Kezdőlap Gazdaság Az MNB szerint K-alakú kilábalás jön
No menu items!

Az MNB szerint K-alakú kilábalás jön

A magyar bankrendszer sokkellenálló-képessége erős maradt, de a kilábalás nem minden gazdasági szektort érint majd egyformán, ezért a gazdaságtámogató intézkedések előtérben maradhatnak – mondta Dancsik Bálint, a Magyar Nemzeti Bank főosztályvezetője a novemberi Pénzügyi stabilitási jelentést ismertetve.

A szektor első féléves eredménye pozitív maradt a végrehajtott jelentős céltartalékképzés ellenére. Az intézményeknek csak kis része válna sérülékennyé még súlyos stressz esetén is – emelte ki.

A járvány második hullámának felfutása és az elhúzódó kilábalás miatt további gazdaságtámogató intézkedésekre lehet szükség – jelezte. Hozzátette, hogy a bankrendszer likviditási tartalékai bőségesek, ebben a jegybanki likviditásbővítő intézkedéseknek jelentős hatásuk volt.

Dancsik Bálint

Ismertette: a húsz éve kiadott jelentésük szerint a teljes hitelintézeti szektor mérlegfőösszege 2000-ben 9 ezer milliárd forint volt, idén az első félév végén 47 ezer milliárd forintra bővült. A magánszektor betétállománya 4,7 ezer milliárd forintról 20 ezer milliárd forintra, a hitelállománya 3,8 ezer milliárd forintról 16,4 ezer milliárd forintra nőtt az elmúlt húsz évben 2020 első félévének végére.

Az időszakban a szektor saját tőkéje 823 milliárd forintról 4,7 ezer milliárd forintra, míg éves adózott eredménye 82 milliárd forintról 304 milliárd forintra bővült. A nominális GDP 3,5-szeresére emelkedett ugyanebben az időszakban, ami azt jelenti, hogy ezek a mérlegtételek a GDP arányában is bővültek – fejtette ki.

Kiemelte: a magyar bankrendszer likviditási- és tőkehelyzete javult az elmúlt fél évben, erősítette az ellenállóképességét még egy hosszabban elhúzódó kilábalással szemben is.

A nemzetközi környezetre elhúzódó, és ágazatonként eltérő ütemű, azaz K-alakú kilábalás jellemző, emiatt a gazdaságtámogató intézkedések előtérben maradhatnak az MNB szerint.

Tehát a minden szektort egyformán érintő V-alakú visszapattanás helyett olyan kilábalás jön, amelyben egyes szektorok gyorsan nőnek majd, míg másoknál elhúzódik a válság – magyarázta Dancsik Bálint.

Aláhúzta, hogy a jegybanki, és az állami programok fenntartják a hitelezést, a vállalati hitelezés megtorpanása után a kkv-hitelezés új lendületet vett a harmadik negyedévben, és a lakáshitelpiac is élénkülést mutatott. A fizetési moratórium átmenetileg támogatást nyújt a banki portfólióminőségben, ugyanakkor emellett nőnek a hitelkockázatok és az előretekintő értékvesztés is.

Jelezte azt is, hogy adataik szerint idén a bankok kisebb aránya szigorított a hitelezési feltételeken, mint a 2008-as válság idején, amikor 90 százalék szigorított. A harmadik negyedévben a lakáshitelek iránti kereslet élénkült, a fogyasztási hiteleknél nem volt elmozdulás a korábbi negyedévekhez képest.

A kilábalás szempontjából fontosnak nevezte a bankok hitelezési hajlandósága fennmaradását, és azt, hogy a gazdaság szereplői továbbra is megfelelő finanszírozási forrásokhoz juthassanak, amit a hitelpiaci állami szerepvállalás elősegíthet.

Jelezte: 2019 közepe óta állami támogatású az új lakossági hitelek harmada, a babaváró hitelállomány 2020 novemberre közel ezer milliárd forint. A lakossági szegmensben az államilag támogatott babaváró konstrukció és a CSOK, míg a vállalati szegmensben a jegybank Nhp Hajrá! programja, valamint az állami bankok és garanciaintézmények hitel- és garanciaprogramjai nyújtanak támaszt a hitelpiacnak.

Ezeknek és a fizetési moratórium támogató hatásának köszönhetően a hitelállomány éves növekedési üteme a harmadik negyedévben a vállalati szegmensben 8 százalékot, a háztartásiban pedig 16 százalékot ért el.

Közölte: idén a vállalati hitelek állománya 6-9 százalékkal, a háztartási hitelállomány pedig 8-12 százalékkal bővülhet. Várakozásuk szerint az éves vállalati hiteldinamika jövőre 4 százalék felett, míg a háztartási dinamika 5 százalék felett alakulhat, és két éven belül mindkét szegmensben visszatérhet a hitelállomány kétszámjegyű bővülése is. A banki hitelezési hajlandóság növekedését, és ezáltal a vállalati hitelállomány bővülését a kockázatmegosztást segítő állami garanciaprogramok jelentős kiterjesztése is támogathatná a következő időszakban – mondta.

Közölte: a bankok vállalati hitelállományának 15-20 százaléka kapcsolódik kiemelten kockázatos, moratóriumban lévő cégekhez. A hitellel rendelkező háztartásoknak pedig jövedelmi helyzet, munkaerőpiaci státusz változása, illetve a moratóriumban való részvétel alapján az 5-10 százaléka tekinthető sérülékenynek. A kormány 2021 januárjától célzottan meghosszabbítja a fizetési moratóriumot, segítve a sérülékennyé vált adósokat likviditási helyzetük kezelésében, így 2021 első felében nem várható a késedelmes hitelek arányának jelentős megugrása.

Arra is kitérte, hogy a gyenge profitabilitás jelentős kihívás elé állíthatja a bankokat. A bankrendszer 2020 első félévében a kockázati költségek növekedése ellenére pozitív, ám a korábbi éveknél jóval alacsonyabb adózott eredményt ért el.

0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Négy magyarországi szállodával bővül a Hilaris Hotels

Zentai Péter Tovább folytatódik a Hilaris Hotels dinamikus növekedése: májusban...

Megkezdte működését Debrecenben a Zöld őrszem környezeti ellenőrző rendszer

Kiépült és elkezdte működését Debrecenben a Zöld őrszem elnevezésű környezeti ellenőrző rendszer

Történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 1340,64 pontos, 1,42 százalékos emelkedéssel 95 473,35 ponton, új történelmi csúcson zárt szerdán.

A magyar borágazat jövője a minőség és az innováció

A magyar borok képesek felvenni a versenyt a világ legnevesebb borvidékeivel minőség, sajátosság és sokszínűség tekintetében.
Hirdetés

Hírek

Megkezdte működését Debrecenben a Zöld őrszem környezeti ellenőrző rendszer

Kiépült és elkezdte működését Debrecenben a Zöld őrszem elnevezésű környezeti ellenőrző rendszer

Történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 1340,64 pontos, 1,42 százalékos emelkedéssel 95 473,35 ponton, új történelmi csúcson zárt szerdán.

A magyar borágazat jövője a minőség és az innováció

A magyar borok képesek felvenni a versenyt a világ legnevesebb borvidékeivel minőség, sajátosság és sokszínűség tekintetében.

1,8 tonnányi, a Velencei-tóban elpusztult halat szállítottak el

Kedd délig 1800 kilogrammnyi elhullott halat szállítottak el a Velencei-tó mellől.

A Magyar Telekom részvény-visszavásárlást indít

A Magyar Telekom május 19-től kezdődően részvény-visszavásárlási tranzakciókat tervez végrehajtani a Budapesti Értéktőzsdén legfeljebb 39,1 milliárd forint értékben - közölte a cég a tőzsde honlapján szerdán.

Sok tízezer forinttal csábítják a bankok a diákokat

Díjmentes számlavezetés, bankkártya mellé több tízezer forintos ajándékot kaphatnak azok a diákok, akik most nyitnak újonnan bankszámlát. A ballagási pénzeket megéri bankszámlán tartani, a fesztiválok is egyre inkább készpénzmentesek ma már

Nacsa Lőrinc: ötödik alkalommal rendezik meg a Nagy Ipoly-takarítást

Ötödik alkalommal rendezik meg a Nagy Ipoly-takarítást augusztus 7. és 10. között, a környezetvédelmi akcióra július 15-ig lehet jelentkezni

103 millió forint bírságot szabott ki az MNB kilenc biztosítóra

A Magyar Nemzeti Bank (MNB) összesen 103 millió forint bírságot szabott ki kilenc biztosítóra a csoportos hitelfedezeti biztosítások termékfelügyeleti és -irányítási problémái miatt
Hirdetés

Gazdaság

Az MNB üdvözli a jegybanktörvény módosítását

A jegybank a jövőben kizárólag a törvényben meghatározott alapfeladatok ellátására fókuszál, elkötelezett az intézmény átlátható és hatékony működése mellett

Július 1-től újabb szigor az online számlaadat-szolgáltatásban. Itt van mire figyeljünk.

Az Online Számla rendszerbe jelentett számlaadatok pontosságának javítása érdekében újabb szigorítás várható a Nemzeti Adó- és Vámhivatal részéről a figyelmeztető- (WARNING) és hibaüzenetek (ERROR) kapcsán,

Devizapiac – Erősödött kissé a forint kedd reggelre

Erősödött kissé a forint a főbb devizákkal szemben kedd reggelre az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Szokatlan mértékű túlterheléses támadás érte az OTP-t

Nemzetközi mércével mérve is szokatlan méretű túlterheléses támadás érte csütörtökön az OTP Bank digitális ügyfélkiszolgálási felületeit