Hirdetés
Kezdőlap Gazdaság Hitelminősítés. Stabilról pozitívra javított az S&P
No menu items!

Hitelminősítés. Stabilról pozitívra javított az S&P

Felminősítés lehetőségére utaló pozitívra javította az eddigi stabilról a magyar államadós-osztályzat “BBB/A-2” szintű besorolásának kilátását a Standard & Poor’s. A lépést a magyar gazdaság váratlanul erőteljes növekedési teljesítményével indokolták.

Egy másik nemzetközi hitelminősítő, a Fitch Ratings ugyancsak pénteken változatlan stabil kilátással megerősítette Magyarország szintén “BBB” fokozatú államadós-besorolását.

A Standard & Poor’s pénzügyi szolgáltató csoport globális minősítési részlege (S&P Global Ratings) csaknem pontosan egy évvel a magyar szuverén osztályzat legutóbbi felminősítése után javította a besorolás kilátását további felminősítést valószínűsítő pozitívra.

A cég 2019. február 15-én emelte egy fokozattal a jelenleg is érvényes – a kilátás pénteki javításával egy időben megerősített – “BBB/A-2“-re a besorolást az addigi “BBB mínusz/A-3”-ról.

Az osztályzati kilátás javításához fűzött értékelésében az S&P kiemelte: a pozitív kilátás azt jelenti, hogy a cég 24 hónapon belül javíthatja a magyar osztályzatot, ha a magyar gazdaság teljesítménye a továbbiakban is erőteljesebb és kiegyensúlyozottabb lesz, mint a vele összehasonlítható társgazdaságoké.

A hitelminősítő szerint javulhat a magyar osztályzat akkor is, ha az államháztartási hiány az előrejelzési távlatban jelentősen csökken.

Ha a cég a magyar besorolást egy fokozattal “BBB plusz”-ra emeli, akkor Magyarországot már csak egy fokozat választaná el az elsőrendű “A” kategóriás befektetési sávtól.

Az S&P kiemelte:

azzal számol, hogy a magyar gazdaság erős növekedési környezetében is sikerül kordában tartani a makrogazdasági egyensúlytalanságokat.

A hitelminősítő felidézte, hogy 2019 első három negyedévében a növekedés éves összevetésben elérte az 5,1 százalékot.

A cég közölte: 2019 egészére valamivel lassabb, 4,9 százalékos növekedést valószínűsít, de ez is a legerősebb növekedési teljesítmények között lesz az Európai Unióban.

Az S&P Global Ratings elemzése szerint a pozitív kilátás tükrözi a cég azon várakozását is, hogy a lebegő árfolyamrendszer és a még mindig alacsony munkaköltségek alátámasztják a magyar gazdaság külső versenyképességét, fékezve egyben a folyómérleg-pozíció erózióját.

Jóllehet bizonyos jelek a gazdaság túlfűtöttségére utalnak – ezek közé tartozik a feszes munkapiaci helyzet -, a külső versenyképességet terhelő kockázatok rövid távon korlátozottnak tűnnek – áll az S&P helyzetértékelésében.

A cég hozzáteszi: bár a magyar államadósság-ráta a térségben a legmagasabbak közé tartozik, a szilárd gazdasági növekedés és az ehhez társuló, valamelyest feszesebb költségvetési politika várhatóan elősegíti, hogy az adósságráta lefelé tartó pályán maradjon.

A hitelminősítő várakozása szerint a kormányzati likvid eszközöktől megszűrt államadósság-ráta a hazai össztermék (GDP) 60 százaléka alá csökken 2021-ben.

A “BBB/A-2” besorolást alátámasztja a rugalmas, exportvezérelt magyar gazdaság, az erőteljes külső profil, a magánszektor alacsony adósságterhe és a rugalmas árfolyamrendszer. Az egyes kormányzati ágak közötti fékek és ellensúlyok rendszerének viszonylagos gyengesége, a mérsékelt vagyoni szint, valamint a magas, jóllehet csökkenő államadósság-ráta jelenti a magyar besorolás fő korlátait – fogalmaz elemzésében a hitelminősítő.

Az S&P Global Ratings közölte: a magyar gazdaság növekedési üteme a magyar államadós-besorolás tavaly februári felminősítése óta meghaladta a cég várakozásait, és a 2019 egészére valószínűsített 4,9 százalékos gazdasági növekedés több százalékponttal gyorsabb az Európai Unió átlagánál.

Ha a magyar gazdaságot nem éri külső sokk, az S&P várakozása szerint a magyar hazai össztermék az idén 3,5 százalék körüli ütemben bővülhet.

A cég hangsúlyozza, hogy ez is erőteljes növekedési ütem lenne, és elősegíti Magyarország további jövedelmi felzárkózását a gazdagabb EU-gazdaságokhoz.

Az S&P szerint ugyanakkor kevés ok van annak feltételezésére, hogy a magyar gazdaság tartósan függetleníteni tudja magát a német ipari termelés gyengeségétől, tekintettel arra, hogy az export a magyar GDP-érték hozzávetőleg 85 százalékát teszi ki, és a teljes export 16 százalékát az autóipar adja.

Mindemellett a magyar gazdaság a kapacitások szűkösségével is küszködik; a 3,4 százalékos munkanélküliség például a negyedik legalacsonyabb arány az EU-ban.

Ráadásul a brit EU-tagság megszűnése (Brexit) miatt várható az EU strukturális és kohéziós juttatásainak csökkentése is, és a magyar gazdaság a jelenlegi előreljelzési távlat későbbi éveiben valószínűleg ezt is megérzi majd.

Mindezt egybevetve a Standard & Poor’s azzal számol, hogy a magyar hazai össztermék növekedési üteme közelíteni fog a hosszú távlatban mért 2-2,5 százalékos rátához.

A Fitch Ratings változatlan stabil kilátással megerősítette a magyar szuverén besorolását.

Ehhez fűzött elemzésében a cég kiemelte, hogy az idén 3,5 százalékos, 2021-ben 2,8 százalékos növekedést vár a magyar gazdaságban.

A Fitch is a magyar besorolás gyengeségei közé sorolta a magas – 2019 végén 66,5 százalékos – államadósság-rátát, hangsúlyozva: az azonos besorolású szuverén adósok mediánértéke 41,1 százalék.

A cég kiemelte azt is, hogy a csökkenés mértéke lassú: az elmúlt évtizedben 14,1 százalékponttal csökkent a GDP-arányos államadósság-ráta.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Megkapták a bérüket a Dunaferr dolgozói, a kormány fizetett

A Lyberty Steel acélipari vállalat többszöri felszólításra sem tett...

Rohamosan terjed a gyilkos kór itthon: egyre több térségben fertőz

Október 1-jétől több mint 150 madárinfluenza-kitörést regisztrált a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal.

Bánhegyi Zsófia: a női karrier alapja az önazonosság és egymás támogatása

Ahhoz, hogy egy női munkavállaló sikeres legyen a karrierépítésben...

30 százalékos béremelés a vízügyi terület dolgozóinak januártól

A 2022-es rendkívüli aszály megmutatta, hogy milyen fontos lételeme Magyarországnak a víz -.
Hirdetés

Hírek

Nacsa Lőrinc felel államtitkárként a nemzetpolitikáért

Nacsa Lőrinc felel államtitkárként a nemzetpolitikáért.

Gyengült a forint árfolyama

Az euró 1,0714 dollárt ért hétfő reggel a péntek esti 1,0694 dollár után.

BÉT – Mínuszban zárt a BUX

A BUMIX 6793,64 ponton zárt pénteken, ez 59,36 pontos, 0,87 százalékos csökkenés a csütörtöki záráshoz viszonyítva.

Gyengült pénteken a forint

Gyengült pénteken a forint a kora reggeli jegyzéséhez képest a főbb devizákkal szemben.

Devizapiac – Vegyesen mozgott a forint kedd reggel

Az euró jegyzése hét órakor 408,10 forintra gyengült az előző esti 408,27 forintról

Az Operában a “IV. Murat” operaelőadást adják elő a 2024-es Török-Magyar Kulturális Év részeként

Az opera török nyelven, magyar és angol felirattal kerül bemutatásra, így a szélesebb közönség is hozzáférhet ehhez a kulturális mesterműhöz.

Vegyesen alakult a forint árfolyama szerda reggel

Az euró jegyzése a kedd kora esti 1,0810 dollárról 1,0814 dollárra változott.

Jöhet Hollywood! – Új filmstúdiók várják a bécsi filmipar felvirágzását

Az üzemeltetők 2025-re változatos osztrák, nemzetközi és akár hollywoodi játékfilmekre, sorozatok gazdag kínálatára számítanak.

Gazdaság

Az MFB kiemelt jelentőségű pénzügyi művelete

A klubhitelek lényege, hogy a hitelfelvevő nem egyetlen pénzintézettől, hanem több banktól, azaz az általuk alkotott csoporttól jut forráshoz, amelyet a részt vevő bankok azonos feltételekkel és futamidőre biztosítanak.

Megszületett a döntés: így változik majd az ÁFA az Európai Unióban

2024. november 5-én az Európai Unió Gazdasági és Pénzügyi Tanácsának (ECOFIN) miniszterei a soros magyar elnökség alatt elfogadták az úgynevezett „VAT in the Digital...

Történelmi csúcson a bitcoin

A bitcoin eddigi történelmi csúcsa 73 ezer 777 dollár volt, ezt idén március 14-én érte el.

Hát ezt is megértük! Már dolláros nyugdíjra is spórolhatunk

Ehhez persze be kellett fektetni az eurót és a dollárt is, amit egyre többen megtesznek a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai szerint.