Kezdőlap Pénzvilág Euró: a horvátok bevezetnék, a magyar kormány kivár
No menu items!

Euró: a horvátok bevezetnék, a magyar kormány kivár

Két EU-s tagország törekszik nagy sebességgel behajtani az eurózónában. Horvátország már hivatalosan is benyújtotta kérelmét a kuna közös európai fizetőeszközre váltására. A bolgárok is jelezték, hogy bevezetnék a közös pénzt, a magyar kormány kivár.

Az eurózónához csatlakozás ma már nem számít gyorsan elérendő célnak, legalábbis a még kívül álló V4-es országok körében nem az. Csehország és Lengyelország, valamint a magyar kormány is jelezte: egyelőre kivárnak.

Horvátország ugyan a napokban hivatalosan is benyújtotta az euróövezeti pénzügyminisztereknek a közös valuta bevezetése iránti kérelmét. Azonban sok időbe telhet, amíg euró leválthatja a kunát.

Tárt karokkal?

A kunát legkorábban két év múlva válthatja fel az euró Kép/Forrás: delhir.info

A csatlakozni kívánó országnak először el kell töltenie 2 évet az ERM-2 árfolyam mechanizmusba. Ez idő alatt a nemzeti valuta a megállapított középárfolyamhoz képest legfeljebb 16%-ot ingadozhat az euróhoz képest. A Horvát Nemzeti Bank egy ideje már ennél jóval kisebb mértékben, a 7,4-7,7 sávban engedi ingadozni a kunát.

Két év elteltével az Európai Központi Bank (EKB) és az Európai Bizottság ajánlására az euróövezeti tagállamok állam- illetve kormányfőinek kell egyhangúlag jóváhagyniuk a közös fizetőeszköz bevezetését. Erre Horvátország esetében leghamarabb 2023-ban kerülhet sor.

Mario Centeno: az euró stabil és attraktív valuta

Az euróövezeti pénzügyminiszterek támogatásukról biztosították a horvát kormányt.

„A kérelem bizonyítja, hogy az euró stabil és attraktív valuta” – mondta Mario Centeno, az övezeti országokat tömörítő Eurócsoport vezetője.

A lakosság is a zágrábi kormány terve mellett áll. Egy friss felmérés szerint a horvátok 52%-a támogatja az euró bevezetését.

Óvatosság a bolgárokkal

Legutóbb, 2018 nyarán a bolgárok jelezték csatlakozási szándékukat. Az euróövezeti pénzügyminiszterek csak szokatlanul hosszú idő után adtak zöld utat Bulgária belépésének az euró előszobájába, az ERM-2 rendszerbe.

Bulgária az ERM-2 rendszerhez csatlakozva az európai bankunió részévé vált. A tagállamok egy részének és az EKB-nak viszont fenntartásai voltak a bolgár bankrendszer stabilitását illetően.

A burjánzó, a pénzügyi szektort is átszövő korrupció tovább növelte a bizalmatlanságot. Aggodalomra adott okot az előírásokat még épp megfelelő, de középtávon gyorsulással fenyegető infláció is. A 3,8%-os gazdasági növekedés, a többletet felmutató költségvetés, a mindössze a GDP 25%-t kitevő államadósság és az évek óta az euróhoz kötött leva azonban végül meggyőzte a pénzügyminisztereket.

Pierre Moscovici: Bulgária lesz az euróövezet következő tagja

Az EU gazdasági biztosa, Pierre Moscovici szerint „szinte biztos benne, hogy Bulgária lesz az euróövezet következő tagja.”

Merész jóslat annak fényében, hogy Moscovici hazája, Franciaország és a zóna legnagyobb tagja, Németország továbbra is szkeptikus.

A masstrichti kritériumok túlmenő feltételeket támasztanak Szófiának: a bankoknak teljesíteniük kell az EU stressztesztjét, a pénzmosás elleni törvény szigorítása, a legnagyobb pénzintézetek vonatkozásában a Bolgár Nemzeti Bank bankfelügyeleti hatásköreinek átadása az EKB-nak. A feltételeket a bolgár kormány még csak részben teljesítette. Így kérdés, mikor kerülhet forgalomba a már megtervezett és népszavazással is megerősített, ’A madarai lovast”-t ábrázoló bolgár euróérme.

Kiváró magyarok

Az Eurobarometer friss felmérése szerint a magyarok 66% támogatja az euró bevezetését, a kormány és a MNB ennek ellenére kivár.

Matolcsy György:Hazánk a következő évtizedekben fogja bevezetni az eurót

„Hazánk a következő évtizedekben fogja bevezetni az eurót” – mondta Matolcsy György jegybankelnök egy tavaszi konferencián.

A “késlekedés” okát az a feltétel okozhatja, amit az MNB és a kormány is megfogalmazott, és amit Pleschinger Gyula, a Monetáris Tanács tagja ki is fejtett a Parlament gazdasági bizottsága előtt.

Többek között azt mondta: Magyarország gazdasági fejlettségének el kell érnie az eurózóna legfejlettebb államainak átlagos szintjét.

A sokat emlegetett Maastricht-i kritériumok

 Az eurózónának jelenleg 19 tagja van. Az európai szerződések értelmében valamennyi tagállam köteles a masstrichti konvergenciakritériumokat teljesíteni és az eurót bevezetni. Ez alól csak Dánia, Nagy-Britannia és Svédország kapott mentességet. A 28 tagország közül hármukat leszámítva a bolgárok, a csehek, a horvátok, a lengyelek és mi nem fizetünk még euróval. A bevezetés feltételeit a 1992-es maastrichti szerződés fekteti le:

1.   Árstabilitás: Az infláció legfeljebb 1,5%-al haladhatja meg a 3 legalacsonyabb inflációjú tagállam átlagát.

2.   Fiskális stabilitás: A költségvetési hiány nem lehet több a GDP 3, az államadósság pedig a GDP 60 százalékánál.

3.   Monetáris stabilitás: Az alapkamat legfeljebb 2 százalékkal haladhatja meg a 3 legalacsonyabb inflációjú tagállam átlagát.

Az EU tagállamoknak, amelyek még nem tagjai az euró-zónának, erőfeszítéseket kell tenniük a feltételek teljesítése érdekében. Az elért eredményekről az EKB minden évben országspecifikus konvergenciajelentést ad ki.

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

AUTRESZ: kevesen ismerik, pedig nagy segítség a céges adótartozás rendezésére. Mutatjuk hogyan.

Dr. Pokó DiánaAzt már sokan tudják, hogy a gazdasági...

Nem lett követeléskezelési törvény, Magyarországnak is lesz EU-s kötelezettségszegési bírság

Az Európai Bizottság az Európai Unió Bírósága előtt keresetet...

Minden, amit az utasoknak tudniuk kell: A Ryanair 2025-ös szabályváltozása

A papírmentes beszállástól a poggyászkorlátozásig - Készüljön fel az...

A Honda és a Nissan összeolvadási tárgyalásokat folytat

A Honda és a Nissan állítólag feltáró jellegű tárgyalásokat...

Hírek

Az alkoholmentes sör egyre népszerűbb az EU-ban: De vajon megelőzi-e a hagyományos sört?

Az alkoholmentes sör egyre népszerűbb az EU-ban: De vajon...

A diktatúra habzó bája: nyugati mintájú söröző nyílt Észak-Koreában

Észak-Korea egy vadonatúj, nyugati stílusú sörözőt reklámoz fővárosában, de...

Rárepültek a gyanútlan Wizz Air utasokra

Adathalász e-mailben árulnak 10 eurós Wizz Air kupont a...

Erősödött csütörtök reggelre a forint

A februári kezdéshez képest a forint 1,6 százalékkal erősödött az euróval, valamint 2,3 százalékkal a dollárral és a svájci frankkal szemben.

Erősödött a forint szerdán

Erősödött kissé a forint szerdán a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon.

Vegyesen mozgott a forint kedd reggel

Az eurót 1,0305 dolláron jegyezték kedden reggel, alacsonyabban a hétfő esti 1,0313 dollárnál.

Gyengült a forint hétfő reggel

Az euró 1,0315 dollárt ért hétfő reggel a péntek esti 1,0326 dollár után.

Devizapiac – Erősödött kissé péntek reggelre a forint

Erősödött kissé a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben péntek reggelre az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Gazdaság

Az adóelőlegből is igénybe vehető az szja-kedvezmény

Nyomtatásra, irattárolásra sincs szükség, mert a nyilatkozatot az adóhivatal automatikusan továbbítja az abban megjelölt munkáltatónak, kifizetőnek.

Az alapvető élelmiszerek árának csökkentéséért lép a GVH

A nemzeti versenyhatóság álláspontja szerint az érdekképviseleti szervezetek által rendszeresen kiadott áremelési közlemények sérthetik a tisztességes piaci versenyt és fokozzák az inflációs nyomást.

Itt az első kamatforduló, utalják a csúcshozamot az inflációkövető állampapírokra

A PMÁP-ot az államkincstár 99 százalékos árfolyamon váltja vissza, de ez az egy százaléknyi veszteség is bőven megéri, hiszen a többi lakossági állampapír közül a legalacsonyabb kamatú is 5,5 százalékot fizet

Megvan az új PMÁP kamat, kezdődhet a nagy állampapírcsata

Az idei PMÁP-lejáratokról és kamatfizetésekről már tavaly megkezdték az egyeztetést az ügyfelekkel, hogy fel tudjanak készülni, mi legyen a pénzükkel, amikor érkeznek a kifizetések.