Legénység nélküli űrszonda Holdra küldését tervezi 2024-ben az Egyesült Arab Emírségek. A közel-keleti ország hosszú távú űrprogramjában pedig egy marsi kolónia megépítése is szerepel.
Mohamed bin Rásid al-Maktúm, a Dubaj Emirség uralkodója a Twitteren azt írta: “A holdszonda az Emírségekben készül, és 2024-ben landol a Hold felszínén, olyan területen, amelyen emberi műszer még nem járt“. Nem részletezte, melyik terület felderítésére indulnak, valamint azt sem, hogyan jut az űrbe a szonda.
A holdjáró neve Rásid lesz, Mohamed apja, Rásid bin Szaíd al-Maktúm sejk tiszteletére.
Ha a 2024-es misszió sikerrel jár, az Egyesült Államok, a Szovjetunió és Kína után az Emírségek lesz a negyedik ország, amelyiknek űrjárműje a Holdra szállt. India, Izrael és Japán is megkísérete, egyiküknek sem sikerült.
Júliusban az Emírségek Amal nevű űrszondáját bocsátották fel Japánban, úton van a vörös bolygó felé. A tervek szerint februárban érkezik meg, abban az évben, amikor az Egyesült Arab Emírségek megalakulásának 50. évfordulóját ünnepli.
Jövő szeptemberben az Amal adatokat kezd küldeni a Földre, melyeket elérhetővé tesznek a nemzetközi tudományos közösség számára is – közölték illetékesek.
Mindezek mellett marsi kolónia építését is tervezik 2117-ig.