A bitcoin idén eddig közel 70%-os árfolyam-emelkedést ért el, és iparági szakértők szerint a lendület tovább tarthat: a világ legnagyobb kriptovalutája új csúcsot dönthet, sőt akár a 100 ezer dolláros álomhatárt is átütheti.
A bitcoin 2021 novemberében érte el történelmi csúcsát 68 990,90 dolláron. Azóta mintegy 60%-ot esett, az elmúlt napokban 27-28 ezer dollár között mozgott az ára.
Marshall Beard, az amerikai székhelyű Gemini kriptopénz tőzsde stratégiai vezetője szerint a 100 ezer dollár is lehetséges a bitcoin számára. “Szerintem a bitcoin idén megdönti az eddigi csúcsokat” – mondta a CNBC-nek.
Beard szerint ha a bitcoin eléri a korábbi rekordmagas, 69 ezer dollár közeli szintet, akkor “nem kell már sok ahhoz, hogy felemelkedjen” 100 ezer dollárig.
A bitcoinnak a jelenlegi árához képest körülbelül 270%-os emelkedésre lenne szüksége ahhoz, hogy elérje a 100 ezer dollárt.
Paolo Ardoino, a stabilcoin-kibocsátó Tether technológiai vezetője szerint a bitcoin újra elérheti a 69 ezer dollár közelében lévő történelmi csúcsát.
Az új rekordmagasságokra vonatkozó előrejelzések optimistább kilátásokat jeleznek, mint januárban, amikor az iparág vezetői 2023-ra az óvatosság évét várták.
A bitcoin “digitális arannyá” válik?
Az iparágnak a bitcoinról alkotott jelenlegi pozitív véleményének egy része valójában abból ered, hogy az eszköz hogyan teljesített a Silicon Valley Bank összeomlása és a két kripto-barát hitelező, a Silvergate Capital és a Signature Bank csődje által kiváltott banki zavarok idején.
Ugyanis ahelyett, hogy összeomlott volna, a bitcoin emelkedett.
A bitcoin-pártiak szerint ez annak bizonyítéka, hogy a bitcoin alternatívát kínál a hagyományos bankrendszerrel szemben, mint olyan eszköz, amelyben az emberek biztonságban tarthatják a pénzüket.
“Szerintem a rali megmagyarázható azzal, hogy az emberek kiborultak a bankrendszer összeomlásai miatt” – mondta Oliver Linch, a Bittrex Global vezérigazgatója a CNBC-nek.
A bitcoin szószólói évek óta azzal érvelnek, hogy a bitcoin a “digitális arany” egy formája, egy biztonságos eszköz, amely fedezetet nyújthat a befektetőknek az infláció ellen és befektetést a zavaros időkben. Az elmúlt néhány évben azonban a bitcoin a részvényekkel, különösen a technológiai súlyú Nasdaq-kal korrelációban kereskedett.
Most a szétválasztás jelei mutatkoznak, mivel a bitcoin idén masszívan felülmúlta a Nasdaq, számos más kockázatos eszköz és az arany teljesítményét.
A bitcoin azonban a bankválság miatti várakozások okán is lendületet kapott, mivel a bankválság lehetősége csökkentheti az amerikai jegybank (Fed) képességét arra, hogy a kamatemelések terén olyan agresszív legyen, és ez támogathatja a kriptovalutákhoz hasonló kockázatos eszközöket.
Az 1 millió dolláros fogadás
Azóta folyik a vita arról, hogy a digitális érme árfolyama idén hová emelkedhet, mióta Balaji Srinivasan, a Coinbase korábbi technológiai vezetője március 17-én fogadást kötött arra, hogy a bitcoin 90 napon belül 1 millió dollárt vagy annál többet fog érni. Ő 2 millió dollárt tett fel.
A fogadás válasz volt egy Twitter-felhasználónak, aki azt mondta, hogy 1 millió dollárban fogadna arra, hogy az USA nem lép hiperinflációba.
Srinivasan azzal érvelt, hogy “a világ átáll a bitcoinra, mint digitális aranyra“, ahogy a hiperinfláció beindul, erodálja az amerikai dollár értékét, és a nemzetek, magánszemélyek, illetve vállalatok nagy mennyiségű bitcoint kezdenek majd vásárolni.
A bitcoin 1 millió dolláros ára nagyjából 3600%-os növekedést jelentene a digitális valuta jelenlegi árához képest.
A legtöbben legyintettek a jóslatra. Marshall Beard szerint “valószínűleg lesz olyan világ, ahol a bitcoin eléri az egymillió dollárt“, de nem 90 nap alatt, ahogy Srinivasan fogadkozott.
“Szerintem ahhoz, hogy a bitcoin 90 napon belül egymillió dollárt érjen, őrült dolgoknak kell történnie a világban, amit nem akarunk” – mondta Beard, hozzátéve, hogy akár 10 évbe is beletelhet, mire a bitcoin a közelébe jut ennek az értéknek.
Paolo Ardoino is csatlakozott ahhoz a véleményhez, hogy ha a bitcoin 90 nap alatt elérné az 1 millió dollárt, az valószínűleg szokatlan gazdasági eseményt jelentene.
“Elég szkeptikus vagyok ezzel kapcsolatban, mert őszintén szólva, én nem is reménykednék ebben” – mondta.
“Mert ha a bitcoin ilyen magas árszintet érne el, az azt jelentené, hogy az egész gazdaság összeomlana. Nem vagyok benne biztos, hogy ez az a világ, amelyben élni akarunk” – figyelmeztetett.