2020 szeptember
Külkereskedelem. Egymilliárd euró feletti szeptemberi többlet
A szeptemberi 1,140 milliárd euró külkereskedelmi többlet 664 millió euróval nagyobb az egy évvel korábbinál, és mindössze 10 millió euróval marad el a 2016 júniusi rekordösszegtől - közölte a Központi Statisztikai Hivatal.
KSH: 260 ezer forint fölé nőtt a nettó átlagkereset
Szeptemberben a nettó átlagkereset kedvezmények nélkül 260 ezer 900, a kedvezményeket is figyelembe véve 269 ezer 500 forintot ért el. Utóbbi 8,9 százalékkal emelkedett az előző év azonos időszakához viszonyítva - közölte a Központi Statisztikai Hivatal.
Mezőgazdasági árak – lassult a drágulás
Szeptemberben a mezőgazdasági termelői árak átlagosan 6,6 százalékkal voltak magasabbak az egy évvel korábbikanál az előző havi 6,7 százalékos éves emelkedés után - közölte a Központi Statisztikai Hivatal.
Fizetési mérleg – pozitívba fordult az egyenleg
A folyó fizetési mérleg szeptemberi aktívuma 636 millió euró volt, az augusztusi 214 millió és a júliusi 297 millió euró deficitet követően - derült ki a Magyar Nemzeti Bank adataiból.
KSH: közel 15 százalékkal esett az építőipari termelés
Szeptemberben az építőipari termelés volumene a nyers adatok szerint 14,7 százalékkal elmaradt az egy évvel korábbitól. Az augusztusihoz mérten 1,4 százalékkal nőtt az építőipar szezonálisan és munkanaphatással kiigazított termelése - jelentette a Központi Statisztikai Hivatal.
Ipar. Elemzők: sikerült ledolgozni a hátrányt
A magyar ipar szeptemberre túljutott a koronavírus-járvány okozta válságán, ami mérsékelhette a GDP-visszaesés mértékét a harmadik negyedévben - állapították meg elemzők az ipari termelés szeptemberi előzetes adataiból.
Újra eltűntek a külföldi turisták
A kereskedelmi szálláshelyeken a vendégéjszakák száma szeptemberben 59 százalékkal csökkent, a külföldi vendégek száma pedig 94 százalékkal esett az előző év azonos időszakához képest - közölte a Központi Statisztikai Hivatal.
KSH: több mint két százalékkal bővült az ipari termelés
Szeptemberben az ipari termelés a nyers adatok szerint 2,2 százalékkal meghaladta az egy évvel korábbit, munkanaphatástól megtisztítva a termelés 1,0 százalékkal mérséklődött. Az előző hónaphoz képest 2,3 százalék volt a szezonálisan és munkanappal kiigazított növekedés, áprilishoz képest pedig 61 százalék - jelentette a Központi Statisztikai Hivatal.
Elemzők: az üzemanyagfogyasztás vetette vissza a kiskereskedelmet szeptemberben
Az üzemanyagfogyasztás visszaesésének a járvány második hulláma miatt elmaradt utazásokkal magyarázható felgyorsulása nyomta rá bélyegét a szeptemberi kiskereskedelmi forgalomra. Az év hátralévő részében a háztartások elbizonytalanodása, óvatossága lehet meghatározó a fogyasztás alakulásában - vélekedtek az MTI-nek nyilatkozó elemzők a KSH szeptemberi kiskereskedelmi forgalomról kiadott legfrissebb jelentését kommentálva.
KSH: 32,7 százalékkal bővült a netes boltok forgalma
Szeptemberben a kiskereskedelmi üzletek forgalmának volumene a naptárhatástól megtisztítva 2,0 százalékkal csökkent az előző év azonos időszakihoz képest, augusztushoz mérve viszont 1,0 százalékkal nőtt - jelentette a Központi Statisztikai Hivatal.
Elemzők a munkaerőpiacról – fordult a trend
A koronavírus-járvány második hulláma és a szezonális hatások egyszerre okozzák, hogy őszre megfordult a munkaerőpiac korábbi kedvező alakulása - állapították meg a foglalkoztatási és munkanélküliségi adatokat kommentálva elemzők.
KSH: szeptemberben nőtt a munkanélküliség
Szeptemberben az előző hónaphoz viszonyítva mintegy 37 ezerrel, 222 ezerre nőtt a munkanélküliek száma - jelentette a Központi Statisztikai Hivatal.
Államháztartás. 2270 milliárd fölé nőtt a hiány
Szeptemberben 9 milliárd forinttal nőtt a költségvetés hiánya, így az év első kilenc hónapjában az államháztartás központi alrendszere 2270,3 milliárd forintos hiánnyal zárt - közölte részletes jelentésében a Pénzügyminisztérium (PM).
Uniós infláció. A magyar a második legmagasabb
Az euróövezetben négy és fél éves mélypontra süllyedt az éves infláció szeptemberben, az Európai Unióban pedig havi szinten stagnáltak az árak. Az Eurostat adatai szerint a legnagyobb inflációt Lengyelországban mérték, a második legmagasabbat Magyarországon.
MNB: rekordra nőttek a külföldi követelések
Szeptemberben a Magyar Nemzeti Bank külföldi követeléseinek állománya augusztushoz képest 1133 milliárd forinttal 12 455 milliárd forintra emelkedett, és 2415 milliárd forinttal haladta meg a tavaly év végi összeget - közölte a jegybank.
Csehország. Lassult az infláció szeptemberben
Szeptemberben 3,2 százalékra lassult a fogyasztói árak éves emelkedésének üteme Csehországban az augusztusi 3,3 százalékról - közölte a Cseh Statisztikai Hivatal.
Államháztartás. Alig nőtt a hiány szeptemberben
Szeptemberben a korábbi hónapokhoz képest kisebb mértékben, 9 milliárd forinttal nőtt a költségvetés hiánya, és 2270 milliárd forintot tett ki az év első kilenc hónapjában - közölte a Pénzügyminisztérium.
MNB: a szolgáltatások lassították az inflációt
Elsősorban a piaci szolgáltatások árcsökkenésének köszönhető, hogy az infláció 0,5 százalékponttal 3,4 százalékra, a maginfláció 0,7 százalékponttal 4,0 százalékra csökkent szeptemberben az előző hónaphoz képest - közölte a Magyar Nemzeti Bank.
KSH: lassult az infláció szeptemberben
Szeptemberben a fogyasztói árak éves növekedési üteme 3,4 százalékra lassult az előző havi 3,9 százalékról, az éves maginfláció pedig 4,0 százalékra csökkent - jelentette a Központi Statisztikai Hivatal.
MNB: ötéves csúcsra nőtt a devizatartalék
Szeptemberben 2,153 milliárd euróval 32,212 milliárd euróra nőtt a Magyar Nemzeti Bank devizatartaléka. Ez 2015 novembere óta a legnagyobb összeg.
Friss
AUTRESZ: kevesen ismerik, pedig nagy segítség a céges adótartozás rendezésére. Mutatjuk hogyan.
Dr. Pokó DiánaAzt már sokan tudják, hogy a gazdasági...
Nem lett követeléskezelési törvény, Magyarországnak is lesz EU-s kötelezettségszegési bírság
Az Európai Bizottság az Európai Unió Bírósága előtt keresetet...
Minden, amit az utasoknak tudniuk kell: A Ryanair 2025-ös szabályváltozása
A papírmentes beszállástól a poggyászkorlátozásig - Készüljön fel az...
A Honda és a Nissan összeolvadási tárgyalásokat folytat
A Honda és a Nissan állítólag feltáró jellegű tárgyalásokat...
Hírek
Az alkoholmentes sör egyre népszerűbb az EU-ban: De vajon megelőzi-e a hagyományos sört?
Az alkoholmentes sör egyre népszerűbb az EU-ban: De vajon...
A diktatúra habzó bája: nyugati mintájú söröző nyílt Észak-Koreában
Észak-Korea egy vadonatúj, nyugati stílusú sörözőt reklámoz fővárosában, de...
Erősödött csütörtök reggelre a forint
A februári kezdéshez képest a forint 1,6 százalékkal erősödött az euróval, valamint 2,3 százalékkal a dollárral és a svájci frankkal szemben.
Erősödött a forint szerdán
Erősödött kissé a forint szerdán a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon.
Vegyesen mozgott a forint kedd reggel
Az eurót 1,0305 dolláron jegyezték kedden reggel, alacsonyabban a hétfő esti 1,0313 dollárnál.
Gyengült a forint hétfő reggel
Az euró 1,0315 dollárt ért hétfő reggel a péntek esti 1,0326 dollár után.
Devizapiac – Erősödött kissé péntek reggelre a forint
Erősödött kissé a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben péntek reggelre az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.
Gazdaság
Az adóelőlegből is igénybe vehető az szja-kedvezmény
Nyomtatásra, irattárolásra sincs szükség, mert a nyilatkozatot az adóhivatal automatikusan továbbítja az abban megjelölt munkáltatónak, kifizetőnek.
Az alapvető élelmiszerek árának csökkentéséért lép a GVH
A nemzeti versenyhatóság álláspontja szerint az érdekképviseleti szervezetek által rendszeresen kiadott áremelési közlemények sérthetik a tisztességes piaci versenyt és fokozzák az inflációs nyomást.
Itt az első kamatforduló, utalják a csúcshozamot az inflációkövető állampapírokra
A PMÁP-ot az államkincstár 99 százalékos árfolyamon váltja vissza, de ez az egy százaléknyi veszteség is bőven megéri, hiszen a többi lakossági állampapír közül a legalacsonyabb kamatú is 5,5 százalékot fizet