Példátlan méreteket öltenek a koronavírus-járvány világgazdasági hatásainak enyhítését célzó költségvetési ösztönző programok, amelyeknek értéke már meghaladja a globális pénzügyi válság idején alkalmazott élénkítő intézkedésekét – áll a Fitch Ratings átfogó tanulmányában.
A nemzetközi hitelminősítő közölte: az általa figyelt húsz legnagyobb világgazdasági erőcentrumban az eddig bejelentett közvetlen költségvetési gazdaságösztönző kiadások értéke elérte az ötezer milliárd dollárt.
A Fitch számítási módszertana alapján ez a tavalyi egész évi globális hazai össztermék (GDP) 7,1 százaléka.
A cég hangsúlyozza, hogy a 2008-2009-es pénzügyi válságot kísérő recesszió idején a fejlett ipari térség gazdaságai az akkori globális GDP 3-4 százalékát fordították gazdaságösztönzésre költségvetési forrásokból.
A Fitch Ratings számításai szerint a mostani koronavírus-válság kezdete óta a közvetlen költségvetési lazítás és a kormányzati garanciavállalások együttes értéke eléri a tavalyi globális hazai össztermék 12,8 százalékát.
A közvetlen költségvetési lazító intézkedéseket és az állami garanciavállalásokat együtt számolva Németország, Olaszország és Nagy-Britannia egyenként 20 százaléknál nagyobb, Franciaország 17,5 százalékos GDP-arányos gazdaságtámogató intézkedéscsomagokat jelentett be.
A Fitch kiemeli, hogy mindezt jelentős monetáris válaszlépések kísérték az Európai Központi Bank (EKB) és a Bank of England részéről mennyiségi enyhítési programok formájában, és ez hozzájárult a szuverén adósságfinanszírozási költségek alacsonyan tartásához.
Az EKB 870 milliárd euró értékű vállalati és államkötvény idei vásárlásának tervét jelentette be; ez az euróövezeti GDP-érték 7,3 százaléka.