A The Wall Street Journal elemzése szerint Kína, Európa és Mexikó gazdasága az akadozás jeleit mutatja, az amerikai pedig erősödik. Sajtóértesülések szerint Donald Trump amerikai elnök fontolgatja, hogy 10-ről 25 százalékra emeli a 200 milliárd dollár értékű kínai importárura kivetendő védővámot.
Az amerikai kormányzat július 10-én jelentette be, hogy több ezernyi kínai termékre – köztük élelmiszerekre, bútorokra, vegyi árura – 10 százalékos védővámot vet ki – jelentette Járai Judit, az MTI tudósítója Washingtonból.
A Reuters brit hírügynökségnek nyilatkozó, neve elhallgatását kérő forrás szerint a vámtarifák megemelését akár már szerdán is bejelentheti a kormányzat.
Július elején Washington 34 milliárd értékű kínai portékára már kivetett 25 százalékos védővámot, amire válaszul Peking ugyanilyen értékben vezetett be védővámot amerikai importcikkekre.
Kedden éjjel internetes oldalán a The Wall Street Journal terjedelmes elemzést jelentetett meg, amelyben azt fejtegette, hogy
Kína, Európa és Mexikó gazdasága az akadozás jeleit mutatja, miközben az amerikai gazdaság erősödik. Ez több lehetőséget ad Washingtonnak, miközben manőverezik az ezen országokkal, vagy országcsoporttal folytatott kereskedelemben.
A lap emlékeztet arra, hogy kedden nyilvánosságra hozott hivatalos adatok szerint az amerikai bérek és jövedelmek az év második negyedében csaknem egy évtized óta most emelkedtek a legnagyobb mértékben, és júniusban a fogyasztás is magabiztosan növekedett. A GDP (bruttó hazai termék) növekedése pedig a második negyedévben 4,1 százalékos volt.
Ezzel szemben – írta a The Wall Street Journal – a mexikói gazdaság a második negyedévben beszűkült, az eurózóna gazdasági növekedése ugyanebben az időszakban 1,4 százalékos volt, és a kínai ipar termelése öt hónap óta a legalacsonyabb.
A lap idézte a Kínai Kommunista Párt politikai bizottsága által kedden közzétett jelentést, amely szerint
a kínai gazdaságnak "néhány új nehézséggel és új kihívással kell szembenéznie".
A kínai pártközlemény, anélkül, hogy utalt volna a vámtarifákra vagy a kereskedelmi konfliktusokra az Egyesült Államokkal, leszögezte: “nyilvánvaló változások vannak a külső környezetben”.