Miközben minden követ megmozgatnak, hogy fenntarthatóbbá tegyék a működésüket, az irodák csak ritkán jutnak el az informatikai perifériáik „kizöldítésére” irányuló felismerésekig.
Pedig a korábbi évtizedekre jellemző erőltetett központosítás felett ugyanúgy eljárt az idő, mint a centralizációt megtestesítő gépek, köztük a lézerrel működő nyomtatók és másolók felett. A paradigmaváltás azonban még várat magára…
Lézersugár és tonerpor helyett egyszerű vízbázisú tintával működnek azok a piezoelektromosság elvét használó nyomtatók, amelyek hőmentesen teszik a dolgukat. Ez komoly változás a hagyományos lézernyomtatókhoz és másolókhoz képest, amelyeknek előbb be kell melegedniük, hogy a tonerpor a magas hőmérséklet hatására rögzüljön a papír felületén.
Ezzel szemben a piezomembrán csendesen és hűvös eleganciával dolgozik: minimális elektromos impulzusra megváltoztatja az alakját, így juttatva célba a tintát. A hőmentes technológiát alkalmazó masinák így jellemzően 30-60 W, de még a legnagyobb teljesítményű példányok is mindössze néhány száz wattos teljesítménnyel érik el ugyanazt az eredményt, mint a lézerek bőven 1000 W fölött.
Egy ambiciózusan zöld cég
A technológiai paradigmaváltás terén jó példát ad az a fenntarthatósági szemlélet, amellyel az 1942-ben alapított Seiko Epson Corporation rendelkezik. A gazdag természeti környezetben fekvő Nagano városából elindult japán multinacionális cég vállalati kultúrájában a kezdetek óta kiemelt fontosságú a természeti környezet iránti feltétlen tisztelet és a harmonikus együttélés a lokális közösségekkel.
A vállalat mindig is híres volt ambiciózus környezetvédelmi céljairól: már 2008-ban kidolgozta a 2050-ig tartó időszakra vonatkozó környezetvédelmi jövőképét, amelyet azóta több alkalommal vizsgált felül, hogy a környezeti változásokhoz igazítsa. Legutóbb tavaly, amelynek eredményeképpen nem kisebb célt tűzött ki maga elé 2050-re, mint hogy szén-dioxid-negatívvá válik, és teljesen függetleníti magát a nem megújuló energiaforrásoktól.
Irodák a fenntarthatóság útján
„Noha a pandémia itthon is felerősítette a gondolkodást arra vonatkozóan, hogyan lehet fenntarthatóbbá tenni az irodákat, az informatikai megoldásokra csak visszafogottan terjed ki az érdeklődés” – állítja Tőrös Gáspár, az Epson magyarországi fióktelepének üzleti megoldásokért felelős értékesítési vezetője.
Szerinte az elmúlt időszakban erős meggyőződés alakult ki a központi, nagy lézermásolók mindenhatóságával kapcsolatban, pedig ezek a hőalapú technológiával dolgozó, energiazabáló gépek egyre kevésbé kompatibilisek a fenntarthatósági ambíciókkal.
„Miközben minden iroda próbál zöldülni a maga módján, a hulladékkezeléstől kezdve a palackozott ásványvíz száműzésén át a kávézacc komposztálásáig, a lézeres másoló-dinoszauruszok lecserélése jellemzően lényegesen később merül csak fel, pedig vannak jó megoldások” – teszi hozzá a szakember.
Nem csupán az energiafogyasztás problematikus: legalább ennyit nyom a latba a többféle és rizikós kellékanyag, amelyek többsége a felhasználást követően veszélyes hulladéknak minősül. Ilyesmi a piezoelektromos nyomtatóműben nem képződik, a vízbázisú tinta teljesen ártalmatlan, a kiürült flakon vagy utántöltő pedig nem igényel egyedi kezelést.
A tintával készített nyomatok elkenődése miatt aggódók pedig megnyugodhatnak: a színhordozó pigmenteket körülvevő gyanta gyakorlatilag azonnal száradó és vízálló nyomatokat eredményez. A lézernyomtatás ezenfelül jelentős ózontermeléssel jár, a hűtőventilátorok miatt meglehetősen hangos, a tonerporral maszatolás pedig szintén része a mellékhatásoknak.
Hogy eljussunk a lényegesen kevesebb kellékanyagot fogyasztó, stabilabb és megbízhatóbb működésű, minimális állásidejű, elenyésző szerviz- és karbantartásigényű hőmentes technológiához, paradigmaváltásra van szükség. Ez pedig Tőrös Gáspár szerint a fenntarthatósági szempontok előtérbe kerülését igényli, kéz a kézben a hosszabb távú üzemeltetési szemlélettel.
A lényeg már nem az ár, hanem az, hogy a teljes életciklusa alatt mennyit fog felemészteni az üzemeltetés, ebbe beleértve a veszélyes hulladékok megsemmisítésével járó költségeket ugyanúgy, mint a szervizelésre költött összegeket. Ez fogja megnyitni az utat a hőmentes technológia térnyerése előtt.