Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Alig nőtt a brit gazdaság júliusban
No menu items!

Alig nőtt a brit gazdaság júliusban

A brit gazdaság teljesítménye az előző hónapokban mért ütemeknél jóval lassabban nőtt júliusban.

A brit statisztikai hivatal (ONS) adatai szerint a hazai össztermék (GDP) értéke júliusban 0,1 százalékkal emelkedett havi összevetésben mérve. Júniusban 1 százalékos havi GDP-növekedést mértek a brit gazdaságban.

Az ONS becslése szerint a júliussal zárult három hónapban 3,6 százalékkal nőtt a brit GDP-érték.

Ez is jelentős lassulás, és gyengébb a várakozásoknál is: az előrejelzési konszenzus átlaga 3,8 százalékos növekedést valószínűsített erre a három hónapra, és a júniusban véget ért háromhavi időszakban a brit GDP-érték 4,8 százalékkal emelkedett.

A statisztikai hivatal számításai szerint mindezek alapján a brit hazai össztermék júliusban még mindig 2,1 százalékkal alacsonyabb volt, mint tavaly februárban, a koronavírus-járvány megfékezése végett érvénybe léptetett első korlátozási intézkedéscsomag előtti utolsó teljes hónapban.

Az ONS hangsúlyozza ugyanakkor azt is, hogy július volt a hatodik olyan hónap egymás után, amelyben nőtt a brit hazai össztermék, tükrözve a koronavírus-járvány miatt korábban elrendelt korlátozások folytatódó – bár Angliában, Walesben és Skóciában eltérő ütemű – feloldását.

A tavaly február és 2021 júliusa között mért 2,1 százalékos halmozott GDP-visszaesésen belül a brit hazai össztermék 80 százalékát előállító szolgáltatási szektor teljesítménye ugyancsak 2,1 százalékkal, a feldolgozószektoré 2,3 százalékkal, az építőiparé 1,8 százalékkal csökkent.

A tavaly februárhoz viszonyított kumulatív teljesítménycsökkenés ugyanakkor messze elmarad az első zárlat okozta tavaly tavaszi szabadesésszerű zuhanástól: 2020 második negyedévében 19,5 százalékkal, a tavalyi év egészében átlagosan 9,8 százalékkal zuhant reálértéken a brit hazai össztermék, amely így a 2013-ban elért szintre esett vissza.
A tavalyi második negyedévi és az egész éves GDP-zuhanás egyaránt példátlan mértékű volt a modern brit gazdaságtörténetben.

Átmeneti megtorpanás?

Londoni makrogazdasági elemzők szerint ugyanakkor a legutóbbi aktivitási adatok arra vallanak, hogy a brit gazdaság – a koronavírus-fertőződések emelkedése okozta júliusi megtorpanás után – a múlt hónapban friss lendületre kaphatott.

Samuel Tombs

Samuel Tombs, a Pantheon Macroeconomics londoni üzleti elemzőműhely brit gazdasági ügyekkel foglalkozó főközgazdásza a júliusi GDP-adatok ismertetése utáni helyzetértékelésében kifejtette: a járvány üzleti hatásairól készített friss ONS-felmérés arra vall, hogy az üzleti szektor forgalma augusztusban 1,2 százalékkal emelkedett a júliusban mért 0,6 százalék után.

Mindemellett az éttermek és a kiskereskedelmi létesítmények látogatottsága, valamint a közlekedési eszközök használata is nőtt a múlt hónapban.

Az új felmérések azonban változatlanul azt mutatják, hogy a brit háztartások jelentős kisebbsége továbbra is fél a koronavírus-fertőződéstől, még azok is, akik a koronavírus elleni oltás mindkét adagját megkapták – hangsúlyozza a Pantheon Macroeconomics vezető londoni közgazdásza.

Tombs szerint mindez arra vall, hogy a fogyasztókkal közvetlenül érintkező szolgáltatási szektorok élénkülése ősszel ismét kifulladhat, különös tekintettel arra is, hogy a háztartási szektor elkölthető reáljövedelmeire a negyedik negyedévben várhatóan nyomást gyakorol a gyorsuló infláció.

Mindezek alapján a Pantheon Macroeconomics azzal számol, hogy a brit hazai össztermék a harmadik és a negyedik negyedévben egyaránt mérsékelt, 1,5 százalékos ütemben növekszik, vagyis a növekedési teljesítmény várhatóan messze elmarad a Bank of England jelenlegi előrejelzésétől, amely mindkét negyedévre 3 százalékos növekedést valószínűsít.

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

A Bükk-vidék Geopark elnyerte az UNESCO Globális Geopark címet

A geoparkok fontos szerepet töltenek be a vidéki térségek fejlesztésében a földtudományi értékekre alapuló, a helyi szolgáltatókat helyzetbe hozó fenntartható geoturizmus által

Baj van: több büntetést szabott ki a Nébih

Egy kicsivel rosszabbak lettek a számok, mint korábban, ez valószínűleg annak a kereskedői viselkedésnek köszönhető, amivel megpróbálják a fogyasztás visszaesése miatt kiesett nyereséget visszapótolni

MBH Bank: 345,3 milliárd forint korrigált adózás előtti eredmény 2023-ban

A társaság a tavalyi évben 350 millió euró értékben sikeres nemzetközi kötvénykibocsátást hajtott végre.

A kíberbűnözők mindig a könnyebb utat választják: az ügyfeleket veszik célba

A Magyar Államkincstár aktív részt vállal a KiberPajzs együttműködésben, amely a Bankszövetség és a Magyar Nemzeti Bank kezdeményezésére jött létre.

Hírek

Enyhe emelkedéssel nyithat a tőzsde az elemző szerint

Enyhe emelkedéssel nyithat szerdán a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) az Equilor Befektetési Zrt. vezető elemzője szerint.

Elemző: iránykereséssel nyithat a tőzsde

Hétfőn a BÉT részvényindexe, a BUX 141,21 pontos, 0,22 százalékos csökkenéssel, 65 095,72 ponton zárt.

A héten várható: Az MNB kamatdöntő ülést tart, államháztartási adatok

Tavaly decemberben a teljes munkaidőben alkalmazásban állók bruttó átlagkeresete 655 600, a kedvezmények figyelembevételével számolt nettó átlagkereset 451 300 forint volt.

Devizapiac – Gyengült a forint reggel

Gyengült a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben péntek reggel.

Elemző: átlag feletti forgalomban emelkedett a tőzsde

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 462 pontos, 0,71 százalékos emelkedéssel, 65 450,33 ponton zárt hétfőn.

BÉT – Emelkedő forgalomban csökkent a BUX a héten

Emelkedő forgalom mellett csökkent a héten a Budapesti Értéktőzsde (BÉT) részvényindexe,

NAV: már elérhetők az adóbevallási tervezetek

A bevallási tervezet ugyanis csak azokat a bevételi, jövedelmi adatokat tartalmazza, amelyek a NAV rendelkezésére állnak a munkáltatók és kifizetők bevallásai, adatszolgáltatása révén.

Elemző: a Richter húzta le a BUX-ot

A részvénypiac forgalma 28,7 milliárd forint volt, a vezető részvények a Mol kivételével gyengültek az előző napi záráshoz képest.

Gazdaság

MBH Bank: 345,3 milliárd forint korrigált adózás előtti eredmény 2023-ban

A társaság a tavalyi évben 350 millió euró értékben sikeres nemzetközi kötvénykibocsátást hajtott végre.

Stabil kilátással megerősítette az OTP-bankok besorolásait a Moody’s

A hitelminősítő kiemeli, hogy az OTP finanszírozása stabil, és mindenekelőtt a betétállományra épül.

Az MBH Bank lett a Fundamenta többségi tulajdonosa

A Fundamenta ezentúl az MBH Bank konszolidált leányvállalataként, de önállóan működik tovább

A költségvetés biztosította a forrásokat a nyugdíjak és a családtámogatások védelméhez

A költségvetés a válságokban is helytállt, a rendkívüli kiadások mellett is biztosította a forrásokat a nyugdíjak és a családtámogatások védelméhez, valamint a rezsicsökkentés fenntartásához.