Kezdőlap Cégvilág JVSZ-konferencia: unikornis keltető és magyar innováció
No menu items!

JVSZ-konferencia: unikornis keltető és magyar innováció

„Innovációra Magyar!” címmel idén második alkalommal rendezte meg a Joint Venture Szövetség (JVSZ) azt a nagyszabású interaktív konferenciáját, ahol a nagyvállalatok első számú vezetői, kormányzati szakpolitikai szereplők és startup vállalkozások alapítói mutatták be kezdeményezéseiket, a legnagyobb magyar sikereket, támogatott programokat, aktuális hazai és nemzetközi finanszírozási lehetőségeket az innováció területén.

Mivel a mai, tudásközpontú világban minden cég sikerének titka a folyamatos fejlesztés, ennek számos aspektusát, értékeit és lehetőségeit járták körbe a JVSZ által a Bosch Budapest Innovációs Kampuszon, több, mint 150 fő részvételével lezajlott eseményének előadásai és panelbeszélgetései.

Fábián Ágnes, a JVSZ elnöke

A rendezvény három fő téma köré szerveződött: az innovációs ökoszisztéma fontos szerepe – magyar és nemzetközi jógyakorlatok, sikeres magyar innovációk nemzetközi piacokon, innovációk a fenntartható gazdaság szolgálatában. A magas színvonalú eseményen a 35 kiemelkedő szakértő 10 előadáson és 6 panelbeszélgetésen keresztül hozta közelebb az érdeklődőkhöz az innováció rendkívül szerteágazó témáit, kihívásait és sikertörténeteit. A szervezők külön figyelmet fordítottak arra, hogy az előadók és a panelbeszélgetésen résztvevők között a nagyvállalatok első számú vezetői, szakértői, kormányzati szakpolitikusok, hivatali vezetők, szakértők mellett az innovatív fiatal vállalkozások alapítói egyaránt jelen legyenek, annak érdekében, hogy az innováció minden formájára rávilágíthassanak az eseményen.

Jöjjenek az unikornisok

Ahol köszöntőjében Fábián Ágnes, a JVSZ elnöke, a Henkel Magyarország Kft. ügyvezető igazgatója kiemelte: krízishelyzetekben különösen fontos az innovatív megközelítés és a vállalatok minden területén fontos innovációk ösztönzése, mert csak ez adhatja sikereink alapját a mai, gyorsan változó időkben. Hankó Balázs, a Kulturális és Innovációs Minisztérium innovációért és felsőoktatásért felelős államtitkára, Magyarország 2030-ra kitűzött innovációs stratégiájának alapjait bemutatva kifejtette: miközben Magyarország célja az, hogy az EU tíz leginnovatívabb országa közé kerüljön, az is fontos, hogy ennek érdekében legalább egy magyar egyetem a világ száz, legalább három pedig az unió száz legjobbja közé kerüljön. Hozzátéve, miközben a k+f eredmények is azt mutatják, hogy a magyarok innovatívak, az, hogy 2010 óta duplájára nőtt a kutató-fejlesztők száma, az EU-n belül a legjobb eredménynek számít.

Hankó Balázs, a Kulturális és Innovációs Minisztérium innovációért és felsőoktatásért felelős államtitkára

Elmondása szerint a kitűzött célok eléréséhez elengedhetetlen, hogy a mostani 1 millió lakosra jutó 6 ezerről 9 ezerre nőjjön a magyar kutatók száma és emellett az egyetemek szorosabb kapcsolatot alakítsanak ki a gazdaság szereplőivel, amihez az is hozzájárulhat, hogy 2021-ben már 900 milliárd forint jutott az innováció támogatására. Ez is azt a célt szolgálja, hogy az évtized végéig valósággá váljon, hogy egy unikornissal szemben legalább 8-10 olyan nagyra nőtt hazai startup vállalkozás szülessen, amelynek tőkepiaci értéke legalább az egymilliárd dollárt eléri.)

Forradalmi startup ökoszisztéma

Szászi István, a Bosch csoport magyarországi és adriai régiójának vezetője az Al Gore, volt amerikai alelnök által idézett afrikai mondásra hivatkozott, miszerint „ha gyorsan akarsz haladni, akkor menj egyedül, ha tovább akarsz érni, akkor keress társakat”. Hozzátéve: mivel a Boschnál a lehető leggyorsabban akarnak messzire érni, ehhez társakat keresnek. A vállalat ezért egyedülálló módon fejleszti azt az innovációs ökoszisztémát, amely az ipar, a kormányzat az egyetemek és a és startupcégek együttműködésével, jó például szolgálhat a gazdaság más szereplői számára is. A biológiai ökoszisztéma fogalmát elővéve beszélt arról, hogy filozófiájuk alapjává tették azt az elképzelést, amelyben a kis és nagy cégek képesek egymással egyszerre kooperálni, valamint versengeni is. Ennek eredményeit hasznosítva pedig együtt sokkal többre juthatnak, mint külön-külön. A cégvezető hozzátette: az innovációkkal egy-egy megoldatlan problémára keresnek adekvát válaszokat, technológiai megoldásokat, de mindehhez rengeteg időt, energiát és pénzt kell invesztálnunk.

Szászi István, a Bosch csoport magyarországi és adriai régiójának vezetője

Nem minden ötlettől várunk piaci sikert, ez a fejlesztés velejáró természete” – folytatta a gondolatmenetet, azzal, hogy például a deep-tech startupok adhatnak megoldást az önvezető autózás és az elektromobilitás legmeghatározóbb kérdéseire is, viszont ezek a folyamatok hosszabb tudományos kutatást, mérnöki innovációt igényelnek, amihez a kormányzat és az ipari szereplők támogatása is elengedhetetlen.

Megvannak a kitörési pontok

György László gazdaságstratégiai feladatokban való szakmai közreműködésért és a Tanítsunk Magyarországért program koordinációjának ellátásáért felelős kormánybiztos videoüzenetében a Dél-Koreában megvalósult digitalizációs átállás sikerét példaként véve beszélt arról, hogy milyen innovációs stratégiával törhet ki hazánk a közepes jövedelmű országok csapdájából. Szavai szerint a Makronóm Intézet friss, a közeljövőben megjelenő elemzésében 43 lehetséges kitörési pontot, élvonalbeli technológiát azonosított, amelyek közül 14 lehet releváns Magyarország számára. Ezek közül az elemzők hat élvonalbeli technológiát találtak a legígéretesebbnek. Például olyan agrár- vagy az élelmiszer-technológiát, amelyekhez a megfelelő humán erőforrás, a képzési kapacitás mellett az ipari hagyományok, mellett a nemzetközi piaci sikerre vitel lehetőségei is rendelkezésre állnak Magyarországon. Példaként az agrártechnológiát alapulvéve hangsúlyozta, hogy az ágazat fejlesztésébe fektetetterőforrásokkal már 2025-ben eredményeket lehet elérni. „Magyarországon arra törekszünk, hogy a felnövekvő generációk olyan klaszterekben legyenek képesek megvalósítani az álmaikat, amelyekben egymást segítő, rugalmas vállalkozások sikeresen és hatékonyan dolgoznak együtt” – fejtette ki György László.

Friss JVSZ konjunktúra-index a tisztánlátásért

A JVSZ új konjunktúra index megalkotásával segíti a magyar gazdaság teljesítményének mérését. Csorbai Hajnalka, a JVSZ elnökségi tagja, az Opten stratégiai igazgatója kifejtette: a szövetségnél úgy gondolták, hogy miközben fontos az az innováció, ami előreviszi a gazdaságot, a tisztán látás érdekében mérni is kell a gazdasági folyamatokat.

Csorbai Hajnalka, a JVSZ elnökségi tagja, az Opten stratégiai igazgatója

Így született meg az az új, negyedévente frissülő, 26 részarányszámot tartalmazó kompozit mutató, amely kizárólag a hazai vállalatok szemüvegén veszi górcső alá, hogy milyen gazdasági környezetben kell folytatni a tevékenységüket. A magyar vállalkozói kör véleményét jól tükröző index a JVSZ tagságára alapoz, amely a teljes hazai gazdaság több mint 15 százalékát teszi ki.

0Kövesse AzÜzletet a facebookon is!Tetszik

Friss

Százmilliárd forintos budapesti beruházást jelentett be a BYD

Mintegy százmilliárd forint értékű beruházást jelentett be a BYD kínai autógyártó, amelynek keretében a cég a magyar fővárosba telepíti az európai vállalati és fejlesztési központját

Júliustól kizárólag e-számlát állít ki az MVM a nem lakossági ügyfeleknek

Július 1-jétől az energiaszolgáltatók és a hálózati elosztó társaságok a lakossági fogyasztónak nem minősülő felhasználók energiaszámláit kizárólag elektronikus formában bocsáthatják ki, függetlenül attól, hogy egyetemes szolgáltatás keretében, vagy versenypiacról vételezve szerzik be az energiát

Országos informatikai probléma van a határátkelőhelyeken

Informatikai rendszerprobléma merült fel csütörtökön 11 óra 15 perctől a közúti határátkelőhelyeken és a Budapest Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren

Bécs a Velencei Biennálén: lakhatás, mint közösségi érték

Május 9-én, pénteken ünnepélyes keretek között megnyitották a 19....
Hirdetés

Hírek

Százmilliárd forintos budapesti beruházást jelentett be a BYD

Mintegy százmilliárd forint értékű beruházást jelentett be a BYD kínai autógyártó, amelynek keretében a cég a magyar fővárosba telepíti az európai vállalati és fejlesztési központját

Júliustól kizárólag e-számlát állít ki az MVM a nem lakossági ügyfeleknek

Július 1-jétől az energiaszolgáltatók és a hálózati elosztó társaságok a lakossági fogyasztónak nem minősülő felhasználók energiaszámláit kizárólag elektronikus formában bocsáthatják ki, függetlenül attól, hogy egyetemes szolgáltatás keretében, vagy versenypiacról vételezve szerzik be az energiát

Országos informatikai probléma van a határátkelőhelyeken

Informatikai rendszerprobléma merült fel csütörtökön 11 óra 15 perctől a közúti határátkelőhelyeken és a Budapest Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtéren

Bécs a Velencei Biennálén: lakhatás, mint közösségi érték

Május 9-én, pénteken ünnepélyes keretek között megnyitották a 19....

Új fejezet kezdődik a Tarna-Lázbérc térség vizes élőhelyeinek védelmében

Nagyszabású, európai uniós támogatással  induló fejlesztési program veszi kezdetét a Tarna-Lázbérc térség vizes élőhelyeinek megőrzése és helyreállítása érdekében 415 millió forint értékben

Új rekord, az idén már több mint 9 ezer tisztán elektromos autó kapott zöld rendszámot

Új rekord, hogy a január-április közötti időszakban 9380 tisztán elektromos autó kapott zöld rendszámot Magyarországon - írta Czepek Gábor, az Energiaügyi Minisztérium (EM) parlamenti államtitkára szerdán a Facebookon.

Megkezdte működését Debrecenben a Zöld őrszem környezeti ellenőrző rendszer

Kiépült és elkezdte működését Debrecenben a Zöld őrszem elnevezésű környezeti ellenőrző rendszer

Történelmi csúcson zárt a BUX

A Budapesti Értéktőzsde részvényindexe, a BUX 1340,64 pontos, 1,42 százalékos emelkedéssel 95 473,35 ponton, új történelmi csúcson zárt szerdán.
Hirdetés

Gazdaság

Az MNB üdvözli a jegybanktörvény módosítását

A jegybank a jövőben kizárólag a törvényben meghatározott alapfeladatok ellátására fókuszál, elkötelezett az intézmény átlátható és hatékony működése mellett

Július 1-től újabb szigor az online számlaadat-szolgáltatásban. Itt van mire figyeljünk.

Az Online Számla rendszerbe jelentett számlaadatok pontosságának javítása érdekében újabb szigorítás várható a Nemzeti Adó- és Vámhivatal részéről a figyelmeztető- (WARNING) és hibaüzenetek (ERROR) kapcsán,

Devizapiac – Erősödött kissé a forint kedd reggelre

Erősödött kissé a forint a főbb devizákkal szemben kedd reggelre az előző esti jegyzéséhez képest a nemzetközi devizakereskedelemben.

Szokatlan mértékű túlterheléses támadás érte az OTP-t

Nemzetközi mércével mérve is szokatlan méretű túlterheléses támadás érte csütörtökön az OTP Bank digitális ügyfélkiszolgálási felületeit