A Premier League klubjainak adót kellene fizetniük minden átigazolás után, ezzel is támogatva az angol futballpiramist – áll többek között egy brit kormányzati jelentésben, amely 47 ajánlást tesz az angol labdarúgás jövőjének biztosítása érdekében.
A Tracey Crouch konzervatív parlamenti képviselő által vezetett, nagy érdeklődéssel várt jelentést idén rendelték meg, válaszul az irányítási válságra. Crouch szerint a jelentés javaslatai “az angol labdarúgás hosszú távon fenntartható helyzetét” határozzák meg. A jelentés alapján jövő tavaszra születhet törvény – adta hírül a Guardian.
A jelentésben szerepel, hogy egy független szabályozó hatóságnak kellene felügyelnie az angol labdarúgást. A szabályozó hatóság engedélyt adhatna a bajnoki labdarúgásban való részvételre, felügyelné a klubok pénzügyeit, és döntene arról, hogy a tulajdonosok és az igazgatók alkalmasak-e a szerepük betöltésére, beleértve egy új integritási teszt alkalmazását is.
A jelentés ajánlásai szerint a tulajdonosok felelősségére és pénzügyi kötelezettségvállalásaira vonatkozó szabályok szigorodnának, és összhangba kerülnének a bankokra vagy médiavállalatokra általánosan alkalmazott gyakorlatokkal. Az átigazolási illetékkel kapcsolatban pedig akár 10 százalékos adót is kivethetnének a Premier League-ügyletekre, a pénzt pedig újraosztanák.
A jelentés számításai szerint az elmúlt öt évben a 10 százalékos adó évente körülbelül 160 millió fontot hozott volna.
További javaslatok
- A szurkolók által birtokolt “aranyrészvény”, amellyel megvétózhatnák a futballklubok bizonyos kulcsfontosságú változtatásait – a névváltoztatástól a pálya eladásáig
- Szurkolókból álló árnyéktanácsok, amelyekkel a kluboknak konzultálniuk kell a kulcsfontosságú döntésekről
- A tulajdonosok által a klubok meglévő pénzügyi helyzetéhez igazodó korlátozások a fenntarthatatlan gyakorlatok megelőzése és a verseny torzulásának megakadályozása érdekében
- A Premier League és a Football League – és ha nincs megoldás, akkor a szabályozó hatóság – közösen határozza meg az “ejtőernyős kifizetések” újraértékelését
- Kötelező kiesési és feljutási záradékok a játékosok szerződésében
- Kötelező egyenlőségi, sokszínűségi és befogadási tervek minden klub számára, az angol labdarúgó-szövetség sokszínűségi kódexének és a Premier League EDI-szabványának sikerére építve
- A női labdarúgás jövőjének felülvizsgálata
- Kísérletek az alkoholfogyasztás engedélyezésére mérkőzés közben
“Őszintén hiszem, hogy amit a jelentésben megfogalmaztunk, az jót tesz a labdarúgásnak” – mondta Crouch. “Az angol labdarúgás hosszú távon fenntartható helyzetét határozza meg – tette hozzá.
A Guardian értesülései szerint a kormány támogatja a szabályozó hatóság kulcsfontosságú ajánlását, de Crouch figyelmeztetett, hogy ez a változás nem lesz elég. “Azt hiszem, nagyon fontos elmondani, hogy ez egy teljes reformcsomag” – mondta. “Egy független szabályozó hatóság egy dolog, de ha nincs megfelelő prudenciális szabályozás, jó vállalatirányítás, támogatói elkötelezettség és aranyrészvény, akkor alapvetően csak egy rakás ember, akik engedélyt adnak ki.”
Támogató hangok
A jelentést széles körben üdvözölték a futballban. “Ez potenciálisan hatalmas előrelépés a labdarúgás irányítása terén” – mondta Kevin Miles, a Labdarúgó-szurkolók Szövetségének vezérigazgatója. “A kormány elkötelezte magát a jelentés mellett, amely meghallgatta a szurkolók hangját. Most már a kormányon múlik, hogy az ajánlásoknak eleget tesz-e“.
Rick Parry, az EFL elnöke szerint a jelentés “igazán alapos munka” volt, amely “átfogóan felismerte a játék pénzügyi kihívásait“. “Úgy véljük, hogy a labdarúgás reformjának a klubok fenntarthatóságát kell szolgálnia” – mondta. “Támogatjuk a játékon belüli újraelosztást és szabályozást egyaránt” – tette hozzá.
A Premier League is üdvözölte a jelentést, és elismerését fejezte ki Crouchnak és szakértői testületének a munkájáért. “Elismerjük a szurkolók létfontosságú szerepét, és azt, hogy helyre kell állítani és meg kell őrizni a labdarúgás irányításába vetett bizalmukat” – áll a közleményben. “Azt is elismerjük, hogy az angol labdarúgás alapvető erősségeinek védelme érdekében valamiféle független szabályozásra van szükség.”
“A Premier League az angol labdarúgás egészével együtt globális siker. A pályán és azon kívül is kiemelkedő eredményeket értünk el, beleértve a fiatalok fejlődésére, a közösségekre és a tágabb értelemben vett játékra gyakorolt pozitív hatást, amire büszkék vagyunk. Mindenki számára fontos, hogy a reformok ne károsítsák a játékunkat, annak versenyegyenlőségét vagy a jelenlegi befektetések szintjét.” – írták.
A labdarúgó-szövetség közölte, hogy elismeri a jelentés fontosságát, és együtt fog működni a kormánnyal az ajánlásokon.