Kezdőlap Pénzvilág A németek szégyenteljes búcsúja a focivébéről a kereskedőknek fáj a legjobban
No menu items!

A németek szégyenteljes búcsúja a focivébéről a kereskedőknek fáj a legjobban

Alig egy nappal azután, hogy a német nemzeti tizenegy csúfosan távozott a labdarúgó-világbajnokságról, a kereskedők pánikszerűen elkezdték leárazni a rajongói termékeket. De a vesztesek listája még ennél is hosszabb.

Az természetes, hogy a Nationalelf váratlan kiesése az oroszországi világbajnokságról Németországban sokaknak fáj. Ráadásul az érzelmi tényezőkhöz több helyütt az üzleti veszteség miatti elkeseredés is társul.

A futballválogatott kudarca amellett, hogy a szurkolóknak tragédia, nemcsak a focisták és a Német Futball Szövetség (DFB) pénztárcáját érinti rosszul – az elmaradt jutalmak, illetve bevételek miatt –, hanem a kiskereskedelem számára is komoly csapás. Mégpedig azért, mert a foci Eb-k és vb-k idején a szurkolói termékek értékesítéséből származó bevétel korántsem alábecsülendő.

A 85 millió német 48 százaléka nyilatkozott úgy az oroszországi vb előtt, hogy be fog szerezni valamilyen fekte-piros-arany színű szurkolói kelléket. Ráadásul a legnépszerűbb cikk, a trikó egyben az egyik legdrágább is. A Német Futball Szövetség hivatalos válogatott pólója modelltől és üzlettől függően ugyanis nem kevesebb, mint 50-100 eurót kóstál. A borsos ár azonban nem riasztja el a lakosságnak azt a 42 százalékát, amely a jeles esemény alkalmából ennek a beszerzését tervezi.

A mezt a népszerűségi listán a nagy zászló (40%), majd annak autóra erősíthető változata (35%) követi, a sapkák (25%) és – talán a mindig kiszámíthatatlan német időjárásra tekintettel – a sálak (22%) előtt. A németek rajongói és ezzel összefüggő vásárlási kedvét az utcakép is tükrözi. Autók milliói közlekednek hetek óta ablakukra erősített kis zászlokkal és jó pár erkélykorláton fúj lobogót a szél. Az ország sokszínűségét jelezve persze nem csak németet! Németország bevándorló ország és ezért a kereskedelemnek az üzlet fontosabb a patriotizmusnál: nincs olyan szurkolói termékeket árusító bolt Németországban, ahol ne szerepelnének a többi résztvevő ország zászlói is a kínálatban. A horvát, török, lengyel, portugál és szerb nemzeti színekben pompázó termékek különösen népszerűek.

Németországban a legnépszerűbb szurkolói kellékek közé a mez, a zászló, az autós zászló, a sapka, a labda, a sál és persze a sör tartozik. Forrás: de.statista.com

Nem kevés pénzről van szó. A teljes népesség 25 százaléka 20 és 100 euró közötti összeget tervezett kiadni a vébé eufóriájában. 20 százalékuk ugyan megelégszik kisebb fan-tárgyakkal 20 euró alatti értékben, de a lakosság 2,5 százaléka, tehát több mint 2 millió német 100 eurónál is nagyobb kiadást tervezett a szurkolói elkötelezettség kapcsán. Nem csoda, hogy nincs olyan kiskereskedelmi lánc, amelynek kínálatában már jó pár hete ne szerepelnének a legkülönfélébb szurkolói tárgyak.

„Fan (vagyis szurkoló) vagy? Akkor ez a Te boltod!” – hangzott heteken át az egyik nagy élelmiszerlánc, a REWE szlogenje. Az amúgyis elképesztően nagy forgalmú cégnél 2 százalékos forgalombővüléssel számoltak a világbajnoksággal összefüggésben. Ebbe persze a szurkolói csecsebecsék mellett az extra sör, rágcsálni való, grillélelmiszer és -felszerelés eladásokat is beleszámolták. Utóbbi Németországban rendkívül népszerű kísérőprogramja a focinézésnek baráti társaságban.

Így aztán a Löw-csapat váratlan kudarca a kereskedőknek is igazi csapás volt. A kiesés hírére jobb híján készleteik kiárusításába kezdtek. Az egyik legnagyobb áruházlánc, a Kaufhof például „Vigaszakció” szlogennel már 40 százalékos kedvezménnyel kínálja a focis termékeket. A kereskedők mindössze azzal tudják vigasztalni magukat, hogy a mindig előre tervező németek már a vb előtt, illetve annak első napjaiban bevásároltak fan-tárgyakból, és így talán nem is akkora a kieső forgalom, mint amekkorának elsőre látszik. Emellett pedig abban reménykednek még, hogy ha az idő jó lesz, a sörözéstől és a grillezéstől akkor sem fog elmenni a németek kedve, hogy éppen nem a kedvenc csapatuk játszik. Mondván a nemzeti tizenegy, a Nationalelf részvétele nélkül is lehetnek még izgalmas meccsek a világbajnokságon.

Hirdetés
0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Energiaügyi Minisztérium: minden jelentkező nyert a közvilágítási pályázaton

A Jedlik Ányos Energetikai Program immár összesen 580 milliárd forinttal ösztönzi az energiaszektor zöldítését, működési hatékonyságának javítását. Jelenleg a biogáz-biometán előállítását 40 milliárd forinttal támogató felhívás érhető el.

Felbontja adásvételi megállapodását az MVM és az E.ON

Az MVM Csoport 2024. december 16-án jelentette be, hogy többségi tulajdonrészt vásárol Románia vezető energiaszolgáltatójában, az E.ON Energie Romaniában

BÉT: a standard kategóriában folytatja a kereskedést az STRT Holding

Az újonnan kibocsátott törzsrészvények végleges értékesítési ára egységesen 900 forint lett. A társaság így összesen 1,35 milliárd forint friss tőkét vont be, amelyet az STRT Holding a növekedési és befektetési célok finanszírozására fordít.

KSH: októberben a bruttó átlagkereset 692 700 forint volt, ami 8,7 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit

Január-októberben a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 691 400 forint, a nettó átlagkeresete 476 600 forint volt.
Hirdetés

Hírek

Energiaügyi Minisztérium: minden jelentkező nyert a közvilágítási pályázaton

A Jedlik Ányos Energetikai Program immár összesen 580 milliárd forinttal ösztönzi az energiaszektor zöldítését, működési hatékonyságának javítását. Jelenleg a biogáz-biometán előállítását 40 milliárd forinttal támogató felhívás érhető el.

Felbontja adásvételi megállapodását az MVM és az E.ON

Az MVM Csoport 2024. december 16-án jelentette be, hogy többségi tulajdonrészt vásárol Románia vezető energiaszolgáltatójában, az E.ON Energie Romaniában

BÉT: a standard kategóriában folytatja a kereskedést az STRT Holding

Az újonnan kibocsátott törzsrészvények végleges értékesítési ára egységesen 900 forint lett. A társaság így összesen 1,35 milliárd forint friss tőkét vont be, amelyet az STRT Holding a növekedési és befektetési célok finanszírozására fordít.

KSH: októberben a bruttó átlagkereset 692 700 forint volt, ami 8,7 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit

Január-októberben a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 691 400 forint, a nettó átlagkeresete 476 600 forint volt.

Az olcsóbb modellek után jövőre a kínai prémiumautók tarolhatják le az európai piacot

Mivel nem minden szereplőnek lesz elég tartaléka az átállás finanszírozására, a kivonulás vagy beolvadás okozta piaci rés akár további lendületet is adhat a dinamikusan terjeszkedő kínaiaknak.

Vényírási jogosultságot kapnak a gyógyszerészek

Az intézkedés bejelentésével egy időben adták át az Év Gyógyszerésze és a Kedvenc Patikám országos szakmai és közönségdíjakat. 

EU-csúcs – Az Európai Tanács jóváhagyta a 90 milliárd eurós uniós támogatást Ukrajnának 2026-27-re

Az Európai Bizottság elnöke tájékoztatott arról is, hogy az uniós vezetők a geogazdasági kérdésekről, köztük a Mercosur-kereskedelmi megállapodásról is tárgyaltak.

Az EKB változatlanul hagyta az irányadó kamatlábakat

Az EKB szakértői 2026 tekintetében az inflációt felfelé módosították, elsősorban azért, mivel jelenleg a szolgáltatások inflációjának lassabb csökkenésére számítanak.
Hirdetés

Gazdaság

NGM: Magyarország pénzügyei rendezettek, a költségvetés stabil

Októberben (egy hónap alatt) a központi alrendszer 339,0 milliárd forint hiánnyal zárt, szemben az előző évi azonos havi 427,0 milliárd forintos hiánnyal.

10 újdonság, amit a magyar revolutosok megkaphatnak a közeljövőben

Érkeznek a hírek a sajtóban arról, hogy a Revolut megnyitotta a magyarországi fióktelepét. De azt már kevesen tudják, hogy az jogilag már évek óta...

Nem a párna a pénz legjobb helye az inflációban

Akciós bankbetétekkel rövid távon is kivédhető a pénzromlás

Óvatosan fektetnek be a magyarok, a pénzügyi műveltség és a digitális bizalom erősítésre szorul

Az XTB egy nemzetközi befektetési applikáció, amelynek világszerte több mint 2 millió felhasználója van. A befektetési szolgáltató XTB csoport több mint 1300 munkavállalót foglalkoztat.