Saját valutájukra válthatják megdrágult deviza-hiteltartozásaikat a lengyel adósok – így határozott az Európai Bíróság. Az egyes szerződések érvénytelenségét is megállapíthatja a lengyel bíróság.
Lengyelországban mintegy 700 ezren vettek fel devizakölcsönt az alacsony kamat miatt, jellemzően svájci frankban, amelynek árfolyama 2008 óta kétszeresére nőtt, szorult helyzetbe hozva az adósokat.
Az Európai Bíróság állásfoglalása szerint, ha a tisztességtelen feltételek elhagyása megváltozhatja e szerződések elsődleges tárgyának jellegét oly módon, hogy az már nem az említett devizához kötött, a kamatláb azonban továbbra is ugyanezen deviza kamatlábától függ, az uniós joggal nem ellentétes ezen szerződések érvénytelenségének megállapítása.
A bíróság szerint – szól a portfolio.hu értékelése – az okozza a problémát, hogy az árfolyamrésre vonatkozó kikötések elhagyásával a szerződés elsődleges tárgyának jellege megváltozik a CHF-hez kötöttség elhagyásának és a CHF kamatlába alapján számított kamat további alkalmazásának együttes hatása következtében. Csakhogy egy ilyen módosítás a lengyel jog szerint jogilag lehetetlennek tűnik. Tehát ha a lengyel bíróság a hitelfelvevőknek ad igazat az ügyben, akkor úgy tűnik, a teljes szerződést érvényteleníteni kell.
Jerzy Kwieciński
A lengyel pénzügyminiszter a döntés után a helyi bíróságokat szólította meg:
„A minisztérium folyamatosan figyeli, mi történik a bankszektorban, kapcsolódva az Európai Unió bíróságának döntéséhez. Az ítélet egyértelművé teszi, hogy azok, akik svájci frankban adósodtak el, érvényesíthetik a jogaikat, de sok függ majd a lengyel bíróságoktól is” – mondta Jerzy Kwieciński.
A bíróságok akár arra is kötelezhetik a bankokat, hogy a megdrágult hitelek egy részét visszatérítsék az adósoknak, ami több milliárdok złotyba kerülhet.
„Nyugodtan állíthatjuk, nagy csalódás, hogy a régióban Lengyelország nyúlt utolsóként hozzá komolyan a problémához” – vélekedik a szintén devizaadós Jacek Śledziński ügyvéd.
Az Euronews megjegyzi:_ 2014-ben Magyarországon történt hasonló intézkedés a bankok kárára, amikor az adósok forintosíthatták tartozásaikat, Horvátországban pedig 2015-ben szintén a bankszektorra terhelték a devizában felvett kölcsönök euróra váltásának költségét.
Több mint 3,6-szoros túljegyzést regisztrált zöld kötvényére a Raiffeisen Bank Zrt., melyet 300 millió euró összegben bocsátott ki, megerősítve ezzel a fenntartható finanszírozás iránti...
Az Otthon Start Programban az alacsonyabb kamatszintből adódóan 25-33 százalékkal nőhet a felvehető hitelösszeg, ezzel jobban igazodik a megemelkedett ingatlanárakhoz.
Az Otthon Start Programban az alacsonyabb kamatszintből adódóan 25-33 százalékkal nőhet a felvehető hitelösszeg, ezzel jobban igazodik a megemelkedett ingatlanárakhoz.
Július végéig 45 milliárd forintot, augusztus végéig pedig az eddig elbírált 105 milliárd forintot folyósítják a Demján Sándor 1+1 Program nyertes vállalkozásai számára.
Globálisan 58,98 milliárd dollár értékben adtak el chipeket májusban, ami 19,8 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbit. Áprilisához képest a növekedés 3,5 százalék volt.
A Budapesti Értéktőzsde (BÉT) vezető részvényindexe, a BUX első alkalommal lépte át a 100 000 pontos záróértéket szerdán, ezzel a legnagyobb tőkeértékű és forgalmú hazai részvények árfolyamának változását követő BUX a százszorosára nőtt 1991-es 1000 pontos indulási értékéről.
A Wizz Air a tervezettnél korábban, szeptember 15. helyett augusztus 8-tól indítja újra a Budapest és Tel-Aviv közötti járatait – közölte a légitársaság.
Már több mint 1300 vállalkozás kapott támogató döntést a Demján Sándor 1+1 Program keretében, a jóváhagyott 105 milliárd forint vissza nem térítendő támogatásból 10 milliárd forintot már megkaptak a cégek, a teljes keret kifizetése augusztus végéig befejeződik.
Lényegében nem változott szerda reggelre a forint árfolyama az előző esti jegyzéséhez képest a főbb devizákkal szemben a nemzetközi devizakereskedelemben.
Több mint 3,6-szoros túljegyzést regisztrált zöld kötvényére a Raiffeisen Bank Zrt., melyet 300 millió euró összegben bocsátott ki, megerősítve ezzel a fenntartható finanszírozás iránti...
Kedves Látogató! Tájékoztatjuk, hogy a honlap felhasználói élmény fokozásának érdekében sütiket alkalmazunk. A honlapunk használatával ön a tájékoztatásunkat tudomásul veszi.ElfogadomNem fogadom elAdatvédelmi irányelvek