Az adózásban bevezetett digitális fejlesztések eredményeként jelentősen nőtt az adófizetési hajlandóság, és kiemelkedő mértékben fehéredett a magyar gazdaság – világítanak rá legfrissebb kutatásukban az Állami Számvevőszék (ÁSZ) elemzői.
Mint írták, a 2007-2019 közötti időszakban több mint duplájára nőtt a központi költségvetés áfabevétele, az áfarés – a kivetett és a beszedett áfa különbsége – pedig a 2010. évi 21,9 százalékról 6,6 százalékra mérséklődött, ami a legjelentősebb mértékű fehéredés az Európai Unióban.
Az összegzés szerint a gazdaságfehérítő intézkedések 2014-2018 között mintegy 1400 milliárd forint többletbevételt eredményeztek a költségvetés számára.
Az online pénztárgépek, majd az elektronikus közúti áruforgalom ellenőrző rendszer (ekáer) és az online számlarendszer bevezetése hozzájárult ahhoz, hogy 2007-ről 2019-re a befolyt áfabevétel több mint duplájára nőtt, a központi költségvetési bevételeken belüli aránya 2019-re több mint 30 százalékra emelkedett.
A gazdaságfehérítő intézkedések fontos hatása – az állami bevételek növekedése mellett -, hogy növeli az átláthatóságot, igazságos piaci viszonyokat teremt a gazdaság szereplői számára, jelentősen csökkenti a korrupció lehetőségét és erősíti a tisztességes adófizetést, a fair piaci versenykörnyezet megszilárdítását. A magyar gazdaság elmúlt években végbement fenntartható kifehérítése a korrupció elleni rendszerszintű fellépés eredményességét támasztja alá – hangsúlyozza a számvevőszék.