Kezdőlap Hírek Brexit: sakk a brit gazdaságnak. EU-s állampolgárságra hajt, aki teheti
No menu items!

Brexit: sakk a brit gazdaságnak. EU-s állampolgárságra hajt, aki teheti

A brit lakosság két esztendővel ezelőtt, szoros népszavazáson döntött az Európai Unió elhagyásáról, ám a kilépés minden következménye még ma sem belátható. Egy dolog viszont már biztos: a Brexit miatt már most vállalatok tucatjai menekülnek az Egyesült Királyságból.

A brit gazdaság számára kedvezőtlen döntés megszületése óta számos nemzetközi vállalat bejelentette, hogy részben vagy teljes egészében kivonul Nagy-Britanniából, mellettük pedig a helyi cégek is kénytelenek összébb húzni a nadrágszíjat – írja a Guardian. Így tett többek mellett a híres brit áruházlánc, a House of Fraser is, amely a közelmúltban hozta nyilvánosságra, hogy 59 üzletéből 31-et hamarosan bezár.

Az igazán nagy érvágás azonban az olyan nagyvállalatok távozása lehet, mint a BMW és az Airbus. Előbbi számos nagy-britanniai üzemét bezárja, köztük a legnagyobb, Walesben működő gyárát is, aminek következtében éppen ott szökhet az egekbe a munkanélküliek száma, ahol a legtöbben voksoltak az EU elhagyása mellett.

Az amerikai Baker Mckenzie felméréséből nemrég az is kiderült, hogy az általuk megkérdezett 800 francia, német, spanyol, holland, svéd és ír cégvezető közel fele azt válaszolta, hogy az érdekeltségeik csökkentették a beruházások számát az Egyesült Királyságban a népszavazás óta. A Guardian szerint e számok fényében nem is olyan meglepő, hogy a múlt hétvégén rengetegen tüntettek a Brexit ellen szerte az országban.

A kimutatások ráadásul azt jelzik, hogy a Brexit ez idáig 20-40 milliárd fontjába került Nagy-Britanniának. Ezzel párhuzamban a brit GDP növekedése mindössze 0,1 százalék volt az első negyedévben, és a becslések szerint a második negyedévben is alig fogja elérni a 0,2 százalékot. Ennek következtében pedig a font is lejtőre kerülhet, igaz, a brit fizetőeszköz már napjainkban is 10 százalékkal kevesebbet ér, mint a népszavazás előestéjén. Az Egyesült Királyság gazdasága tehát láthatóan és érezhetően lassul, mindezt úgy, hogy még a közelben sincs a hosszúra nyúló kilépési folyamat vége.

Mindehhez jön az is, hogy a britek közül egyre többen próbálnak meg EU-s állampolgárságot szerezni – igaz, úgy, hogy nagyrészük a brit állampolgárságot is megőrzi. A BBC adatai szerint 2017-ben 17 EU-s tagállamban összesen 12 993 britnek sikerült – a nagyságrendet tekintve elsősorban német, másodsorban francia, illetve belga – állampolgárságot kapnia. Ez pedig egyértelmű jele annak, hogy sokan érzik úgy: az EU-s kedvezményeket – köztük az unión belüli szabad mozgást – kár lenne feladni. Ezt mutatja, hogy 2016-ban, a Brexit-népszavazás idején két és félszer kevesebben, alig több mint ötezren folyamodtak más EU-s ország állampolgárságáért. Sőt 2014-ben ez a szám mindössze 1594 volt.

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

AUTRESZ: kevesen ismerik, pedig nagy segítség a céges adótartozás rendezésére. Mutatjuk hogyan.

Dr. Pokó DiánaAzt már sokan tudják, hogy a gazdasági...

Nem lett követeléskezelési törvény, Magyarországnak is lesz EU-s kötelezettségszegési bírság

Az Európai Bizottság az Európai Unió Bírósága előtt keresetet...

Minden, amit az utasoknak tudniuk kell: A Ryanair 2025-ös szabályváltozása

A papírmentes beszállástól a poggyászkorlátozásig - Készüljön fel az...

A Honda és a Nissan összeolvadási tárgyalásokat folytat

A Honda és a Nissan állítólag feltáró jellegű tárgyalásokat...

Hírek

Az alkoholmentes sör egyre népszerűbb az EU-ban: De vajon megelőzi-e a hagyományos sört?

Az alkoholmentes sör egyre népszerűbb az EU-ban: De vajon...

A diktatúra habzó bája: nyugati mintájú söröző nyílt Észak-Koreában

Észak-Korea egy vadonatúj, nyugati stílusú sörözőt reklámoz fővárosában, de...

Rárepültek a gyanútlan Wizz Air utasokra

Adathalász e-mailben árulnak 10 eurós Wizz Air kupont a...

Erősödött csütörtök reggelre a forint

A februári kezdéshez képest a forint 1,6 százalékkal erősödött az euróval, valamint 2,3 százalékkal a dollárral és a svájci frankkal szemben.

Erősödött a forint szerdán

Erősödött kissé a forint szerdán a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon.

Vegyesen mozgott a forint kedd reggel

Az eurót 1,0305 dolláron jegyezték kedden reggel, alacsonyabban a hétfő esti 1,0313 dollárnál.

Gyengült a forint hétfő reggel

Az euró 1,0315 dollárt ért hétfő reggel a péntek esti 1,0326 dollár után.

Devizapiac – Erősödött kissé péntek reggelre a forint

Erősödött kissé a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben péntek reggelre az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Gazdaság

Az adóelőlegből is igénybe vehető az szja-kedvezmény

Nyomtatásra, irattárolásra sincs szükség, mert a nyilatkozatot az adóhivatal automatikusan továbbítja az abban megjelölt munkáltatónak, kifizetőnek.

Az alapvető élelmiszerek árának csökkentéséért lép a GVH

A nemzeti versenyhatóság álláspontja szerint az érdekképviseleti szervezetek által rendszeresen kiadott áremelési közlemények sérthetik a tisztességes piaci versenyt és fokozzák az inflációs nyomást.

Itt az első kamatforduló, utalják a csúcshozamot az inflációkövető állampapírokra

A PMÁP-ot az államkincstár 99 százalékos árfolyamon váltja vissza, de ez az egy százaléknyi veszteség is bőven megéri, hiszen a többi lakossági állampapír közül a legalacsonyabb kamatú is 5,5 százalékot fizet

Megvan az új PMÁP kamat, kezdődhet a nagy állampapírcsata

Az idei PMÁP-lejáratokról és kamatfizetésekről már tavaly megkezdték az egyeztetést az ügyfelekkel, hogy fel tudjanak készülni, mi legyen a pénzükkel, amikor érkeznek a kifizetések.