A Federal Reserve jelentése szerint idén szeptemberig durván 300 milliárd dollár, a külföldön tartott 1 trillió dollár közel harmada „tért haza” az Egyesült Államokba – olvasható a The Business Journals amerikai gazdasági napilap holding honlapján.
A pénz hazatérésének okát a gazdasági újságírók abban látják, hogy az amerikai nagyvállalatok munkahelyteremtésbe és otthoni terjeszkedésbe kívánják fektetni ezeket az összegeket.
Vannak persze akik részvény felvásárlásra, akvizíciókra és tartalékképzésre költik a pénzt. A Goldman Sachs előrejelzése azt feltételezi, hogy az idei évben a tőzsdei részvény visszavásárlások mértéke a 46%-ot is meghaladhatja, ami összességében több mint 1 trillió dollárt jelent majd a piacon.
Az elemzők megítélése szerint durván 3000 amerikai nagyvállalat szavazott ily módon bizalmat a Trump elnök által megígért hazai gazdasági fejlődésnek.
A számszaki vizsgálatok szerint ezek a cégek az előző éves 100 millió dollárral szemben, közel 2,7 trillió dollár készpénzállománnyal rendelkeznek a legutolsó gazdasági jelentésük szerint. Az elemzők a bankszektort azért hagyták ki az összehasonlításból, mert az teljesen eltérő készpénzkezelési gyakorlatot követ.
A The Business Journals elemzői a befektetési hullám nagy nyertesének a vállalat fúziós és felvásárlási piacot látják. Példaként megemlítik, hogy az elmúlt 11 hónapban amerikai vállalatok 1,7 trillió dollár értékben jelentettek be fúziókat, illetve cégfelvásárlásokat, ami 45%-os növekedésnek felel meg a Dealogic adatai alapján.
Az év egyik legnagyobb tranzakciója címet a CVS Health Corp. ügylete érdemelte ki, amelynek keretében az állami és szövetségi hatósági engedélyek birtokában 70 milliárd dollárért megvásárolta az Aetna nevű egészségbiztosítót. A tranzakcióval az így létrejött vállalatóriás készpénzállománya 2,6 milliárdról, 47,7 milliárd dollárra emelkedett, ami több mint 1500 százalékos bővülést jelent.