A Federal Reserve (Fed) monetáris döntéshozó testülete szeptember 26-án zárult kétnapos ülésén 25 bázisponttal, 2,00-2,25 százalékra emelte az irányadó kamatsávot.
A Fed monetáris döntéshozó testületének tagjai egyhangúlag döntöttek a kamatemelés mellett, és egyetértettek a monetáris szigorítás tervezett ütemű folytatásában is a szeptemberi kamatdöntő ülés nyilvánosságra hozott jegyzőkönyvének tanúsága szerint.
Az Egyesült Államok jegybankjának szerepét betöltő szövetségi tartalékbankrendszer a szeptemberi ülésen az idén harmadik, 2015 decembere, a kamatemelési ciklus elindulása óta pedig nyolcadik alkalommal emelte meg az irányadó dollárkamatot.
A szeptemberi döntés bejelentésekor – annak indoklásában – a gazdaság jó teljesítményét nyugtázva a Fed megerősítette szándékát a monetáris szigorítás folytatására idén és jövőre.
Az indoklás leglényegesebb elemeként első alkalommal hagyta ki annak megszövegezéséből a testület a monetáris politikájára hagyományosan használt “alkalmazkodó” (accommodative) jelzőt. Jelezve ezzel, hogy
a jövőben sokkal inkább semleges, semmint a gazdasági aktivitást ösztönző, vagy a túlfűtötté válás megelőzésére törekvő monetáris politikát kíván folytatni.
A szerdán nyilvánosságra hozott jegyzőkönyv tanúsága szerint a kamatemelés melletti döntés az előzőhöz hasonlóan a szeptemberi ülésen is egyhangúlag született meg. A döntéshozók ugyanakkor egyetértettek abban, hogy a tervezett fokozatos ütemben folytatni kell a monetáris szigorítást.
Az előző ülés jegyzőkönyvével összevetve a szeptemberi ülésen kevesebbet foglalkoztak a gazdasági növekedést esetleg fékező tényezők elemzésével, sokkal inkább a növekedés javuló esélyeit latolgatták a tanács tagjai. Megjegyezték ugyanakkor, hogy a viszonylag gyenge világgazdasági teljesítmény változatlanul a dollár erősödésének veszélyét hordozza magában, ami hátrányos hatással lehet az amerikai exportra.
A jegyzőkönyvből kiderül: a tanács tagjai pozitívumként nyugtázták, hogy az amerikai gazdaság gyorsabb ütemben növekedett az idén, mint azt számos közgazdász az infláció gerjesztése nélkül lehetségesnek tartotta, és emellett még a munkanélküliségi ráta is több évtizedes mélypontra húzódott vissza – jelentette az MTI.
A FOMC tagjainak korábban tett nyilatkozatai alapján idén még egy, jövőre pedig három kamatemelést tervez a Fed. Ezt a piacok által feltételezett kamatpályát a szeptemberi ülés most nyilvánosságra hozott jegyzőkönyvének tartalma is megerősítette.
A nyíltpiaci bizottság 2015 decembere előtt hét évig tartotta történelmi mélységben, zéró közeli szinten az alapkamatot, hogy ezáltal ösztönözze a gazdasági növekedést, és felpörgesse az inflációt.