Saját valutájukra válthatják megdrágult deviza-hiteltartozásaikat a lengyel adósok – így határozott az Európai Bíróság. Az egyes szerződések érvénytelenségét is megállapíthatja a lengyel bíróság.
Lengyelországban mintegy 700 ezren vettek fel devizakölcsönt az alacsony kamat miatt, jellemzően svájci frankban, amelynek árfolyama 2008 óta kétszeresére nőtt, szorult helyzetbe hozva az adósokat.
Az Európai Bíróság állásfoglalása szerint, ha a tisztességtelen feltételek elhagyása megváltozhatja e szerződések elsődleges tárgyának jellegét oly módon, hogy az már nem az említett devizához kötött, a kamatláb azonban továbbra is ugyanezen deviza kamatlábától függ, az uniós joggal nem ellentétes ezen szerződések érvénytelenségének megállapítása.
A bíróság szerint – szól a portfolio.hu értékelése – az okozza a problémát, hogy az árfolyamrésre vonatkozó kikötések elhagyásával a szerződés elsődleges tárgyának jellege megváltozik a CHF-hez kötöttség elhagyásának és a CHF kamatlába alapján számított kamat további alkalmazásának együttes hatása következtében. Csakhogy egy ilyen módosítás a lengyel jog szerint jogilag lehetetlennek tűnik. Tehát ha a lengyel bíróság a hitelfelvevőknek ad igazat az ügyben, akkor úgy tűnik, a teljes szerződést érvényteleníteni kell.
A lengyel pénzügyminiszter a döntés után a helyi bíróságokat szólította meg:
„A minisztérium folyamatosan figyeli, mi történik a bankszektorban, kapcsolódva az Európai Unió bíróságának döntéséhez. Az ítélet egyértelművé teszi, hogy azok, akik svájci frankban adósodtak el, érvényesíthetik a jogaikat, de sok függ majd a lengyel bíróságoktól is” – mondta Jerzy Kwieciński.
A bíróságok akár arra is kötelezhetik a bankokat, hogy a megdrágult hitelek egy részét visszatérítsék az adósoknak, ami több milliárdok złotyba kerülhet.
„Nyugodtan állíthatjuk, nagy csalódás, hogy a régióban Lengyelország nyúlt utolsóként hozzá komolyan a problémához” – vélekedik a szintén devizaadós Jacek Śledziński ügyvéd.
Az Euronews megjegyzi:_ 2014-ben Magyarországon történt hasonló intézkedés a bankok kárára, amikor az adósok forintosíthatták tartozásaikat, Horvátországban pedig 2015-ben szintén a bankszektorra terhelték a devizában felvett kölcsönök euróra váltásának költségét.
Megnőttek a kintlévőségei? Duplájára emelkedett az adóbírság! Új törvény jön a fizetésképtelenség és követeléskezelés terén - szakmai konferencia Budapesten 2024 november 18.
Az elmúlt időszakban tovább nőtt a határidőn túli fizetések és a kintlévőségek aránya, miközben több, mint 10.000 cég került felszámolás alá. Új törvény várható a fizetésképtelenség kapcsán, Kúriai döntés született az alvállalkozói teljesítések levonhatóságáról. Mit lehet tenni a kintlévőségek csökkentése, a gazdasági stabilitás megőrzése érdekében? Erről szól AzÜzlet szakmai konferenciája, ahol a terület legjobb szakértői tartanak előadást.
A technológia segítségével a 2024-es pénzügyi évben 1,3 milliárd dollárnyi adócsalást sikerült behajtani - állítja az amerikai pénzügyminisztérium. Az Egyesült Államok pénzügyminisztériuma egyre inkább a...
Az elfogadott bankkártyák köre viszont szűk: csak a Mastercard vagy Maestro típusú kártyával rendelkező OTP-s ügyfelek tudnak készpénzt felvenni a diszkontlánc üzleteiben.
A 16-21 éves korosztály ingyenesen férhet hozzá számos, hasznos pénzügyi tudást biztosító anyaghoz.. Minden magyar előtt nyitott a pénzügyi tanulás lehetősége! Sőt a 16-21 éves fiatalok most ingyenes oktatást kapnak.
A technológia segítségével a 2024-es pénzügyi évben 1,3 milliárd dollárnyi adócsalást sikerült behajtani - állítja az amerikai pénzügyminisztérium. Az Egyesült Államok pénzügyminisztériuma egyre inkább a...
Az elfogadott bankkártyák köre viszont szűk: csak a Mastercard vagy Maestro típusú kártyával rendelkező OTP-s ügyfelek tudnak készpénzt felvenni a diszkontlánc üzleteiben.
Kedves Látogató! Tájékoztatjuk, hogy a honlap felhasználói élmény fokozásának érdekében sütiket alkalmazunk. A honlapunk használatával ön a tájékoztatásunkat tudomásul veszi.ElfogadomAdatvédelmi irányelvek