Az éhezők száma tavaly 25 százalékkal emelkedett, és az áldozatok száma egyre nő, mivel az ukrajnai háború miatt az élelmiszerárak egyre magasabbak.
Olyan országokban, mint Etiópia és Afganisztán, konfliktusok súlyosbították a válságot, a Covid-járvány okozta gazdasági sokk pedig csaknem két tucat országban csökkentette az élelmiszerekhez való hozzáférést – közölte az Élelmiszer-válságok Elleni Globális Hálózat (GNAFC). A szélsőséges időjárás – mint például a súlyos aszály Madagaszkáron – szintén súlyosbítja a problémát.
2021-ben 53 országban vagy területen csaknem 193 millió ember szenvedett akut élelmezési bizonytalanságban, ami azt jelenti, hogy az élelem hiánya közvetlen veszélyt jelentett az életükre vagy a megélhetésükre – áll a nemzetközi szövetség Bloomberg által szemlézett jelentésében. Ez az előző évi 155 milliós számnál jóval magasabb, és rekordot jelent a jelentés hat éves történetében. A GNAFC szerint a kilátások idén várhatóan “tovább romlanak“.
“Az ukrajnai háború egy háromdimenziós válságot – élelmiszer, energia és pénzügy – eredményezett, amely pusztító hatással van a világ legkiszolgáltatottabb embereire, országaira és gazdaságaira”
– írja Antonio Guterres ENSZ-főtitkár a jelentésben.
Ukrajna a világ egyik legnagyobb gabona- és növényiolaj-beszállítója, és a háború megzavarta a termést és az exportot. A világ élelmiszerárainak mérőszámai rekordszintre emelkedtek, ami Sri Lankától Peruig nyomást gyakorol a kormányokra. Ez elősegíti a protekcionizmus hullámát, mivel egyes exportőrök a helyi ellátás biztosítása érdekében visszafogják a tengerentúli termények értékesítését.
A jelentés szerint a háborúnak “súlyos következményei” lesznek a globális élelmezésbiztonságra, mivel ukránok milliói kényszerülnek lakóhelyüket elhagyni, és számos importfüggő ország nem tud alapvető terményeket vagy műtrágyát beszerezni Ukrajnából és Oroszországból. A háború a világgazdaság világjárványból való kilábalását is hátráltatja.
Az első adatok már most azt jelzik, hogy az élelmiszerválság súlyosbodik. Becslések szerint a tavaly vizsgált országok közül 41-ben mintegy 180 millióan éheznek.
A GNAFC-t az Európai Unió, a Világélelmezési Program és az ENSZ Élelmezési és Mezőgazdasági Szervezete hozta létre 2016-ban.