Kezdőlap Gazdaság A kormányzati szektor GDP-arányos hiányáról
No menu items!

A kormányzati szektor GDP-arányos hiányáról

A kormányzati szektor GDP-arányos hiánya 2024. III. negyedévben 3,0 százalék, az első három negyedévben pedig 3,5 százalék volt – közölte a Központi Statisztikai Hivatal pénteken.

A tájékoztatás szerint 2024 III. negyedévében a kormányzati szektor hiánya 621 milliárd forint volt, az egyenleg 133 milliárd forinttal, 0,9 százalékponttal kedvezőbb az egy évvel korábbinál. A bevételek 570 milliárd forinttal, 7,3 százalékkal nőttek. A kiadások 436 milliárd forinttal, 5,1 százalékkal emelkedtek.

Az első három negyedévben az előzetes adatok szerint 2110 milliárd forint volt a kormányzati szektor hiánya. A kormányzati szektor bevétele 25 205 milliárd, kiadása 27 315 milliárd forint volt. Az egyenleg az előző év azonos időszakinál 814 milliárd forinttal, GDP-arányosan 1,8 százalékponttal kedvezőbb.

A bevételek 1865 milliárd forinttal, 8 százalékkal nőttek. A leginkább, 749 milliárd forinttal, 13,8 százalékkal a társadalombiztosítási hozzájárulások bevételei emelkedtek. A jövedelemadó-bevételek 604 milliárd forinttal, 15 százalékkal haladták meg az egy évvel korábbiakat. A termelésiadó-bevételek 611 milliárd forinttal, 6,3 százalékkal magasabbak lettek. Az egyéb bevételek 102 milliárd forinttal, 2,4 százalékkal csökkentek.

A kiadások 1051 milliárd forinttal, 4,0 százalékkal emelkedtek. A bővülés a kifizetett munkavállalói jövedelem esetében 817 milliárd forint (15,3 százalék) volt. A pénzbeli társadalmi juttatásokat illetően 656 milliárd forintos (10,9 százalékos) volt a növekedés. A kamatkiadások 287 milliárd forinttal (11 százalékkal) nőttek. A bruttó állóeszköz-felhalmozás, a folyó termelőfelhasználás és a kormányzati szektor egyéb kiadásai csökkentek. A bruttó állóeszköz-felhalmozás 214 milliárd forinttal, 10,3 százalékkal, a folyó termelőfelhasználás 57 milliárd forinttal, 1,2 százalékkal, a kormányzati szektor egyéb kiadásai 438 milliárd forinttal, 7,9 százalékkal maradtak el a 2023 azonos időszakitól.

Hirdetés

Zöld Stratégia 2026: a fenntartható értékteremtés példái. Nemzetközi konferencia december 9.
Egyre több vállalkozás ismeri fel, hogy a zöld átállás nem elsősorban kötelezettség, hanem kézzelfogható előny: alacsonyabb energia- és működési költségek, stabilabb finanszírozás, erősebb márka és kiszámíthatóbb beszállítói pozíció.
A versenyképesség ma már részben azon múlik, ki mennyire ügyesen építi fel saját fenntarthatósági rendszerét.

További információért kattintson ide.

0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Nagy István: a mezőgazdaság teljes kibocsátási értéke és jövedelmezősége is bővült

Felidézte, az állatbetegségek közül a ragadós száj- és körömfájás 50 év után jelent meg Magyarországon. További nehézséget okozott az afrikai sertéspestis, a kéknyelv, a kiskérődzők pestise vagy a madárinfluenza vírusa is - tette hozzá.

A hazai fenyőfa a menő

A vásárlók háromnegyede idén is hazai termelők termékeit díszítheti fel otthonában -

Az Essity elnyerte az EcoVadis Platinum 2025 minősítést

Az Essity megkapta az EcoVadis Platinum 2025 minősítést, így ismét a világ vállalatainak legfelső 1%-ában szerepel a CSR-teljesítmény alapján.

Határon átnyúló projekt erősíti a Fertő gyep és nádas kezelését

A most induló GRACE INTERREG projekt és a GRASSLAND-HU LIFE projekt stratégiaalkotása kölcsönösen támogatja majd egymást.
Hirdetés

Hírek

Nagy István: a mezőgazdaság teljes kibocsátási értéke és jövedelmezősége is bővült

Felidézte, az állatbetegségek közül a ragadós száj- és körömfájás 50 év után jelent meg Magyarországon. További nehézséget okozott az afrikai sertéspestis, a kéknyelv, a kiskérődzők pestise vagy a madárinfluenza vírusa is - tette hozzá.

A hazai fenyőfa a menő

A vásárlók háromnegyede idén is hazai termelők termékeit díszítheti fel otthonában -

Az Essity elnyerte az EcoVadis Platinum 2025 minősítést

Az Essity megkapta az EcoVadis Platinum 2025 minősítést, így ismét a világ vállalatainak legfelső 1%-ában szerepel a CSR-teljesítmény alapján.

Határon átnyúló projekt erősíti a Fertő gyep és nádas kezelését

A most induló GRACE INTERREG projekt és a GRASSLAND-HU LIFE projekt stratégiaalkotása kölcsönösen támogatja majd egymást.

NGM: a Fitch Ratings továbbra is befektetésre ajánlja Magyarországot

A globális kihívások ellenére a nyugati és a keleti befektetők egyaránt megbízható partnerként és találkozási pontként tekintenek hazánkra.

Bécs Európa digitális jövőjét építi

A SEMIC 2025 konferencián Koppenhágában a város nyerte el az Európai Bizottság Public Sector Tech Watch Best Cases Awardját, ahol olyan megoldásokat díjaznak, amik közszolgáltatások javítása és a belső folyamatok fejlesztése által megkönnyítik az adott város polgárai számára az ügyintézést.

Idén két budapesti kerületben és Miskolcon lehetett eladni a leggyorsabban ingatlant

A Duna House adatai szerint idén Budapesten a IX. és X. kerületben keltek el a leggyorsabban a lakások, 55 illetve 63 nap alatt, míg a vidéki nagyvárosok közül Miskolcon volt a leggyorsabb az értékesítés, 86 napos átlagos értékesítési idővel.

6,2 százalékkal bővült a mezőgazdaság teljes kibocsátási értéke idén

2025-ben a mezőgazdaság kibocsátása 4,4 ezer milliárd forint felett alakult, ez 6,2 százalékkal több az egy évvel korábbinál. A bővüléshez a teljes termelési árszínvonal 10 százalékos, továbbá az állattenyésztés volumenének 2,5 százalékos emelkedése járult hozzá.
Hirdetés

Gazdaság

NGM: Magyarország pénzügyei rendezettek, a költségvetés stabil

Októberben (egy hónap alatt) a központi alrendszer 339,0 milliárd forint hiánnyal zárt, szemben az előző évi azonos havi 427,0 milliárd forintos hiánnyal.

10 újdonság, amit a magyar revolutosok megkaphatnak a közeljövőben

Érkeznek a hírek a sajtóban arról, hogy a Revolut megnyitotta a magyarországi fióktelepét. De azt már kevesen tudják, hogy az jogilag már évek óta...

Nem a párna a pénz legjobb helye az inflációban

Akciós bankbetétekkel rövid távon is kivédhető a pénzromlás

Óvatosan fektetnek be a magyarok, a pénzügyi műveltség és a digitális bizalom erősítésre szorul

Az XTB egy nemzetközi befektetési applikáció, amelynek világszerte több mint 2 millió felhasználója van. A befektetési szolgáltató XTB csoport több mint 1300 munkavállalót foglalkoztat.