Saját valutájukra válthatják megdrágult deviza-hiteltartozásaikat a lengyel adósok – így határozott az Európai Bíróság. Az egyes szerződések érvénytelenségét is megállapíthatja a lengyel bíróság.
Lengyelországban mintegy 700 ezren vettek fel devizakölcsönt az alacsony kamat miatt, jellemzően svájci frankban, amelynek árfolyama 2008 óta kétszeresére nőtt, szorult helyzetbe hozva az adósokat.
Az Európai Bíróság állásfoglalása szerint, ha a tisztességtelen feltételek elhagyása megváltozhatja e szerződések elsődleges tárgyának jellegét oly módon, hogy az már nem az említett devizához kötött, a kamatláb azonban továbbra is ugyanezen deviza kamatlábától függ, az uniós joggal nem ellentétes ezen szerződések érvénytelenségének megállapítása.
A bíróság szerint – szól a portfolio.hu értékelése – az okozza a problémát, hogy az árfolyamrésre vonatkozó kikötések elhagyásával a szerződés elsődleges tárgyának jellege megváltozik a CHF-hez kötöttség elhagyásának és a CHF kamatlába alapján számított kamat további alkalmazásának együttes hatása következtében. Csakhogy egy ilyen módosítás a lengyel jog szerint jogilag lehetetlennek tűnik. Tehát ha a lengyel bíróság a hitelfelvevőknek ad igazat az ügyben, akkor úgy tűnik, a teljes szerződést érvényteleníteni kell.
A lengyel pénzügyminiszter a döntés után a helyi bíróságokat szólította meg:
„A minisztérium folyamatosan figyeli, mi történik a bankszektorban, kapcsolódva az Európai Unió bíróságának döntéséhez. Az ítélet egyértelművé teszi, hogy azok, akik svájci frankban adósodtak el, érvényesíthetik a jogaikat, de sok függ majd a lengyel bíróságoktól is” – mondta Jerzy Kwieciński.
A bíróságok akár arra is kötelezhetik a bankokat, hogy a megdrágult hitelek egy részét visszatérítsék az adósoknak, ami több milliárdok złotyba kerülhet.
„Nyugodtan állíthatjuk, nagy csalódás, hogy a régióban Lengyelország nyúlt utolsóként hozzá komolyan a problémához” – vélekedik a szintén devizaadós Jacek Śledziński ügyvéd.
Az Euronews megjegyzi:_ 2014-ben Magyarországon történt hasonló intézkedés a bankok kárára, amikor az adósok forintosíthatták tartozásaikat, Horvátországban pedig 2015-ben szintén a bankszektorra terhelték a devizában felvett kölcsönök euróra váltásának költségét.
Hirdetés
Nemzetközi ESG konferencia közhelyek nélkül, csak a lényegről.
A legjobb magyar és nemzetközi előadókkal a bevezetés és a sikeres napi gyakorlat jó példái.
Mert: a fenntarthatóság, az ESG, ma már mérettől függetlenül minden vállalkozás számára megkerülhetetlen!
Mert az ESG messze több, mint a fenntarthatóság!
Mert folyamatosan nő az érintettek köre!
Mert a beszállítóktól is elvárják az ESG megfelelést!
Mert a német beszállítói törvény új korszakot hoz a magyar KKV-knak is.
Mert folyamatosan születtek, születnek az új jogszabályok.
Ezért segíti a cégeket AzÜzlet november 26.-i ESG konferenciája, ahol Ön is mindent megtudhat az ESG keretrendszerről, kapcsolatokat építhet és személyesen is kérdezhet a téma legjobb előadóitól. https://azuzletkonferenciakozpont.hu/esg-a-bevezetes-buktatoi-es-sikeres-napi-gyakorlat-konferencia/
A klubhitelek lényege, hogy a hitelfelvevő nem egyetlen pénzintézettől, hanem több banktól, azaz az általuk alkotott csoporttól jut forráshoz, amelyet a részt vevő bankok azonos feltételekkel és futamidőre biztosítanak.
Az év eleje óta a forint gyengült mindhárom devizával szemben, 6,5 százalékkal az euró, 11,0 százalékkal a dollár és 5,7 százalékkal a svájci frank ellenében.
A klubhitelek lényege, hogy a hitelfelvevő nem egyetlen pénzintézettől, hanem több banktól, azaz az általuk alkotott csoporttól jut forráshoz, amelyet a részt vevő bankok azonos feltételekkel és futamidőre biztosítanak.
2024. november 5-én az Európai Unió Gazdasági és Pénzügyi Tanácsának (ECOFIN) miniszterei a soros magyar elnökség alatt elfogadták az úgynevezett „VAT in the Digital...
Kedves Látogató! Tájékoztatjuk, hogy a honlap felhasználói élmény fokozásának érdekében sütiket alkalmazunk. A honlapunk használatával ön a tájékoztatásunkat tudomásul veszi.ElfogadomAdatvédelmi irányelvek