Negatívra változtatta az európai bankrendszer jelentős részének 2020-ra érvényes kilátását a Moody’s Investors Service. Ugyanakkor a hitelminősítő szerint a közép- és kelet-európai bankrendszerek jövő évi kilátása továbbra is stabil.
A Moody’s 37 oldalas, Londonban ismertetett éves tanulmányában kiemelte, hogy az európai bankszektor összességében negatív kilátásának fő oka a térségen belül domináns súlyú euróövezeti, illetve brit bankrendszer kilátásának negatívra rontása.
Az elemzéshez fűzött grafikus kimutatás szerint a 18 ezer milliárd eurós összesített éves európai hazai össztermék (GDP) 62 százalékát az euróövezet adja, és az euróövezeti bankoké az európai bankrendszer 45 ezer milliárd eurós együttes eszközállományának 67 százaléka.
Nagy-Britannia az európai GDP-értékből 13 százalékkal, az európai banki eszközállományból 20 százalékkal részesedik.
A Moody’s szerint az euróövezeti gazdaság növekedési üteme a történelmi visszatekintésben felvázolható hosszú távú növekedési pálya alá süllyedt, és a kereskedelmi feszültségek további lefelé ható kockázatot jelentenek.
Mindemellett az euróövezeti bankrendszer eszközminősége már tetőzött, és a hitelveszteség-fedezeti terhek a továbbiakban várhatóan emelkednek a gazdasági teljesítmény gyengülése miatt – áll a hitelminősítő szektorelemzésében.
A Moody’s várakozása szerint a tartósan alacsony kamatok és a szerkezeti jellegű hatékonysági hiányosságok a már most is gyenge nyereségesség további eróziójához vezetnek az euróövezeti bankrendszerben, és ez nehezíti a szükséges technológiai beruházások végrehajtását és az üzleti modellek kiigazítását.
A cég az idei év egészére mindössze 1,1 százalékos átlagos gazdasági növekedést vár az euróövezetben, hangsúlyozva, hogy öt éve nem volt ilyen lassú a valutauniós térség éves növekedési üteme.
A Moody’s előrejelzése 2020-ban 1,2 százalékos, 2021-ben 1,4 százalékos euróövezeti növekedést valószínűsít. A cég megjegyzi azonban, hogy a termelékenység lanyha ütemű javulása és a lakosság öregedési folyamata is terheli az euróövezeti gazdaság növekedési potenciálját.
A hitelminősítő szerint az euróövezet gazdasági kilátásainak két legnagyobb kockázati tényezője Nagy-Britannia esetleges megállapodás nélküli, rendezetlen kilépése az Európai Unióból, illetve az Egyesült Államokkal fennálló kereskedelmi feszültségek eszkalálódásának veszélye.
A közép- és kelet-európai bankrendszerekre a Moody’s ugyanakkor változatlan stabil kilátást tart érvényben.
Grafikus kimutatásában a cég kiemelte, hogy ez a térség a teljes európai GDP-érték 7 százalékát, az európai bankrendszer együttes eszközállományának 2 százalékát adja, és ez a csekély súly az oka annak, hogy az európai bankrendszer kilátása a közép- és kelet-európai bankok változatlan stabil kilátásával együtt is összességében negatív.
A Moody’s mindazonáltal kiemeli azt is, hogy a közép- és kelet-európai gazdaságok növekedési teljesítménye a várható lassulás ellenére túltesz az euróövezeti gazdaságon, és ez üzleti lehetőségeket teremt a régió bankjai számára.
A hitelminősítő a feltörekvő európai gazdaságokban 2,5-3,5 százalék közötti GDP-növekedést valószínűsít 2020-ra.
A Moody’s tanulmánya szerint a közép- és kelet-európai bankrendszerek eszközminősége stabilizálódik, mindenekelőtt annak hatására, hogy jórészt befejeződött a magyar, a román és a szlovén bankszektorok pénzügyi mérlegének kitisztítási folyamata, és a kedvező gazdasági kondíciók segítik a hitelkihelyezést a térségben.
A cég szerint a közép- és kelet-európai bankrendszerek egyik kulcsfontosságú erőssége, hogy továbbra is elsősorban az alacsony költségű, stabil hazai betétállományra építik finanszírozásukat.
A Moody’s júliusban stabilra változtatta az addigi pozitívról a magyar bankrendszerre külön érvényben tartott kilátását, mindenekelőtt azzal a véleményével indokolva a lépést, hogy a magyar bankok pénzügyi mérlegének kockázatmentesítési folyamata jórészt befejeződött, és a következő 12-18 hónapban a kinnlevőség-portfóliók minőségének javulási mozgástere az eddigieknél korlátozottabb lesz.
A Magyarországról összeállított, minap Londonban ismertetett 32 oldalas éves szuverén adósprofil-jelentésében a hitelminősítő közölte, hogy várakozása szerint a magyar hazai össztermék növekedési üteme a továbbiakban lassul ugyan, de 2020-ban és 2021-ben is 3,2 százalék körül lesz. A Moody’s szerint ez az ütem még mindig robusztusnak számít majd.