Kezdőlap Pénzvilág Itt a focivébé költségvetése
No menu items!

Itt a focivébé költségvetése

Miközben mindenki azon fanyalgott, hogy az oroszországi labdarúgó-világbajnokság csak veszteséges lehet, a realisták tudták, az országimázs-építés sem mellékes. Erre pedig nem sajnálta a pénzt Putyin elnök és csapata. Ne legyünk ünneprontók, ne foglalkozzunk az esetleges túlárazással, inkább nézzük meg, mire ment a legtöbb pénz.

A labdarúgás vitathatatlanul a legnépszerűbb sport a világon, hiszen 250 millióan futballoznak szerte a bolygón és közel másfél milliárdan szurkolnak aktívan valamelyik klubcsapatnak vagy válogatottnak. Ennek megfelelően óriási pénz van a sportágban, ám aki FIFA-világbajnokságot kíván rendezni, annak először mélyen a zsebébe kell nyúlnia. Így tettek az oroszok is, akik Vlagyimir Putyin elnök vezérletével elhatározták, leveszik lábukról a foci szerelmeseit – kerül, amibe kerül.

Az orosz kormány becslései szerint az idei vébé 11 milliárd dollárba, azaz több mint 3000 milliárd forintba került Oroszországnak. De vegyük is sorra, hogy mire mennyit adtak ki a kasszából.

Stadionok

A tizenkét stadion többségét újonnan húzták fel a mérkőzéseknek otthont adó tizenegy városban. A legkisebb létesítmény 35 ezer szurkolót, míg a legnagyobb – az alapos ráncfelvarráson átesett moszkvai Luzsnyiki – 80 ezer szurkolót képes befogadni. A stadionépítések megközelítőleg 4,2 milliárd dollárba kerültek, ami az összköltség 38 százalékát teszi ki.

Közlekedés

Valamennyi labdarúgó-világbajnokságra szurkolók milliói érkeznek a világ minden szegletéből, ezért a rendezői feladatokat ellátó városok repülőtereinek kapacitását jócskán meg kellett növelni. Emellett összesen 178 kilométernyi új útra és három új metrómegállóra is szükség volt, a meglévőket pedig fel kellett újítani, ki kellett bővíteni. E munkálatok 1,9 milliárd dollárt emésztettek fel, további 2 milliárd dollár pedig a már 2016-ban átadott, Moszkva körüli vasútvonal kiépítésére ment el.

Kiszolgáló infrastruktúra

A vébé megfelelő lebonyolításához nemcsak kiváló minősítésű stadionok kellenek, hanem megemelt befogadóképességgel és korszerű eszközökkel felszerelt egyéb létesítmények is, amelyek képesek kiszolgálni a hatalmas tömegeket. Ezt szem előtt tartva tizenhárom kórházat újítottak fel, valamint huszonhét szálloda, tizenkét erőmű és négy szennyvíztelep épült. Mindebbe 1,2 milliárd dollárt fektetett az orosz kormány, ám ezek azok a fejlesztések, amelyek a lakosság számára leginkább hasznosak lesznek a torna végeztével, így hosszú távon akár meg is térülhetnek.

Egyéb költségek

Az ebbe a kategóriába tartozó kisebb kiadások összesen 1,8 milliárd dollárra rúgnak. Ide tartoznak például a személyi és a működési költségek is.

Ám a tetemes kiadások mellett bevételei is származnak Oroszországnak a világbajnokságból: a rendezési jog elnyerése óta 220 ezer új munkahely teremtődött, továbbá rengeteg pénz áramlott az építőiparba és a vendéglátóiparba. Az orosz kormány úgy becsüli, hogy a 2018-as focivébé orosz GDP-re gyakorolt hatása 13,8 milliárd dollár, ami körülbelül 1 százaléknak felel meg. Ezzel egybecseng az is, hogy a 2013-2023 közötti tízéves időszakra 26-30 milliárd dolláros GDP-növekedést remélnek az oroszok.

Ugyanakkor a labdarúgó-világbajnokság tényleges hozzájárulása az orosz gazdaság növekedéséhez sokkal jelentősebb is lehet, mint az jelenleg látható. Ahogyan az orosz kormány jelentése kiemeli, a vébé hatalmas kézzelfogható és szellemi örökséget hagy maga után, amellyel az oroszok következő generációi is gazdagodnak majd.

Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

AUTRESZ: kevesen ismerik, pedig nagy segítség a céges adótartozás rendezésére. Mutatjuk hogyan.

Dr. Pokó DiánaAzt már sokan tudják, hogy a gazdasági...

Nem lett követeléskezelési törvény, Magyarországnak is lesz EU-s kötelezettségszegési bírság

Az Európai Bizottság az Európai Unió Bírósága előtt keresetet...

Minden, amit az utasoknak tudniuk kell: A Ryanair 2025-ös szabályváltozása

A papírmentes beszállástól a poggyászkorlátozásig - Készüljön fel az...

A Honda és a Nissan összeolvadási tárgyalásokat folytat

A Honda és a Nissan állítólag feltáró jellegű tárgyalásokat...

Hírek

Az alkoholmentes sör egyre népszerűbb az EU-ban: De vajon megelőzi-e a hagyományos sört?

Az alkoholmentes sör egyre népszerűbb az EU-ban: De vajon...

A diktatúra habzó bája: nyugati mintájú söröző nyílt Észak-Koreában

Észak-Korea egy vadonatúj, nyugati stílusú sörözőt reklámoz fővárosában, de...

Rárepültek a gyanútlan Wizz Air utasokra

Adathalász e-mailben árulnak 10 eurós Wizz Air kupont a...

Erősödött csütörtök reggelre a forint

A februári kezdéshez képest a forint 1,6 százalékkal erősödött az euróval, valamint 2,3 százalékkal a dollárral és a svájci frankkal szemben.

Erősödött a forint szerdán

Erősödött kissé a forint szerdán a főbb devizákkal szemben a kora reggeli jegyzéséhez képest a bankközi piacon.

Vegyesen mozgott a forint kedd reggel

Az eurót 1,0305 dolláron jegyezték kedden reggel, alacsonyabban a hétfő esti 1,0313 dollárnál.

Gyengült a forint hétfő reggel

Az euró 1,0315 dollárt ért hétfő reggel a péntek esti 1,0326 dollár után.

Devizapiac – Erősödött kissé péntek reggelre a forint

Erősödött kissé a forint árfolyama a főbb devizákkal szemben péntek reggelre az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Gazdaság

Az adóelőlegből is igénybe vehető az szja-kedvezmény

Nyomtatásra, irattárolásra sincs szükség, mert a nyilatkozatot az adóhivatal automatikusan továbbítja az abban megjelölt munkáltatónak, kifizetőnek.

Az alapvető élelmiszerek árának csökkentéséért lép a GVH

A nemzeti versenyhatóság álláspontja szerint az érdekképviseleti szervezetek által rendszeresen kiadott áremelési közlemények sérthetik a tisztességes piaci versenyt és fokozzák az inflációs nyomást.

Itt az első kamatforduló, utalják a csúcshozamot az inflációkövető állampapírokra

A PMÁP-ot az államkincstár 99 százalékos árfolyamon váltja vissza, de ez az egy százaléknyi veszteség is bőven megéri, hiszen a többi lakossági állampapír közül a legalacsonyabb kamatú is 5,5 százalékot fizet

Megvan az új PMÁP kamat, kezdődhet a nagy állampapírcsata

Az idei PMÁP-lejáratokról és kamatfizetésekről már tavaly megkezdték az egyeztetést az ügyfelekkel, hogy fel tudjanak készülni, mi legyen a pénzükkel, amikor érkeznek a kifizetések.