelelően a tűzifát, gyújtsuk meg helyesen a kályhákat, ne égessünk újságot, mert az a nyomtató tintájából szennyező anyagokat szabadíthat fel. Az elegendő levegőellátás szintén fontos. A Szövetségi Környezetvédelmi Ügynökség mindazonáltal azt tanácsolja, hogy a kályhákat a lehető legritkábban használják. “A környezetnek és az éghajlatnak leginkább az segít, ha a kályha kikapcsolva marad” – mondja a Szövetségi Környezetvédelmi Ügynökség.