Az euró árfolyama a legtöbb G-10-es devizatársával szemben zuhan, mivel a francia elnök előrehozott választásokat írt ki, a szélsőjobb pedig mandátumokat szerzett az Európai Parlamentben.
Az Európai Unió 20 tagországának hivatalos fizetőeszközeként szolgáló euró péntek óta meredeken esik, mivel bizonytalanságok merültek fel azt követően, hogy Macron előrehozott választásokat írt ki, válaszul a szélsőjobboldali Nemzeti Tömörülés támogatottságának megugrására Franciaországban. Az Euronews információi szerint, máshol Európában a szélsőjobboldali pártok támogatottsága nőtt, bár Ursula von der Leyen Európai Néppártja továbbra is a legerősebb párt marad.
Miközben a szélsőjobboldali pártok hatalma megugrik az Európai Unió nagy tagországaiban, Franciaországban Emmanuel Macron feloszlatta a nemzetgyűlést és előrehozott választásokat írt ki, hatalmas vereséget szenvedve Marine Le Pen szélsőjobboldali Nemzeti Tömörülés pártjától, amely a szavazatok 31,5 százalékát szerezte meg, több mint kétszer annyit, mint Macron Reneszánsz pártja.
Olaszországban Giorgia Meloni olasz miniszterelnök pártja a szavazatok 28 százalékával megszilárdította hatalmát az Európai Unióban, míg Németországban a szélsőjobboldali párt, az Alternatíva Németországért (AfD) 16,2 százalékkal a második helyen végzett az ARD állami műsorszolgáltató szerint, míg Olaf Scholz kancellár szociáldemokratái minden idők legrosszabb eredményét érték el. Emellett az osztrák szélsőjobboldali Szabadságpárt 27 százalékos szavazataránnyal az élre állt, messze megelőzve a 23,5 százalékos kormánypártot. A szélsőjobboldali erők Belgiumban és Spanyolországban is erősödtek.
A szélsőjobboldal potenciális erősödése a Zöldek és a liberális Renew pártok jelentős veszteségei árán valósul meg, a legfrissebb felmérések szerint mindkettő mintegy 20 képviselőt veszít. Ez az eltolódás erős befolyást gyakorolhat az EU kulcsfontosságú politikáira, többek között a zöld fordulatra, a Green Dealre, az Európa-párti álláspontokra, a bevándorlási törvényre és az ukrajnai háború támogatására.
Ezért gyengül az euro
Az euró azonnali visszaesése a szélsőjobboldali pártok erősödő hatalma közepette növekvő bizonytalanságot tükröz. Ezek a jobboldali képviselők, nagyrészt populisták, általában EU-szkeptikusak, bevándorlásellenesek, zöld átmenet-ellenesek vagy oroszbarátok. A csoportokon belüli növekvő befolyásuk megzavarhatja az Európai Unió parlamenti politikáját azokon a területeken, amelyek a politikai és gazdasági igazodásban kihívást jelentenek.
A hatalomváltás gyengítheti a kulcsfontosságú politikák mindenkori kormányzati érvényesítését, ami a nemzeti és uniós szintű biztonságot fenyegető veszélynek tekinthető. A politikai bizonytalanságok megzavarhatják a rendezett gazdasági tevékenységeket, és ezáltal gyengíthetik a gazdasági növekedést. Egyszerűen fogalmazva – írja az Euronews -, az euró árfolyama a nemzeti kormányok potenciálisan gyengülő működőképessége közepette esett.
A befektetők a hétfői piacnyitáskor szorosan figyelik az euróövezet főbb államkötvényhozamainak alakulását. Az euró gyengülése az említett államkötvényhozamok csökkenését jelezheti, mivel a befektetők menedéket jelentő eszközöket kereshetnek. Különösen a francia és a német hozamok állnak a figyelem középpontjában, ahol a részvényárfolyamok és a kötvényhozamok csökkenhetnek.
Ettől gyengül még az euro
Az Európai Központi Bank a múlt héten 2019 óta az első kamatcsökkentést hajtotta végre, ami a jelenlegi kamatemelési ciklus végét jelzi. A növekvő politikai bizonytalanságok nyomást gyakorolhatnak az EKB-ra, hogy a régió gazdaságának támogatása érdekében alkalmazkodóbb monetáris politikát folytasson. Ez még inkább eltérítheti a központi bank politikai irányvonalát nyugati társaitól, különösen a Federal Reserve (Fed) irányvonalától. A Fed csütörtökön fog dönteni a kamatlábáról, és nem várható, hogy irányvonal váltás következik be.
Az euróövezet gazdasága 2023 második felében stagnált, és a folytatódó politikai helyzet tovább homályosíthatja a kilátásokat. Az euróövezettel ellentétben az Egyesült Államok gazdasága sokkal erősebb és stabilabb, ami arra ösztönözheti a befektetőket, hogy eladják az eurót, és biztonságos menedékként az amerikai dollárt vegyék.
Érsek M. Zoltán