Kezdőlap Világgazdaság Brexit - A rendezetlen kilépés lenullázná a brit növekedést
No menu items!

Brexit – A rendezetlen kilépés lenullázná a brit növekedést

Londoni pénzügyi elemzők szerint a következő két évre leáll a brit gazdaság növekedése, ha Nagy-Britannia megállapodás nélkül lép ki az Európai Unióból.

Az Institute for Fiscal Studies (IFS) londoni pénzügyi kutatóműhely különböző Brexit-forgatókönyveket modellező tanulmányában közölte: számításai szerint

a rendezetlen kilépés 2020-ban 1,2 százalékponttal, 2021-ben 1 százalékponttal, 2022-ben 0,3 százalékponttal lassítaná a brit hazai össztermék (GDP) növekedési ütemét.

A ház alapeseti előrejelzésében – amely a Brexit további halasztásával számol – éves átlagban 1,2 százalékos növekedés szerepel ugyanerre a három évre, vagyis ennek alapján a rendezetlen Brexit jövőre és 2021-ben gyakorlatilag zéró egész éves GDP-növekedést jelentene.

A cég az időszakon belül rövid távú recessziót is valószínűsít a brit gazdaságban rendezetlen kilépés esetére.

Brexit. Megéri?

Az IFS modellszámítása szerint megállapodás nélküli Brexit esetén a brit GDP-érték 2022-ben 2,6 százalékkal – idei árakon számolva 57,7 milliárd fonttal (22 ezer milliárd forinttal) – lenne kisebb annál a szintnél, amelyet a brit gazdaság az alapeseti forgatókönyv alapján addig elérhetne.

A tanulmány a Nagy-Britanniában élő és dolgozó külföldi EU-állampolgárok tömeges távozását is valószínűsíti a megállapodás nélküli Brexit esetére.

Az IFS becslése szerint e forgatókönyv alapján a teljes – tehát az egész világból érkező – nettó bevándorlás rövid távon zéróra esik vissza, mivel a Nagy-Britanniából az Európai Unióba irányuló nettó kivándorlás olyan mértéket öltene, hogy ellensúlyozná az unión kívüli térségekből érkező, évente hozzávetőleg 200 ezer fős nettó bevándorlást.

A cég azzal számol, hogy rendezetlen kilépés esetén az Európai Unióból érkező, jelenleg évi nettó 60 ezer fős bevándorlás nettó 150 ezer fős kivándorlássá fordulna át, és a távozó külföldi EU-állampolgárokhoz évente 50 ezer brit is csatlakozna, akik uniós országokba vándorolnának ki.

Más új elemzések szerint a brit vállalati szektort az uniós munkaerő távozása mellett a hirtelen belépő vámterhek rendkívüli adminisztrációs költségei is jelentősen megterhelnék.

A brit adó- és vámhivatal (HMRC) friss becslése szerint csak a vámáru-nyilatkozatok kitöltése évente 15 milliárd fontjába (5600 milliárd forint) kerülne az érintett 245 ezer brit vállalatnak.

Az HMRC szakértőinek becslése szerint megállapodás nélküli Brexit esetén évente 215 millió import- és exporttétel esetében kellene vámadminisztrációt végezni az Egyesült Királyság és az Európai Unió jelenleg akadálytalan kétoldalú kereskedelmében.

0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Szerdától az EU-állampolgárok is csak elektronikus beutazási engedéllyel léphetnek be az Egyesült Királyságba

Szerdától az Európai Unió tagországainak állampolgárai is csak az elektronikus beutazási engedély (Electronic Travel Authorisation, ETA) birtokában léphetnek be az Egyesült Királyságba.

Újabb 5 milliárd forint támogatás feldolgozó üzemek fejlesztésére

Az érintettek a tervezett beruházási költségek 50 százalékára pályázhattak, de ez bizonyos esetekben elérhette a 70 százalékot is.

Wunderbar Fesztivál 2025: „Német. Egy nyelv – sok történet.”

2025-ben negyedik alkalommal rendezik meg Magyarországon a Wunderbar Fesztivált, ismét rávilágítva a német nyelv sokszínűségére és jelentőségére a gazdaság, a kultúra és az oktatás területén.

Hibridként hódíthat az új Audi Q7

Képzelj el egy reggelt, amikor hangtalanul suhansz a városban,...
Hirdetés

Hírek

Nem ússzuk meg: áprilistól ez is kell a beutazáshoz az Egyesült Királyságba

Április 2-tól minden magyar állampolgárnak is szüksége lesz az...

Vidéki otthonfelújító nyugdíjasok irány az Államkincstár

A kormány kibővítette a kedvezményezetti kört, így a nyugdíjasok...

Így módosulhat most az ESG-törvény

A Nemzetgazdasági Minisztérium társadalmi egyeztetést indít az Európai Bizottság...

Erősödött a forint reggel

Erősödött a forint árfolyama hétfő reggel a főbb devizákkal szemben a péntek esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Március végétől Debrecenből Lipcsébe és Máltára hoz járatot a BMW

A Universal Airlines március 30-tól heti két retúrjáratot indít...

Németország kiszabadult a költségvetési kalodából. Örülhetünk?

Friedrich Merz A német parlament történelmi döntést hozott: elfogadták azt...

Gyengült hétfő reggelre a forint

Az eurót hétfő reggel hét órakor 399,59 forinton jegyezték a péntek esti 398,92 forint után. A dollár jegyzése 367,36 forintra ment fel 366,46-ról, a svájci franké pedig 415,39-re 414,30 forintról.

Gyengült a forint kedd reggel

Gyengült a forint árfolyama kedd reggel a főbb devizákkal szemben az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Hirdetés

Gazdaság

Európai terjeszkedéséhez olasz bankot nézett ki az ING

  Fotó: popso.it Európai terjeszkedési tervéhez igazodva az ING, Olaszország felé vette az irányt, ahol a Banca Popolare di Sondrioval vette fel a kapcsolatot. Az ING Group...

Az adóelőlegből is igénybe vehető az szja-kedvezmény

Nyomtatásra, irattárolásra sincs szükség, mert a nyilatkozatot az adóhivatal automatikusan továbbítja az abban megjelölt munkáltatónak, kifizetőnek.

Az alapvető élelmiszerek árának csökkentéséért lép a GVH

A nemzeti versenyhatóság álláspontja szerint az érdekképviseleti szervezetek által rendszeresen kiadott áremelési közlemények sérthetik a tisztességes piaci versenyt és fokozzák az inflációs nyomást.

Itt az első kamatforduló, utalják a csúcshozamot az inflációkövető állampapírokra

A PMÁP-ot az államkincstár 99 százalékos árfolyamon váltja vissza, de ez az egy százaléknyi veszteség is bőven megéri, hiszen a többi lakossági állampapír közül a legalacsonyabb kamatú is 5,5 százalékot fizet