Ötmilliárd forintról hétmilliárd forintra emelkedett a mezőgazdasági biztosítás díjához nyújtott támogatás kerete, így a támogatás maximális mértéke az összes elszámolható költség 65 százalékáról 70 százalékára nőtt – közölte a Magyar Biztosítók Szövetsége (Mabisz).
A díjtámogatott agrárbiztosítási rendszere 2012 óta működik, akkor még 1,5 milliárd forint alatt maradt a támogatott mezőgazdasági biztosítások teljes állománydíja, idén már előreláthatólag eléri a 13 milliárd forintot.
A mezőgazdasági biztosítási díjtámogatásra idén április 6. és május 15. között pályázhattak a gazdálkodók, ezt követően, a június 9-ig benyújtott kérelmeknél a támogatási összeg munkanaponként egy százalékos csökkentéssel jár.
Az egységes kárenyhítő alapból csak azok a termelők jogosultak a megítélt juttatás teljes összegére, akik rendelkeznek a hozamérték legalább 50 százalékára vonatkozó mezőgazdasági biztosítási szerződéssel, amit díjtámogatott mezőgazdasági biztosítással is teljesíthetnek.
Megfelelő biztosítás hiányában az egyébként járó kárenyhítő juttatásnak csak a felére jogosultak. A biztosítás hiányában nem kifizethető összeg 2018-ban csaknem 3 milliárd forintra rúgott a Magyar Államkincstár (MÁK) és Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) adatai alapján.
A Mabisz adatai szerint 2019-ben a társaságok 38 százalékkal több kárt, 7,5 milliárd forintot fizettek ki a díjtámogatott és az egyéb biztosítási szerződések alapján, mint 2018-ban.
Az idei kötési szezonra a koronavírus nem gyakorolt negatív hatást, a támogatott mezőgazdasági biztosítások teljes állománydíja előreláthatólag meghaladhatja a tavalyit, a szeszélyes időjárás azonban a káradatokban már jelentkezik, a március-júniusi időszakban a károk száma meghaladja az 5 ezret, a várható kárérték 4 milliárd forintot tesz ki – írja a Mabisz.