Mintegy 2,4 milliárd euró áll hét kedvezményezett ország rendelkezésére a Modernizációs Alap keretében. Az összeg az energiarendszerek korszerűsítéséhez, valamint az energetika, az ipar és a közlekedés üvegházhatásúgáz-kibocsátásának csökkentéséhez nyújt támogatást, továbbá segíti a 2030-ra kitűzött éghajlat- és energiapolitikai célok teljesítését.
A beruházásokat Romániában (1391,6 millió euró), Csehországban (520 millió euró), Lengyelországban (244,2 millió euró), Litvániában (85 millió euró), Magyarországon (74,3 millió euró), Szlovákiában (49,5 millió euró) és Horvátországban (40 millió euró) erősítették meg. Ezzel lezárul a Modernizációs Alap harmadik beruházási ciklusa, melynek során a kiadások jelentősen megnövekedtek a korábbi beruházási ciklusokhoz képest.
A Modernizációs Alap 45 beruházási javaslatot támogat a megújuló energiaforrásokból történő villamosenergia-termelés, az energiahálózatok korszerűsítése, az energiaágazat, az ipar, az épületek és a közlekedés energiahatékonysága, valamint a szénalapú energiatermelés alacsonyabb szén-dioxid-intenzitású üzemanyagokkal való felváltása terén. Néhány példa az Alap által támogatott beruházásokra:
- a településeken belüli közvilágítási rendszerek korszerűsítése, a szénalapú távfűtés és ETS létesítmények átalakítása biomasszával és gázzal működő rendszerekké, valamint az energiahatékonyság növelése Csehországban;
- megújuló energiaforrásokból történő villamosenergia-termelés Horvátországban;
- a középületek felújítása, az energiahatékonyság növelése Litvániában;
- 8 fotovoltaikus park és két kombinált ciklusú, gázturbinával működő létesítmény kiépítése – a villamosenergia-termeléshez jelenleg használt lignit megújuló energiaforrásokkal és gázzal történő helyettesítése céljából –, valamint a villamosenergia-hálózatok korszerűsítése Romániában;
- az ipar energiahatékonyságának javítása Lengyelországban;
- energiatárolási kifizetések a hálózatbiztonságért Magyarországon;
- a távfűtési és távhűtési hálózatok rehabilitációja és bővítése Szlovákiában.
A kedvezményezett tagállamok számára a Modernizációs Alapból a következő folyósítási ciklusban támogatható beruházási javaslatok benyújtására megállapított határidő 2022. augusztus 16. a nem kiemelt javaslatok (azaz az Alap prioritási területein kívül eső beruházások) és 2022. szeptember 13. a kiemelt javaslatok (azaz a kiemelt területekhez tartozó beruházások) esetében.