Jevgenyij Prigozsin orosz zsoldosfőnök gyakorlatilag “halott ember”, miután a hétvégén sikertelen lázadást vezetett Vlagyimir Putyin ellen – véli Ian Bremmer, az Eurasia Group politikai kockázati tanácsadó cég elnöke.
A hétvégi fegyveres felkelés, amelyet Prigozsin, Putyin korábbi szövetségese, a Wagner magán milíciacsoport alapítója követett el, az orosz elnök 23 éve tartó hatalmi pozícióját fenyegető legnagyobb veszélyként értékelhető. Antony Blinken amerikai külügyminiszter szerint a történtek korábban nem látott “repedéseket” tártak fel a Kremlben.
Prigozsin “halott ember” – mondta Ian Bremmer a CNBC-nenk. “Nagyon meglepődnék, ha néhány hónap múlva még mindig velünk lenne” – tette hozzá.
A Prigozsin vezette lázadás példátlan volt Putyin számára, aki addig gyorsan el tudta oltani az alkalmi fegyvertelen tüntetéseket. A hétvégén a Wagner-lázadók 200 kilométerre közelítették meg az orosz fővárost,, Moszkvát, mielőtt vezetőjük hirtelen bejelentette, hogy megszakítja az akciót.
“Putyin sokkal kevesebbért börtönözött be és gyilkolt meg embereket, mint amennyit Prigozsin tett vele” – monsta Bremmer. “Elképzelhetetlen számomra, hogy Putyin a feltétlenül szükségesnél tovább hagyja őt élni” – fejtette ki.
A Wagner-harcosok Moszkva felé vonulása a Kremlt a főváros védelmére sürgette, miután a zsoldosok állítólag néhány óra alatt átvették az ellenőrzést a délnyugat-oroszországi Rosztov városában.
Rosztov stratégiai szempontból szimbolikus jelentőségű, mivel az orosz hadsereg déli katonai körzetének székhelye, Putyin Ukrajna elleni háborújának logisztikai és parancsnoki központja.
Az Alekszandr Lukasenko fehérorosz elnök által közvetített alku részeként Prigozsin fehéroroszországi száműzetésbe vonul, cserébe a felkelés leállításáért. A Kreml beleegyezett, hogy a Prigozsin elleni büntetőeljárást ejtsék – írta a TASZSZ orosz állami ellenőrzés alatt álló hírügynökség.
“Nyilvánvaló, hogy ez Putyin elnök példátlan gyengeségét mutatja” – mondta Bremmer.
“Ugyanakkor, miközben Putyint példátlanul próbára tették, nem volt egyetlen magas szintű disszidálás sem az orosz hadseregből, az orosz kormányból vagy az orosz oligarchák közül – tehát bárki, aki azt hiszi, hogy Putyin hirtelen a hatalom elhagyásának küszöbén áll, annak szintén el kell ismernie, hogy nem ott tartunk” – tette hozzá.
A Prigozsin és a moszkvai katonai intézményrendszer közötti viszály az elmúlt hetekben eszkalálódott, miután a Kreml azt akarta, hogy július 1-jéig minden magán zsoldoscsapat szerződést kössön a védelmi minisztériummal. Prigozsin ezt elutasította.
A patthelyzet akkor ömlött a nyilvánosság elé, amikor Prigozsin pénteken fegyveres lázadást indított, miután azzal vádolta meg az orosz hadsereget, hogy rálőtt a zsoldosaira.
“Prigozsin célja az volt, hogy felhívja Putyin figyelmét és vitát kényszerítsen ki a tevékenységének megőrzéséhez szükséges feltételekről – meghatározott szerep, biztonság és finanszírozás” – írta Tatyjana Sztanovaja, a Carnegie Russia Eurasia Center vezető munkatársa a Twitteren.
“Ezek nem a kormány megbuktatására irányuló követelések voltak, hanem kétségbeesett próbálkozás a vállalkozás megmentésére, abban a reményben, hogy Prigozsin érdemeit Bahmut átvételében figyelembe veszik, és az aggodalmak felkeltik Putyin komoly figyelmét” – tette hozzá.
A Wagner-harcosok jelentős erőt képviseltek Putyin Ukrajna elleni háborújában, és fontos szerepet játszottak Bahmut városának elfoglalásában.