Ausztráliában kifejlesztettek egy olyan emberi agyba ültethető mesterséges intelligenciával (AI) szoftverrel működő eszközt, amely a súlyos paralízisben szenvedő emberek mindennapi életét könnyítheti. Lehetővé vált az is, hogy végrehajthassák a beültetélst és a valóságban is kipróbálják a működését – adta hírül a Hszinhua hírügynökség.
A Royal Melbourne-i Kórházban a fejlett gémkapocs méretű implantátumot, amelyet Stentrode-nak neveznek, a résztvevők motoros tevékenységért felelős agykérgébe ültetik be.
A remények szerint öt betegnél, akik részt vettek a megelőző vizsgálatokban, az implantátum képes lesz felvenni az agy jeleit és továbbítani azokat a kommunikációt a számítógéphez.
“Ha ez a próba sikeres, és létrejön az agy-számítógép interfész, akkor az ilyen típusú sérülésekkel és betegségekkel küzdő emberek kommunikálni tudnának a jövőben, ami csodálatos lenne” – mondta Peter Mitchell professzor, a Royal Melbourne Kórház.
A készülék készítője, Thomas Oxley egyetemi docens, a Synchron ügyvezető igazgatója is, azt mondta, hogy a technológia az agyi jeleket az implantátumon keresztül rögzíti, az AI technológia dekódolja és egy számítógépre továbbítja.
“Ezekkel a jelekkel az egyének használhatnák az őket segítő technológiákat. Például a személyi számítógépet kezelhetnék, szövegeket generálhatnának, vagy a mobilitásukat segítő eszközöket használhatnának. Vagyis eszközöket, amelyek segítenek a mindennapi életben, viszont a betegek számára csak a speciális szoftverek gondolkodásával és közvetlen irányításával vehetők igénybe” – magyarázta Oxley.
“Ez segítség a felhasználóbarátabb biotechnológia kialakításában a neurológiai állapotú betegek számára, és segíthet abban is, hogy jobban megértsük, hogyan működik az emberi agy általában” – tette hozzá Oxley.
A próbák várhatóan 2019 közepén kezdődnek.