40 vállalkozás, 20 attrakció és 4 desztináció fenntartható turisztikai fejlesztése valósul meg az Interreg VI-A Szlovénia-Magyarország 2021–2027 program keretében „Határon átnyúló desztinációfejlesztés a befogadó és fenntartható turizmusért a szlovén-magyar határ menti térségben” (CROSSDEST) című projekt keretében a következő közel két év során.
A projekt első nemzetközi szakmai találkozójára 2025. január 15-én Hévízen került sor, a NaturMed Hotel Carbonában. Az esemény célja a partnerség megerősítése és a fenntartható turizmusfejlesztés közös keretrendszerének meghatározása volt.
Szlovéniában idén éppen egy évtizede indult el a Global Sustainable Tourism Council (GSTC) standardjaira épülő fenntartható turizmusfejlesztés, s mára az országban keletkező összes vendégéjszaka 95%-a már nemzetközi fenntarthatósági minősítéssel rendelkező desztinációban realizálódik.
Az elvégzett munka nemzetközi elismerése, hogy Jana Apihot, a szlovén Green Destinations képviselet vezetőjét 2024 novemberében a Green Destinations nemzetközi szervezet ügyvezető igazgatójának választották meg. Ezért is kiemelkedő, hogy a projektben megvalósuló felkészítő programokat a szlovén és a magyar Green Destinations képviselet közösen valósítja meg. Ez azonban csak az egyik projektelem a komplex desztinációfejlesztési projektben, hiszen a hét résztvevő partner, a Hévízi Turisztikai Nonprofit Kft., a Pannon Európai Területi Társulás, a Muraszombat Fejlesztési Központ, a Lendvai Turisztikai és Fejlesztési Intézet, a Goodplace – a fenntartható turizmus intézete, a Sárvár Tourist & TDM Nonprofit Kft., valamint az Innotime Hungary Tanácsadó és Szolgáltató Kft. elsődleges célja a szlovén-magyar határ menti régió turizmusának egységes fenntarthatósági fejlesztése, így helyi termék program kidolgozására, a határon átnyúló turisztikai termékfejlesztés jogi és szakmai akadályainak felmérésére és ezek megoldási lehetőségeinek feltérképezésére, valamint desztinációs szintű fenntarthatósági pilot projektek megvalósítására is sor kerül a következő közel két év folyamán.
A projektpartnerek részletesen bemutatták a projektben betöltött szerepüket és az előttük álló feladatokat. Az első panelben a projektben részt vevő desztinációk képviselői, a Hévízi Turisztikai Nonprofit Kft., a Sárvár Tourist & TDM Nonprofit Kft., a Muraszombat Fejlesztési Központ és a Lendvai Turisztikai és Fejlesztési Intézet munkatársai vázolták terveiket.
A második panel a két Green Destinations képviseletnek, valamint a Pannon Európai Területi Társulásnak adott lehetőséget részletezni célkitűzéseiket és terveiket, a délutáni program pedig azt mutatta be, hogy miként segíti a projekt a helyi vállalkozókat a fenntarthatósági minősítések megszerzésében és a turisztikai kínálat bővítésében. A parterek megtartották az első partnertalálkozót, melynek keretében áttekintették a projekt elszámolási és kommunikációs előírásait, megalapították az Irányító Bizottságot, és kitűzték a projekt megvalósításának lépéseit.