Hirdetés
Kezdőlap Világgazdaság Fitch: bizonytalanok a feltörekvő gazdaságok kilátásai
No menu items!

Fitch: bizonytalanok a feltörekvő gazdaságok kilátásai

Az idén a tavalyinál jobb hitelpiaci kondíciókra számíthat a globális feltörekvő térség, de továbbra is nagyon bizonytalan, hogy a koronavírus-járvány milyen gazdasági hatásokat hagy maga után – áll a Fitch Ratings átfogó tanulmányában.

A nemzetközi hitelminősítő hangsúlyozta, hogy az általa besorolással ellátott feltörekvő gazdaságok szuverén adósminősítési mutatói meredeken romlottak tavaly.

A kimutatás szerint a Fitch osztályzati listáján szereplő feltörekvő térségi országok közül 2021 elején 29-nek az államdós-besorolására volt érvényben leminősítés lehetőségére utaló negatív kilátás, miközben 2019 végén még csak 13 feltörekvő gazdaság szuverén osztályzati kilátása volt negatív.

A hitelminősítő kiemelte azt is, hogy a besorolási listáján szereplő államadósok közül tavaly öt került törlesztési csődbe, ami éves rekord.

A Fitch Ratings londoni elemzőinek előrejelzése szerint a globális feltörekvő térség hazai összterméke (GDP) az idén átlagosan 6,6 százalékkal – Kína nélkül számolva 5 százalékkal – növekszik a tavalyi évre valószínűsíthető 1 százalékos – Kína nélkül 4,7 százalékos – visszaesés után.

A 2021-re várt térségi növekedésben a tavalyi visszaesésből eredő bázishatások, valamint a járvánnyal szembeni orvosi eredmények hatásai egyaránt szerepet játszanak – áll a Fitch tanulmányában.

Mindehhez a nyersanyagárak emelkedése, a tőkebeáramlás gyorsulása és a dollár gyengülése is társul, és e tényezők együttes hatására a feltörekvő gazdaságok az idén a tavalyinál kedvezőbb hitelpiaci kondíciókra számíthatnak – hangsúlyozzák a Fitch Rarings elemzői.

A hitelminősítő szerint azonban a koronavírus-járvány dinamikája és gazdasági hatásai továbbra is nagyon bizonytalanok.

A legtöbb feltörekvő gazdaság közel sem rendelt annyi oltóanyagot, mint a fejlett ipari országok, ráadásul a tömeges oltások megkezdése után is jelentősebb logisztikai problémákkal lesznek kénytelenek szembenézni – áll a Fitch elemzésében.

A cég szerint a világjárvány következményei közé tartoznak a magasabb államháztartási hiányok és az ugyancsak megnövekedett államadósság-terhek.

A Fitch Ratings prognózisában közölte: becslése szerint a feltörekvő térség gazdaságaiban a GDP-arányos államadósság-ráták mediánértéke tavaly 62 százalékra emelkedett a 2019-ben mért 48 százalékról, a hazai össztermékhez viszonyított államháztartási deficitek mediánszintje pedig a 2019-es 2,8 százalékról 2020-ban 7,7 százalékra nőtt.

A Fitch londoni elemzőinek várakozása szerint csak fokozatos ütemű konszolidációra lehet számítani, így a feltörekvő gazdaságok GDP-arányos államadósság-rátája mediánértéken számolva az idei év végéig valószínűleg 64 százalékra emelkedik.

A hitelminősítő közölte: azzal számol, hogy a globális feltörekvő térség effektív kamatszintjének mediánja 2021-ben 3,9 százalékra csökken, a megemelkedett adósságteher azonban azt jelenti, hogy a bevételekhez mért kamatkötelezettségek mediánszintje valamivel 10 százalék felett marad. Ez több mint a kétszerese az előző évtized elején mért szinteknek.

A Fitch a tanulmányban megerősítette ugyanakkor azt az előrejelzését, hogy várhatóan jelentősen gyorsítja a közép- és kelet-európai EU-gazdaságok kilábalását a koronavírus-járvány okozta sokkból az Európai Unió helyreállítási alapja, különösen jövőre.

A Fitch Ratings elemzői kiemelik, hogy a tizenegy közép- és kelet-európai EU-tagállam mindegyike a Next Generation EU néven meghirdetett 750 milliárd eurós helyreállítási alap térítésmentes juttatásainak nettó kedvezményezettje lesz, emellett ezek a gazdaságok új, olcsó hitelekhez is hozzájutnak a program keretében.

A Fitch közölte: modellszámításai ennek alapján arra vallanak, hogy a hazai össztermék reálértékével súlyozott átlagos gazdasági növekedési ütem 2021-ben 3,8 százalék, jövőre 5,5 százalék lesz a közép- és kelet-európai EU-térségben.

A cég friss elemzésben nem tért ki Magyarországra. A közép- és kelet-európai térségről néhány nappal ezelőtt külön összeállított előrejelzésében azonban azt valószínűsítette, hogy a magyar hazai össztermék 2020-ban 6,2 százalékkal visszaesett, az idén viszont 4,9 százalékkal, 2022-ben 6,9 százalékkal növekszik.

Ez azt is jelenti, hogy a Fitch a térségen belül a magyar gazdaságban várja a leggyorsabb éves növekedési ütemet jövőre.

Hirdetés
Újdonságok a 2025-ös adócsomagban! Új kihívások, megoldások a fizetésképtelenség és követeléskezelés terén - szakmai konferencia Budapest november 18.

Ismerje meg a 2025-ös adójogszabályok újdonságait. Például azt, hogy utólag hogyan csökkenthető az adóalap és milyen változások jönnek a társasági adó, valamint a számvitel terén. Ismerje meg a fizetésképtelenséghez és a követeléskezeléshez kötődő új szabályokat és megoldásokat.
Ne hagyja ki a lehetőséget, hogy a legjobb szakértőktől, első kézből értesüljön a téma aktualitásairól.

Időpont: 2024 november 18.
Helyszín: CONTINENTAL HOTEL BUDAPEST**** Budapest, Dohány u. 42-44, 1074
Információ: https://azuzletkonferenciakozpont.hu/fizeteskeptelenseg-es-koveteleskezeles-uj-fejezet-kezdodik-konferencia/
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

BÉT – Mínuszban zárt a BUX

A BUMIX 6793,64 ponton zárt pénteken, ez 59,36 pontos, 0,87 százalékos csökkenés a csütörtöki záráshoz viszonyítva.

Gyengült pénteken a forint

Gyengült pénteken a forint a kora reggeli jegyzéséhez képest a főbb devizákkal szemben.

Charles Michel: el kell mélyíteni a belső piacot

El kell mélyítenünk az Európai Unió belső piacát, a vállalatokat tőkével kell segíteni a beruházásokban és az innovációban.

Lépett a Fed: Csökkentette az irányadó dollárkamatot

A bizottság hosszabb távon maximális foglalkoztatottság elérésére törekszik 2 százalékos inflációs cél mellett.
Hirdetés

Hírek

BÉT – Mínuszban zárt a BUX

A BUMIX 6793,64 ponton zárt pénteken, ez 59,36 pontos, 0,87 százalékos csökkenés a csütörtöki záráshoz viszonyítva.

Gyengült pénteken a forint

Gyengült pénteken a forint a kora reggeli jegyzéséhez képest a főbb devizákkal szemben.

Devizapiac – Vegyesen mozgott a forint kedd reggel

Az euró jegyzése hét órakor 408,10 forintra gyengült az előző esti 408,27 forintról

Vegyesen alakult a forint árfolyama szerda reggel

Az euró jegyzése a kedd kora esti 1,0810 dollárról 1,0814 dollárra változott.

Jöhet Hollywood! – Új filmstúdiók várják a bécsi filmipar felvirágzását

Az üzemeltetők 2025-re változatos osztrák, nemzetközi és akár hollywoodi játékfilmekre, sorozatok gazdag kínálatára számítanak.

Vegyesen mozgott a forint árfolyama

Az eurót hétfőn reggel 404,15 forinton jegyezték a péntek esti 404,09 forint után.

Alig változott csütörtök reggelre a forint árfolyama

Alig változott csütörtök reggelre a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

15 milliárdos pénzügyi oktatási program indul

A 16-21 éves korosztály ingyenesen férhet hozzá számos, hasznos pénzügyi tudást biztosító anyaghoz.. Minden magyar előtt nyitott a pénzügyi tanulás lehetősége! Sőt a 16-21 éves fiatalok most ingyenes oktatást kapnak.

Gazdaság

Megszületett a döntés: így változik majd az ÁFA az Európai Unióban

2024. november 5-én az Európai Unió Gazdasági és Pénzügyi Tanácsának (ECOFIN) miniszterei a soros magyar elnökség alatt elfogadták az úgynevezett „VAT in the Digital...

Történelmi csúcson a bitcoin

A bitcoin eddigi történelmi csúcsa 73 ezer 777 dollár volt, ezt idén március 14-én érte el.

Hát ezt is megértük! Már dolláros nyugdíjra is spórolhatunk

Ehhez persze be kellett fektetni az eurót és a dollárt is, amit egyre többen megtesznek a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai szerint.

A járvány óta nem kényszerültek ennyi drága folyószámlahitelre a magyarok

Az első kilenc havi adatok alapján az idén rekordot dönthet a lakáshitelpiac.