Hirdetés
Kezdőlap Pénzvilág Itt a focivébé költségvetése
No menu items!

Itt a focivébé költségvetése

Miközben mindenki azon fanyalgott, hogy az oroszországi labdarúgó-világbajnokság csak veszteséges lehet, a realisták tudták, az országimázs-építés sem mellékes. Erre pedig nem sajnálta a pénzt Putyin elnök és csapata. Ne legyünk ünneprontók, ne foglalkozzunk az esetleges túlárazással, inkább nézzük meg, mire ment a legtöbb pénz.

A labdarúgás vitathatatlanul a legnépszerűbb sport a világon, hiszen 250 millióan futballoznak szerte a bolygón és közel másfél milliárdan szurkolnak aktívan valamelyik klubcsapatnak vagy válogatottnak. Ennek megfelelően óriási pénz van a sportágban, ám aki FIFA-világbajnokságot kíván rendezni, annak először mélyen a zsebébe kell nyúlnia. Így tettek az oroszok is, akik Vlagyimir Putyin elnök vezérletével elhatározták, leveszik lábukról a foci szerelmeseit – kerül, amibe kerül.

Az orosz kormány becslései szerint az idei vébé 11 milliárd dollárba, azaz több mint 3000 milliárd forintba került Oroszországnak. De vegyük is sorra, hogy mire mennyit adtak ki a kasszából.

Stadionok

A tizenkét stadion többségét újonnan húzták fel a mérkőzéseknek otthont adó tizenegy városban. A legkisebb létesítmény 35 ezer szurkolót, míg a legnagyobb – az alapos ráncfelvarráson átesett moszkvai Luzsnyiki – 80 ezer szurkolót képes befogadni. A stadionépítések megközelítőleg 4,2 milliárd dollárba kerültek, ami az összköltség 38 százalékát teszi ki.

Közlekedés

Valamennyi labdarúgó-világbajnokságra szurkolók milliói érkeznek a világ minden szegletéből, ezért a rendezői feladatokat ellátó városok repülőtereinek kapacitását jócskán meg kellett növelni. Emellett összesen 178 kilométernyi új útra és három új metrómegállóra is szükség volt, a meglévőket pedig fel kellett újítani, ki kellett bővíteni. E munkálatok 1,9 milliárd dollárt emésztettek fel, további 2 milliárd dollár pedig a már 2016-ban átadott, Moszkva körüli vasútvonal kiépítésére ment el.

Kiszolgáló infrastruktúra

A vébé megfelelő lebonyolításához nemcsak kiváló minősítésű stadionok kellenek, hanem megemelt befogadóképességgel és korszerű eszközökkel felszerelt egyéb létesítmények is, amelyek képesek kiszolgálni a hatalmas tömegeket. Ezt szem előtt tartva tizenhárom kórházat újítottak fel, valamint huszonhét szálloda, tizenkét erőmű és négy szennyvíztelep épült. Mindebbe 1,2 milliárd dollárt fektetett az orosz kormány, ám ezek azok a fejlesztések, amelyek a lakosság számára leginkább hasznosak lesznek a torna végeztével, így hosszú távon akár meg is térülhetnek.

Egyéb költségek

Az ebbe a kategóriába tartozó kisebb kiadások összesen 1,8 milliárd dollárra rúgnak. Ide tartoznak például a személyi és a működési költségek is.

Ám a tetemes kiadások mellett bevételei is származnak Oroszországnak a világbajnokságból: a rendezési jog elnyerése óta 220 ezer új munkahely teremtődött, továbbá rengeteg pénz áramlott az építőiparba és a vendéglátóiparba. Az orosz kormány úgy becsüli, hogy a 2018-as focivébé orosz GDP-re gyakorolt hatása 13,8 milliárd dollár, ami körülbelül 1 százaléknak felel meg. Ezzel egybecseng az is, hogy a 2013-2023 közötti tízéves időszakra 26-30 milliárd dolláros GDP-növekedést remélnek az oroszok.

Ugyanakkor a labdarúgó-világbajnokság tényleges hozzájárulása az orosz gazdaság növekedéséhez sokkal jelentősebb is lehet, mint az jelenleg látható. Ahogyan az orosz kormány jelentése kiemeli, a vébé hatalmas kézzelfogható és szellemi örökséget hagy maga után, amellyel az oroszok következő generációi is gazdagodnak majd.

Hirdetés
Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Megkapták a bérüket a Dunaferr dolgozói, a kormány fizetett

A Lyberty Steel acélipari vállalat többszöri felszólításra sem tett...

Rohamosan terjed a gyilkos kór itthon: egyre több térségben fertőz

Október 1-jétől több mint 150 madárinfluenza-kitörést regisztrált a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal.

Bánhegyi Zsófia: a női karrier alapja az önazonosság és egymás támogatása

Ahhoz, hogy egy női munkavállaló sikeres legyen a karrierépítésben...

30 százalékos béremelés a vízügyi terület dolgozóinak januártól

A 2022-es rendkívüli aszály megmutatta, hogy milyen fontos lételeme Magyarországnak a víz -.
Hirdetés

Hírek

Nacsa Lőrinc felel államtitkárként a nemzetpolitikáért

Nacsa Lőrinc felel államtitkárként a nemzetpolitikáért.

Gyengült a forint árfolyama

Az euró 1,0714 dollárt ért hétfő reggel a péntek esti 1,0694 dollár után.

BÉT – Mínuszban zárt a BUX

A BUMIX 6793,64 ponton zárt pénteken, ez 59,36 pontos, 0,87 százalékos csökkenés a csütörtöki záráshoz viszonyítva.

Gyengült pénteken a forint

Gyengült pénteken a forint a kora reggeli jegyzéséhez képest a főbb devizákkal szemben.

Devizapiac – Vegyesen mozgott a forint kedd reggel

Az euró jegyzése hét órakor 408,10 forintra gyengült az előző esti 408,27 forintról

Az Operában a “IV. Murat” operaelőadást adják elő a 2024-es Török-Magyar Kulturális Év részeként

Az opera török nyelven, magyar és angol felirattal kerül bemutatásra, így a szélesebb közönség is hozzáférhet ehhez a kulturális mesterműhöz.

Vegyesen alakult a forint árfolyama szerda reggel

Az euró jegyzése a kedd kora esti 1,0810 dollárról 1,0814 dollárra változott.

Jöhet Hollywood! – Új filmstúdiók várják a bécsi filmipar felvirágzását

Az üzemeltetők 2025-re változatos osztrák, nemzetközi és akár hollywoodi játékfilmekre, sorozatok gazdag kínálatára számítanak.

Gazdaság

Az MFB kiemelt jelentőségű pénzügyi művelete

A klubhitelek lényege, hogy a hitelfelvevő nem egyetlen pénzintézettől, hanem több banktól, azaz az általuk alkotott csoporttól jut forráshoz, amelyet a részt vevő bankok azonos feltételekkel és futamidőre biztosítanak.

Megszületett a döntés: így változik majd az ÁFA az Európai Unióban

2024. november 5-én az Európai Unió Gazdasági és Pénzügyi Tanácsának (ECOFIN) miniszterei a soros magyar elnökség alatt elfogadták az úgynevezett „VAT in the Digital...

Történelmi csúcson a bitcoin

A bitcoin eddigi történelmi csúcsa 73 ezer 777 dollár volt, ezt idén március 14-én érte el.

Hát ezt is megértük! Már dolláros nyugdíjra is spórolhatunk

Ehhez persze be kellett fektetni az eurót és a dollárt is, amit egyre többen megtesznek a Magyar Nemzeti Bank (MNB) adatai szerint.