Amikor a kormány bevezette az árréscsökkentést, úgy döntött, hogy május 31-ig tartja azt fenn, ezért május második felében értékeljük és döntünk arról, hogy folytatjuk-e az árréscsökkentést – közölte a Kulturális és Innovációs Minisztérium parlamenti államtitkára az M1 aktuális csatorna kedd reggeli műsorában.
Zsigó Róbert elmondta: azt látják, hogy érdemes lehet tovább folytatni, mert a családok és az idősek olcsóbban juthatnak élelmiszerekhez. Ugyanakkor hangsúlyozta, hogy még nincs döntés a kérdésben.
Az államtitkár rámutatott, hogy a hat hete bevezetett árréscsökkentéssel – a legfrissebb adatok szerint – 890 élelmiszer ára lett alacsonyabb, köztük pedig van 264 olyan élelmiszer, amelynek több mint 30 százalékkal csökkent az ára, miközben az átlagos árcsökkenés 18,7 százalék- közölte az MTI.
Jelezte, hogy 622 ellenőrzést tartottak eddig a kormányhivatalok, de folyamatosan ellenőrizni fognak, hogy meg tudják védeni a magyar családokat a túlzó és indokolatlan áremelésektől.
Zsigó Róbert rámutatott, hogy szoros a kapcsolat van az árréscsökkentés és a családtámogatások között, hiszen nem engedik, hogy a túlzó és indokolatlan áremelések elvigyék a pénzt a családoktól, amelyet például gyereknevelésre adnak.
Kedden dönthet a parlament a 30 év alatti édesanyák szja-mentességének kibővítéséről, a háromgyermekes édesanyák szja-mentességének bevezetéséről, továbbá a kétgyerekes édesanyák számára január elsejétől fokozatosan bevezetendő személyi jövedelemadó-mentességről is.
Közölte: napirenden van még a csed, az örökbefogadói díj szja-mentessége, illetve a csed extra bevezetése, amivel az édesanyák a gyerekük 3 hónapos kora után úgy tudnak munkát vállalni, hogy a juttatás 70 százalékát megtarthatják.
Zsigó Róbert a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorában arról is beszélt, hogy tárgyaltak a bankokkal a banki szolgáltatási díjak, illetve a telekommunikációs cégekkel a telekommunikációs díjak mérsékléséről, amelyek önként vállalták, hogy 2026 nyaráig nem emelnek árat, ahol pedig emelés történt, ott visszaviszik az árat a január elsejei szintre.
A biztosítóktól is önkéntes csökkentést kértek, mert a biztosítási díjak is átlagosan 16,5 százalékkal nőttek, illetve gondolkodnak arról, hogy kiterjesztik az árréscsökkentést a mosó- és mosogatószerek, piperecikkek, pelenkák, babaápolási cikkek körére is, hiszen nagyjából 30 százalékos áremelkedés volt e termékkörben is- tette hozzá.