A Johnson & Johnson (J&J) amerikai gyógyszer- és fogyasztási cikkeket gyártó vállalat kudarcot vallott az állítólag azbeszttel szennyezett babahintőpor körüli vitában. A cégnek 18,8 millió dollárt kell fizetnie egy 24 éves rákbetegnek – döntött egy bíróság az amerikai Kalifornia államban.
A felperes, Emory Hernandez Valadez azt állította, hogy a J&J babahntőporával való intenzív érintkezés miatt alakult ki a szíve körüli szövetekben halálos rákos megbetegedés (mezotelióma) gyermekkora óta – számolt be a Spiegel.
A vállalat bejelentette, hogy fellebbezni fog. Azt közölték, hogy ez “nincs összhangban a több évtizedes független tudományos értékelésekkel“, amelyek megerősítették, hogy a babahintőpor biztonságos: nem tartalmaz azbesztet és nem okoz rákot.
Hernandez egyelőre nem tudja behajtani a 18,8 millió dollárt, mert a J&J leányvállalatának, az LTL Managementnek a csődeljárásával kapcsolatban bírósági végzés született. A J&J a 8,9 milliárd dolláros csődegyezség részeként több mint 38 ezer pert kíván rendezni és megelőzni a jövőbeni eseteket.
A több tízezer per elsősorban a “Baby Powder” hintőporral kapcsolatos, amelyet sok nő a petefészekrákért okol. Az egyezségi kifizetés 25 évre oszlik meg, és része annak az összetett tervnek, amellyel a cég le akarja zárni az állandó jogi pereket.
A cég kitart amellett: a hintőpor tiszta
Ehhez tartozik a jogi kockázatok kiszervezésére létrehozott cég újbóli fizetésképtelenné nyilvánítása, miután egy amerikai bíróság januárban eredetileg elutasította a hitelezői védelem iránti kérelmét.
A Reuters hírügynökség 2018-as jelentése szerint a vállalat állítólag évtizedek óta tudott arról, hogy babahintőporai részben azbeszttel szennyezettek. A Johnson & Johnson tulajdonában olyan márkák vannak, mint a Penaten babaápoló és a Bebe.
A Reuters jelentése szerint 1971 és 2000 eleje között többször találtak kis mennyiségű azbesztet belső mintákban. Ezt az információt azonban soha nem adták át a felügyeleti hatóságoknak, és nem hozták nyilvánosságra. Az azbesztet rákkeltőnek tartják.
A vállalat visszautasította a vádakat. A Reuters cikke “egyoldalú, hamis és uszító” volt – írta a J&J közleményében.