A 2013-ban elindított bányászati koncessziós rendszer keretében ezúttal tíz magyarországi területen pályázhatnak a szektor befektetői koncessziós jog megszerzésére – közölte az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM).
A tájékoztatás szerint szénhidrogén-kutatásra, feltárásra és kitermelésre Csongrád, Csorna, Érd, Kadarkút, Kisvárda, Nyírbátor, Pusztaszer és Zala-Kelet; geotermikus energia kutatására, kinyerésére és hasznosítására Gádoros területére, míg lignit kutatására, kitermelésére és hasznosítására Sajókápolna területére hirdetett pályázatot a tárca.
A pályázati kiírások a kitöltött koncessziós pályázati azonosító lap benyújtásával, területenként nettó százezer forintos vételáron vásárolhatók meg.
A pályázatokat szeptember 25-én Csongrád, Csorna, Érd, Kadarkút és Kisvárda területre, szeptember 26-án Nyírbátor, Pusztaszer és Zala-Kelet, Gádoros és Sajókápolna területre 10 és 12 óra között kizárólag személyesen lehet benyújtani a Magyar Bányászati és Földtani Szolgálat ügyfélszolgálati irodájában.
A pályázatok értékelése a benyújtási határidőt követő 90 napon belül megtörténik. A koncesszió megadásáról szóló eredményhirdetéstől számítva 90 nap áll rendelkezésre a koncessziós szerződések megkötésére, ezt a határidőt az innovációs és technológiai miniszter egy alkalommal, legfeljebb 60 nappal meghosszabbíthatja.
A koncesszió időtartama geotermikus területek esetében a szerződés hatályba lépésétől számított 35 év, a szénhidrogén kutatási területeknél 20 év. Szerződésszerű és késedelem nélküli kötelezettség-teljesítés esetén az elnyert koncesszió egy alkalommal, a koncesszió eredeti időtartamának legfeljebb a felével, pályázat kiírása nélkül is meghosszabbítható – közölte az ITM. (MTI)