Hirdetés
Kezdőlap Gazdaság Az európai gazdaság elkezdett életjelet mutatni
No menu items!

Az európai gazdaság elkezdett életjelet mutatni

Az európai gazdaság 0,3%-os növekedéssel az első negyedévben életjeleket mutat, köszönhetően annak, hogy az infláció és az energiagondok enyhülnek.

Európa gazdasága az év elején kissé felélénkült, a január-márciusi negyedévben 0,3%-os növekedést regisztrált 2023 utolsó három hónapjához képest, mivel a fogyasztókra nehezedő inflációs terhek enyhültek, és a stagnáló német gazdaság, a kontinens legnagyobbja szerény életjeleket kezdett mutatni.

Az AP információi szerint a 20 országot magában foglaló euróövezet 2022 harmadik negyedéve óta a legerősebb teljesítményt érte el, és javított a 2023 utolsó két negyedévében mért 0,1%-os zsugorodáson – derül ki az Európai Unió statisztikai hivatala, az Eurostat napokban közzétett hivatalos adataiból. Korábban a gazdaságot a fogyasztói vásárlóerőt megcsappantó magas infláció, valamint az energiaárak megugrása hátráltatta, amely azzal függött össze, hogy Oroszország leállította a földgázszállítások nagy részét.

Ezek az ellenszelek az energiaárak csökkenésével és az áprilisi 2,4%-os inflációval enyhültek. Az Európai Központi Bank rekordmagas kamatlábai azonban, amelyek célja az infláció visszaszorítása, újabb akadályt jelentettek, mivel megemelték a vállalkozások és a fogyasztók hitelköltségeit. Az infláció viszont már nincs olyan messze az Európai Központi Bank által kitűzött 2%-os céltól, ami olyan spekulációkhoz vezetett, hogy az euróövezet központi bankja júniusban csökkentheti irányadó kamatlábát a jelenlegi rekordmagas, 4%-os szintről.

A jó hírek közé tartozik az is, hogy a német gazdaság – amelynek gazdasági lassúsága folyamatos vitát váltott ki arról, hogyan lehetne a növekedés útjára állítani – az év első három hónapjában 0,2%-kal bővült. De miközben a fellendülés örvendetes, nem valószínű, hogy megszűnnek azok a Németországot sújtó hosszú távú problémák, mint amilyen a túlzott bürokrácia, a szakképzett munkaerő hiánya, az olyan infrastruktúrába való elégtelen beruházások, mint a vasúti hálózatok és a nagysebességű internet, valamint a digitális technológia késedelmes bevezetése az üzleti életben és a kormányzatban. “Németország jól ismert strukturális gyengeségei nem tűnnek el egyik napról a másikra, és korlátozni fogják az idei fellendülés ütemét” – mondta Carsten Brzeski, az ING bank makro-szakértője.

Franciaország, az euróövezet második legnagyobb gazdasága 0,2%-os növekedést ért el, míg Spanyolország 0,7%-os növekedéssel az élmezőnybe tartozott. Az eurózóna teljes mutatóját felfelé tolta Írország 1,1%-os növekedése, amelynek kedvező gazdasági statisztikája viszont az ott székhellyel rendelkező multinacionális vállalatoknak köszönhető.

Érsek M. Zoltán

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Megkapták a bérüket a Dunaferr dolgozói, a kormány fizetett

A Lyberty Steel acélipari vállalat többszöri felszólításra sem tett...

Rohamosan terjed a gyilkos kór itthon: egyre több térségben fertőz

Október 1-jétől több mint 150 madárinfluenza-kitörést regisztrált a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal.

Bánhegyi Zsófia: a női karrier alapja az önazonosság és egymás támogatása

Ahhoz, hogy egy női munkavállaló sikeres legyen a karrierépítésben...

30 százalékos béremelés a vízügyi terület dolgozóinak januártól

A 2022-es rendkívüli aszály megmutatta, hogy milyen fontos lételeme Magyarországnak a víz -.
Hirdetés

Hírek

Nacsa Lőrinc felel államtitkárként a nemzetpolitikáért

Nacsa Lőrinc felel államtitkárként a nemzetpolitikáért.

Gyengült a forint árfolyama

Az euró 1,0714 dollárt ért hétfő reggel a péntek esti 1,0694 dollár után.

BÉT – Mínuszban zárt a BUX

A BUMIX 6793,64 ponton zárt pénteken, ez 59,36 pontos, 0,87 százalékos csökkenés a csütörtöki záráshoz viszonyítva.

Gyengült pénteken a forint

Gyengült pénteken a forint a kora reggeli jegyzéséhez képest a főbb devizákkal szemben.

Devizapiac – Vegyesen mozgott a forint kedd reggel

Az euró jegyzése hét órakor 408,10 forintra gyengült az előző esti 408,27 forintról

Az Operában a “IV. Murat” operaelőadást adják elő a 2024-es Török-Magyar Kulturális Év részeként

Az opera török nyelven, magyar és angol felirattal kerül bemutatásra, így a szélesebb közönség is hozzáférhet ehhez a kulturális mesterműhöz.

Vegyesen alakult a forint árfolyama szerda reggel

Az euró jegyzése a kedd kora esti 1,0810 dollárról 1,0814 dollárra változott.

Jöhet Hollywood! – Új filmstúdiók várják a bécsi filmipar felvirágzását

Az üzemeltetők 2025-re változatos osztrák, nemzetközi és akár hollywoodi játékfilmekre, sorozatok gazdag kínálatára számítanak.

Gazdaság

Az MFB kiemelt jelentőségű pénzügyi művelete

A klubhitelek lényege, hogy a hitelfelvevő nem egyetlen pénzintézettől, hanem több banktól, azaz az általuk alkotott csoporttól jut forráshoz, amelyet a részt vevő bankok azonos feltételekkel és futamidőre biztosítanak.

Megszületett a döntés: így változik majd az ÁFA az Európai Unióban

2024. november 5-én az Európai Unió Gazdasági és Pénzügyi Tanácsának (ECOFIN) miniszterei a soros magyar elnökség alatt elfogadták az úgynevezett „VAT in the Digital...

Történelmi csúcson a bitcoin

A bitcoin eddigi történelmi csúcsa 73 ezer 777 dollár volt, ezt idén március 14-én érte el.

Hát ezt is megértük! Már dolláros nyugdíjra is spórolhatunk

Ehhez persze be kellett fektetni az eurót és a dollárt is, amit egyre többen megtesznek a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai szerint.