Az áprilisi árfolyamcsúcs óta 40 százalékkal zuhant a bitcoin árfolyama. A meredek csökkenés oka, hogy a Tesla visszalépett a használatától, Kína pedig megtiltotta a pénzintézeteknek a kriptodeviza tranzakciók bonyolítását. Piaci megfigyelők szerint eladási hullám indulhat el.
A bitcoin árfolyama 40 ezer dollár alá zuhant és három és fél havi mélypontot érintett szerdán azt követően, hogy Kína újabb korlátozásokat jelentett be a kriptodevizákban végrehajtott tranzakciókra.
A kriptodevizák legismertebbike, a bitcoin már napok óta nyomás alatt van a Tesla vezére Elon Musk Twitter üzenetei miatt, a legnagyobb árfolyamcsökkenést, 9 százalékosat azonban a kínai bejelentés váltotta ki. A bitcoin árfolyama egészen 38,5 ezer dollárig csökkent, ami 40 százalékos esést jelent az április közepén 64,9 ezer dollárnál elért árfolyamcsúcshoz képest. A bitcoin emiatt az első havi árfolyamcsökkenését szenvedheti el 2018 novembere óta.
A bitcoin árfolyamcsökkenése a többi kriptodevizát is magával rántotta, az etherum blockchain hálózat kriptodevizája, az ether 15 százalékkal, a dogecoin 18 százalékkal gyengült szerdán.
A kriptodevizák árfolyamának csökkenésével együtt a devizák kereskedelmét bonyolító platformok tőzsdén jegyzett részvényei is gyengültek. A frankfurti piacon forgó Coinbase részvénye például 6 százalékkal gyengült azt követően, hogy a jegyzés már a hét elején a kibocsátási árfolyam alá csökkent.
A bitcoin árfolyamának esését az indította el, hogy a Tesla bejelentette autói kriptodeviza ellenében való értékesítésének megszüntetését. Elon Musk későbbi Twitter üzeneteiből pedig arra a következtetésre lehetett jutni, hogy a Tesla felszámolta bitcoin befektetését is.
Igazából azonban akkor kezdett rájárni a rúd a bicoinra, amikor Kína bejelentette a kriptodevizákkal végzett tranzakciók és fizetési szolgáltatások nyújtásának a betiltását pénzintézetek és fizetésforgalmazó cégek számára.
A kriptodevizákra szakosodott piaci megfigyelők szerint a bitcoin árfolyamának további csökkenése várható, mivel a 40 ezer dolláros árfolyamküszöb áttörésével egy technikai határ szakadt át, ami pusztán kereskedéstechnikai okokból eladási hullámot indíthat el.
A JPMorgan pedig a CME árutőzsde bitcoin határidős kontraktusainak állása alapján arra a következtetésre jutott, hogy megindulhat a bitcoin befektetések áthelyezése arany alapú befektetési eszközökbe.
“Tavaly október óta a bitcoin határidős kontraktusok legintenzívebb felszámolása figyelhető meg” – fogalmaz a pénzintézet az ügyfeleiknek írott tájékoztatójában, amely szerint “a bitcoin befektetések áramlása elapadóban van, és az intézményes befektetők prioritásainak az átalakulására utal.”
Pusztán az a tény, hogy a kriptodevizák eladási hulláma egybeesik az inflációs aggodalmak éleződésével, ellentmond annak a feltételezésnek, hogy a digitális devizák inflációellenes értékmentő befektetési eszközként szolgálhatnának. Sokkal inkább megfigyelhető viszont a hagyományos értékmentő befektetési eszközök jelentőségének növekedése, mert például az arany ára is hat százalékkal emelkedett már a hónap eleje óta.
A bitcoin és a többi digitális deviza árfolyamának csökkenése a kriptodeviza befektetési eszközök együttes piaci tőkeértékét kétezer milliárd dollár alá vitte le a 2,5 ezer milliárd dolláros rekordértékről.