Kezdőlap Pénzvilág A Moody's negatívra rontotta az európai bankrendszer kilátását
No menu items!

A Moody’s negatívra rontotta az európai bankrendszer kilátását

Negatívra változtatta az európai bankrendszer jelentős részének 2020-ra érvényes kilátását a Moody’s Investors Service. Ugyanakkor a hitelminősítő szerint a közép- és kelet-európai bankrendszerek jövő évi kilátása továbbra is stabil.

A Moody’s 37 oldalas, Londonban ismertetett éves tanulmányában kiemelte, hogy az európai bankszektor összességében negatív kilátásának fő oka a térségen belül domináns súlyú euróövezeti, illetve brit bankrendszer kilátásának negatívra rontása.

A Moody’s szerint a kereskedelmi feszültségek további lefelé ható kockázatot jelentenek

Az elemzéshez fűzött grafikus kimutatás szerint a 18 ezer milliárd eurós összesített éves európai hazai össztermék (GDP) 62 százalékát az euróövezet adja, és az euróövezeti bankoké az európai bankrendszer 45 ezer milliárd eurós együttes eszközállományának 67 százaléka.

Nagy-Britannia az európai GDP-értékből 13 százalékkal, az európai banki eszközállományból 20 százalékkal részesedik.

A Moody’s szerint az euróövezeti gazdaság növekedési üteme a történelmi visszatekintésben felvázolható hosszú távú növekedési pálya alá süllyedt, és a kereskedelmi feszültségek további lefelé ható kockázatot jelentenek.

Mindemellett az euróövezeti bankrendszer eszközminősége már tetőzött, és a hitelveszteség-fedezeti terhek a továbbiakban várhatóan emelkednek a gazdasági teljesítmény gyengülése miatt – áll a hitelminősítő szektorelemzésében.

A Moody’s várakozása szerint a tartósan alacsony kamatok és a szerkezeti jellegű hatékonysági hiányosságok a már most is gyenge nyereségesség további eróziójához vezetnek az euróövezeti bankrendszerben, és ez nehezíti a szükséges technológiai beruházások végrehajtását és az üzleti modellek kiigazítását.

A cég az idei év egészére mindössze 1,1 százalékos átlagos gazdasági növekedést vár az euróövezetben, hangsúlyozva, hogy öt éve nem volt ilyen lassú a valutauniós térség éves növekedési üteme.

A Moody’s előrejelzése 2020-ban 1,2 százalékos, 2021-ben 1,4 százalékos euróövezeti növekedést valószínűsít. A cég megjegyzi azonban, hogy a termelékenység lanyha ütemű javulása és a lakosság öregedési folyamata is terheli az euróövezeti gazdaság növekedési potenciálját.

Simon Ainsworth, a Moody’s ügyvezető igazgatója

A hitelminősítő szerint az euróövezet gazdasági kilátásainak két legnagyobb kockázati tényezője Nagy-Britannia esetleges megállapodás nélküli, rendezetlen kilépése az Európai Unióból, illetve az Egyesült Államokkal fennálló kereskedelmi feszültségek eszkalálódásának veszélye.

A közép- és kelet-európai bankrendszerekre a Moody’s ugyanakkor változatlan stabil kilátást tart érvényben.

Grafikus kimutatásában a cég kiemelte, hogy ez a térség a teljes európai GDP-érték 7 százalékát, az európai bankrendszer együttes eszközállományának 2 százalékát adja, és ez a csekély súly az oka annak, hogy az európai bankrendszer kilátása a közép- és kelet-európai bankok változatlan stabil kilátásával együtt is összességében negatív.

A Moody’s mindazonáltal kiemeli azt is, hogy a közép- és kelet-európai gazdaságok növekedési teljesítménye a várható lassulás ellenére túltesz az euróövezeti gazdaságon, és ez üzleti lehetőségeket teremt a régió bankjai számára.

A hitelminősítő a feltörekvő európai gazdaságokban 2,5-3,5 százalék közötti GDP-növekedést valószínűsít 2020-ra.

A Moody’s tanulmánya szerint a közép- és kelet-európai bankrendszerek eszközminősége stabilizálódik, mindenekelőtt annak hatására, hogy jórészt befejeződött a magyar, a román és a szlovén bankszektorok pénzügyi mérlegének kitisztítási folyamata, és a kedvező gazdasági kondíciók segítik a hitelkihelyezést a térségben.

A cég szerint a közép- és kelet-európai bankrendszerek egyik kulcsfontosságú erőssége, hogy továbbra is elsősorban az alacsony költségű, stabil hazai betétállományra építik finanszírozásukat.

A Moody’s júliusban stabilra változtatta az addigi pozitívról a magyar bankrendszerre külön érvényben tartott kilátását, mindenekelőtt azzal a véleményével indokolva a lépést, hogy a magyar bankok pénzügyi mérlegének kockázatmentesítési folyamata jórészt befejeződött, és a következő 12-18 hónapban a kinnlevőség-portfóliók minőségének javulási mozgástere az eddigieknél korlátozottabb lesz.

A Magyarországról összeállított, minap Londonban ismertetett 32 oldalas éves szuverén adósprofil-jelentésében a hitelminősítő közölte, hogy várakozása szerint a magyar hazai össztermék növekedési üteme a továbbiakban lassul ugyan, de 2020-ban és 2021-ben is 3,2 százalék körül lesz. A Moody’s szerint ez az ütem még mindig robusztusnak számít majd.

0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

KSH: Legyen erősebb az adatszolgáltatói fegyelem! 

A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) a jövőben még nagyobb hangsúlyt fektet az adatszolgáltatói fegyelem erősítésére, és közigazgatási eljárást kezdeményez azokkal a cégekkel szemben, amelyek nem tesznek eleget válaszadási kötelezettségüknek - közölte a hivatal. 

Nagy közúti forgalomra figyelmeztetnek július 4-én, 5-én és 6-án  Zágráb városában és környékén

Zágráb nagyobb forgalomra számít a közelgő zenei rendezvény miatt – alternatív útvonalakat javasolnak a gördülékeny közlekedés érdekében.

Danubius Hotels vezér: a helyi értékekre, az egyediségre és a megújulásra építünk

Kovács Balázs a Danubius Zrt. vezérigazgatója Az egyediségre, a helyi...

KSH: az ipari termelői árak 0,7 százalékkal mérséklődtek

2025 májusában az ipari termelői árak átlagosan 6,9 százalékkal meghaladták az egy évvel korábbit. A belföldi értékesítés árai 3,9, az exportértékesítésé 8,3 százalékkal felülmúlták az előző év májusi értékeit.
Hirdetés

Hírek

Nagy közúti forgalomra figyelmeztetnek július 4-én, 5-én és 6-án  Zágráb városában és környékén

Zágráb nagyobb forgalomra számít a közelgő zenei rendezvény miatt – alternatív útvonalakat javasolnak a gördülékeny közlekedés érdekében.

Diákhitel Központ: marad a kamatstop

Továbbra is kamatstoppal védi a kormány a 2024. december 31-ig megkötött diákhitel-szerződéseket, így a tavaly év végéig felvett szabad felhasználású diákhitelekre 2025 második félévében is 7,99 százalékos kamatszint vonatkozik.

Okosmérők segítik a zöld átállást az MVM-nél

Az MVM Démász és az MVM Émász sikeresen pályázott az "Okosmérés elterjesztése" felhívásra, a támogatott projekttel 2025 júniusig összesen 89 103 darab okosmérőt telepítettek az ellátási területükön.

Lesznek még nádtetős házak? Visszatérhet a magyar vidék kedvence

Újra feltűnhetnek a klasszikus nádtetős épületek a magyar vidéken, miután a tradicionális építőanyag egy forradalmi technológiával párosítva már biztonságosan alkalmazható. Évtizedeken át a rendkívüli tűzveszély jelentette a legnagyobb visszatartó erőt a nádtetők felhasználásában.

Kevesebb a macera, egyszerűbb a 14 év alatti gyermekek díjmentes utazása

2025. június 21-től egyszerűbbé vált a 14 év alatti gyermekek díjmentes utazásának igazolása a MÁV-csoport járatain

Késnek az MVM Next elszámoló számlái – Informatikai átállás az oka

Az E.ON Hungária Csoport informatikai átállása miatt az MVM Next elszámoló számlái akár 3 hetet is késhetnek - közölte az E.ON és az MVM Next pénteken az MTI-vel.

Nyitnak a porták – Közelebb kerülnek egymáshoz a termelők és a fogyasztók

A rövid ellátási lánc megerősítésével közelebb kell hozni egymáshoz a termelőket és a fogyasztókat, hogy az élelmiszer előállító kistermelők versenyképesebbek lehessenek

A Magyar Termék védjegy a cégeknek közösséget, a vevőknek megbízható minőséget ad

 A kölcsönös előnyökön alapuló szakmai együttműködések képessé teszik a vállalkozásokat arra, hogy leküzdjék az időről időre megjelenő gazdasági és egyéb kihívásokat.
Hirdetés

Gazdaság

Elfogadta az Országgyűlés az új adószabályokat: változások nem csak 2026-ra, de már az idei évre is!

A magyar gazdaság szereplői és a lakosság számára is jelentős változásokat hoz a napokban kihirdetett, új adócsomag.

Itt a kormány új készpénzes szabálya

A Magyar Közlönyben megjelentek a a részletszabályok arról, hogy hogyan kell a vállalkozásoknak készpénzhasználatot biztosítani.,

Többlettel zárt a központi költségvetés májusban

Májusban többlettel zárt a központi költségvetés: ebben a hónapban 213,5 milliárd forint összegű MVM osztalék-befizetés érkezett a költségvetésbe.

4,5 milliárd forint gyermektartásdíjat előlegezett meg az állam az elmúlt években

Az elmúlt három évben több mint 20 ezer gyermek részére összesen 4,5 milliárd forint értékben előlegezte meg az állam azokat a tartásdíjakat, amelyeket a különélő szülő nem fizetett meg